שתף קטע נבחר

נשיא המדינה: "סיפור שהוזנח במשך שנים". הרב שנחקר: "אמשיך לערוך חופות"

יו"ר הסוכנות היוצא, נתן שרנסקי, אמר כי "זה שיש חלק גדול במדינת ישראל שחושב שצריך לעצור את הרב, זו הבעיה". לדבריו, "יש משהו סמלי שזה היום האחרון שלי בתפקיד. כנראה שנכשלנו". יצחק הרצוג, היו"ר הנכנס, אמר כי "המקרה מפלג ומשסה את העם". הרב דב חיון סיפר לאולפן ynet: "גררו אותי מהמיטה כאחרון הפושעים במדינה"

 

לאחר שהובא לחקירה ממיטתו לפנות בוקר, הגיע הרב דב חיון – ראש הקהילה המסורתית "מוריה" שבחיפה, לאירוע במשכן נשיא המדינה, ראובן ריבלין. הנשיא התייחס לתקרית בפתיחת השיעור המיוחד שיזם המכון למדיניות העם היהודי, לרגל תשעה באב, ואמר כי "האירוע שמתקיים כאן היום הוא לא מובן מאליו, שכן אחד ממשתתפיו הגיע אלינו מחקירת משטרה בנושא שלא טופל במשך שנים ארוכות, ושהטיפול הפתאומי בו מעורר סערה".

  

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

לדבריו, "יש לנו אחריות כבדה למצוא את הכלים והשפה לפתור את המחלוקות בינינו, הרגישות כל כך. שלא רק בין כותלי בית המשפט, לא רק בחקיקה, ולא רק באכיפה. באנו לכאן כדי לדבר - ואנחנו מוכרחים להמשיך ולדבר. למצוא את הפתרונות, למצוא את הדרכים היצירתיות שמכבדות את כולנו, את ההיסטוריה שלנו, את המורשת היהודית הפולמוסית שלנו".

 

עוד בנושא בערוץ היהדות :

 

יו"ר הסוכנות היהודית הנכנס, יצחק בוז'י הרצוג, המשתתף אף הוא באירוע, אמר כי הוא "מודה לכל מי שארגן לי הבוקר מתנת כניסה". לדבריו, "זה בוודאי לא מוסיף לאחדות העם, ורק תורם לפילוג ושיסוי, וזה אחד הדברים האחרונים שהעם שלנו זקוק לו ערב תשעה באב ובכלל". 

 

 

הוא בירך על הודעת היועץ המשפטי לממשלה שהורה על הפסקה החקירה הפלילית בעניין, ואמר כי הוא "אני סמוך ובטוח שהיועמ"ש יעצור את מחול השדים הזה".

 

"כנראה שנכשלנו"

יו"ר הסוכנות היוצא, נתן שרנסקי המסיים מחר (יום ו') את תפקידו, ואמר כי "יש משהו סמלי שזה היום האחרון שלי בתפקיד. כנראה שנכשלנו. בחמש בבוקר מוציאים רב - וכל הוויכוח הוא למה בחמש בבוקר ולא בתשע בבוקר. זה שיש חלק גדול במדינת ישראל שחושב שצריך לעצור אותו, זו הבעיה".  

 

 

בראיון לאולפן ynet סיפר הרב על מהלך האירועים שבסופם מצא עצמו, כדבריו, "נגרר ממיטתו כאחרון הפושעים במדינה" לחקירת משטרה, בעוון חשד לעריכת חופות שלא תחת הרבנות הראשית, והוא מבטיח להמשיך: "יש לי כבר ברשימה עוד חופות, מיד לאחר תשעת הימים שבהם אני לא נוהג לערוך חופות, כי אני שומר הלכה".

 

בניגוד לטענת המשטרה, שבינתיים חזרה בה מזימונו לחקירה בשבוע הבא והודיעה על העברת הטיפול בעניין למחוז – מספר הרב חיון, ראש קהילת "מוריה" המסורתית בחיפה, כי קיבל שלושה טלפונים ממשטרת חיפה אתמול (יום ד'), בעת שהיה ביום עיון של רבני הקהילות הקונסרבטיביות. לדבריו ביקש להגיע להיחקר בשבוע הבא, לאחר תשעה באב, מאחר והיום הוזמן לבית הנשיא.

 

דב חיון (צילום: יואב דודקביץ')
הרב דב חיון(צילום: יואב דודקביץ')

 

"גם לא קיבלתי זימון", הוא מבהיר. "הוחלט שאגיע ביום שני. הכול מוקלט. אבל הבוקר הופתעתי לשמוע דפיקות בחמש וחצי בבוקר, ושני שוטרים הודיעו לי שאני מעוכב לחקירה ברגע זה. אמרתי להם: אני בדרכי לבית הכנסת, יום חמישי, ומחכים לי לתפילות. אמרו לי: קח את התפילין שלך, תתפלל בתחנה, יש לנו בית כנסת שם".

 

"אם לא נעצור, נהיה איראן"

לדברי הרב חיון, בקשותיו להתפלל עם קהילתו במניין, ביום חמישי שבו מוציאים ספר תורה, לא נענו. "הקצין שלהם אמר להם שהם חייבים להביא אותי".

 

הרב חיון אומר, בתגובה לטענות בית הדין הרבני בחיפה שעומד מאחורי התלונה, כי לא רשם את הנישואים שלו משום שאין לו אפשרות לעשות זאת. "זה ממש הרצחת וגם ירשת", הוא אומר. "אתם לא מכירים בנו, לא מאפשרים לנו לרשום את הנישואים שלנו, נתתם מונופול לקבוצה אחת - ומצד שני אתם טוענים שעברתי על החוק כשלא רשמתי ועשיתי נישואים אסורים".

 

אמרת הבוקר ש"איראן זה כאן". אתה עדיין חושב כך?

"אנחנו בדרך לשם. אם עוצרים רב בבוקר ולא נותנים לו ללכת לבית הכנסת להתפלל, כשאני אומר להם: אני בדרכי לבית הכנסת, אז כן, לצערי, למרות שהמדינה שלנו, עובדה שבית הנשיא הולך לערוך אירוע פלורליסטי מכבד ויפה. אבל אם לא נעצור את זה, אנחנו נהיה שם".

 

"אנשים מצביעים ברגליים"

הוא מפנה אצבע מאשימה כלפי בית הדין הרבני ו"מדינת ישראל שמאפשרת לדבר כזה לקרות, ולקצין שמקבל תלונה כזאת ולא בודק אותה, אם היא ריאלית", כדבריו. "התנועה הזאת גדלה והולכת בכל הארץ. עוד ועוד אנשים מצביעים ברגליים, לא מוכנים לקבל את הפסיקות, ההחלטות, הפסילות של בית הדין הרבני שפוסלים אנשים, פוסלים גיורים, פוסלים אנשים מכל מיני סיבות כאלו ואחרות – וכועסים עלינו שאנחנו מאפשרים פתרון.

 

"לצערי זה קרה בעיתוי הכי מצער של ימי בין המצרים בתשעת הימים, כשבעוד שלושה ימים נציין את חורבן ביתנו שחרב על שנאת חינם, וההיסטוריה לצערי חוזרת על עצמה".

 

הוא קורא לעם ישראל "לצאת לרחובות ולצעוק: די! לעצור, שמדינת ישראל תהיה מדינת כל יהודיה, כל אזרחיה, ולא מדינת אורתודוכסיה ומדינת האורתודוכסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים