שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקרים מאשרים: אין הבדל בהתפתחות ילדים למשפחות חד מיניות

  עשרות מחקרים מהשנים האחרונות חקרו ילדים למשפחות חד מיניות בהיבטים של התפתחות, הישגים אקדמיים, בריאות ועוד. כל הממצאים הצביעו על כך שאין שום השפעה לנטייה המינית של ההורים על רווחת הילדים, ואף הראו נטייה קלה "לטובת" המשפחות החד מיניות. פסיכולוג מעריך: "הורים חד מיניים משקיעים יותר"

  מחאת הלהט"ב למען שוויון בשיאה, וזה הזמן לבדוק מה אומרים המחקרים: האם יש הבדלים בין  ילדים הגדלים במשפחות חד מיניות לילדים שגדלים להורים הטרוסקסואלים בכל הנוגע להתפתחות והישגים?

   

  אחד המחקרים הגדולים בנושא נערך באוניברסיטת אורגון בשנת 2015. החוקרים בדקו 19 אלף מחקרים ומאמרים שעסקו בהורות חד מינית, בין השנים 1977 עד 2013. מהמחקר לא נמצאו הבדלים פסיכולוגיים, מנטליים, נפשיים או בריאותיים בין ילדים להורים הומואים ולסביות לבין ילדים אחרים.

   

  תוצאות המחקר עלו בקנה אחד עם ממצאים קודמים: אחד הפרסומים בנושא, של חוקרים מאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה, מצא גם כי לא היה הבדל בין ילדים להורים חד מיניים לילדים להורים הטרוסקסואלים בסעיפים שכלו בדיקות רפואיות והתנהגות רגשית.

   

  משפחה (צילום: shutterstock)
  אין שום הבדל. הורות חד מינית(צילום: shutterstock)

  במצב הבריאות הכללי ואחדות המשפחה, נמצא אפילו יתרון במשפחות חד מיניות, שהשיגו ציון גבוה ב-6% לעומת משפחות הטרוסקסואליות. גם כאשר החוקרים הסירו משתנים שעלולים היו להשפיע על התוצאות, כמו מצב סוציו-אקונומי, מקום מגורים, השכלת ההורים או ההכנסה החודשית, נותרו התוצאות בעינן.

   

  אחת מהשערות החוקרים היא שההבדל נעוץ בחלוקה השווה של מטלות הבית ושל האחריות ההורית בקרב משפחות חד מיניות. החוקרים הסבירו כי במרבית המשפחות ההטרוסקסואליות, עדיין אין חלוקה שווה של ההורות, וגם בימים אלו, פעמים רבות האם היא זו שנושאת ברוב מטלות גידול הילדים במהלך היממה. עובדה זו היא ככל הנראה פקטור המשפיע על התפתחות הילד.

   

  מה שבאמת משנה: תמיכה ומחויבות

  גם האיגוד האמריקני לרפואת ילדים התייחס לסוגיה במסמך הנחיות שהוציא ב-2013 שקבע כי יש לאפשר נישואים חד מיניים לטובת התפתחותם התקינה של הילדים, וכי התפתחות ילדים במשפחות אלה היא תקינה ושווה לזו שבמשפחות הטרוסקסואליות.

   

  קראו גם:

  "הבת שלי אומרת בגאווה שיש לה שתי אמהות"

  "רציתי להיות אבא 24 שעות ביממה"

  אוהד חיטמן: "אני לא שונה מכל אבא אחר"

    

  המסמך ציין כי בהתבסס על מחקרים רבים שנערכו בעבר, ילדים להורים חד מיניים מתפתחים באופן תקין וזהה לילדים שהוריהם הטרוסקסואלים, כשלהורים ישנה תמיכה כלכלית וחברתית ומחויבות זוגית של ההורים.

   

  אפליה ופגיעה בזכויות החברתיות והכלכליות של הורים חד מיניים, קבע האיגוד, פוגעת באיכות חייו של הילד ובהתפתחותו, ולפיכך יש לאפשר מתן זכויות שוות גם לזוגות הומואים ולסביות.

   

  ילד משחק (צילום: shutterstock)
  הילדים מתפתחים באופן תקין ואף יותר מכך(צילום: shutterstock)
   

  האיגוד הוסיף כי על רופאי הילדים לסייע לכל הילדים ולהוריהם, בלא קשר לאוריינטציה המינית, לבנות משפחות יציבות ובריאות העונות על צרכי הילדים ולקדם מדיניות של תמיכה במשפחות חד מיניות.

   

  "רגישות גבוהה להתפתחות הילד"

  "בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים בנושא וכולם הראו שלאוריינטציה המינית של ההורים אין שום משמעות על התפתחות הילד", אומר ד"ר שי חן גל, פסיכולוג ילדים קליני מעמותת תל"מ, "מה שחשוב הוא טיב ההורות, רגישות ההורה כלפי הילד, האמפתיה, יחד עם הצבת גבולות. אלה האלמנטים המרכזיים שמשפיעים על התפתחות הילד וההישגיות שלו, ולא הזיקה המינית של הוריו.

   

  "משום שהורים לזוגות חד מיניים חוששים מאוד שההורות תפגע בהתפתחות הילד, דווקא להם יש רגישות מאוד מאוד גבוהה להתפתחות הילד, לצרכים שלו, למצבו הנפשי, ודווקא הם מזמינים הורות מאוד מיטיבה".

   

  ד"ר חן גל מוסיף כי חלק גדול מהילדים להורים חד מיניים מגיעים אף להישגים גבוהים יותר משל עמיתיהם בשל המאמצים הרבים של ההורים להביאם לעולם, בפונדקאות בחו"ל או בהורות משותפת: "הורות חד מינית מתאפשרת לרוב לאחר קשיים רבים, ולכן רואים שההשקעה של ההורה בילד היא גדולה יותר, הן מבחינת הזמן המושקע, ההשקעה הרגשית והפדגוגית, וכך הילדים הללו מגיעים להישגים גדולים הרבה יותר".

   

  מההסתדרות הרפואית בישראל, המאגדת את כלל רופאי ישראל נמסר בתגובה: "בעשרות השנים האחרונות הצטברו מחקרים מדעיים רבים המראים באופן חד משמעי כי ילדים הגדלים במשפחות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), הם ילדים בריאים, מאושרים ומוצלחים בדיוק כמו ילדים הגדלים בהרכבי המשפחה השונים הקיימים בקרב הורים הטרוסקסואלים.

   

  "לנטייה המינית ולזהות המגדרית של ההורים אין כל השפעה על יכולתם לתפקד כהורים. איגודי רופאים ברחבי העולם יצאו בשנים האחרונות בהכרזות חוזרות ונשנות באשר לכשירותם של אנשים מקשת הלהט"ב להרות, להביא ילדים לעולם ואף לאמץ. עשרות אלפי הילדים הגדלים בעולם – ואלפי הילדים הגדלים בישראל – למשפחות בהרכבים אלה מוכיחים לנו כי אנשי קהילת הלהט"ב הם הורים טובים לילדים שאינם שונים במאומה מילדי המשפחות המנהלות אורח חיים הטרוסקסואלי".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחקרים מראים: הילדים יהיו בסדר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים