שתף קטע נבחר

למרות ההצהרות - האיראנים לא רחוקים מגבול ישראל

רוסיה הצהירה כי אין כוחות איראניים במרחק של כ-85 קילומטרים מגבול ישראל, אבל בישראל מזהים נוכחות של כוחות כאלה כבר במרחק של כ-40 קילומטרים - באזור מטרופולין דמשק. כמו כן, חיזבאללה הפחית בכמחצית את נוכחותו בסוריה. אמש: "צבא אסד יירט מטרה לא מזוהה ליד דמשק"

למרות ההצהרות של רוסיה  על הרחקת הכוחות האיראניים מהגבול עם ישראל, עדיין נותרה נוכחות שכזו - סביב עיר הבירה הסורית: בישראל לא ממהרים להביע אופטימיות מההצהרות שהגיעו ממוסקבה השבוע, ולפיהן כוחות קודס של משמרות המהפכה נסוגו מרמת הגולן הסורי אל מרחק של כ-85 קילומטרים מגבול הפסקת האש עם ישראל, ומזהים נוכחות שכזו במרחק קטן והרבה, כ-40 ק"מ בלבד מהחרמון, במטרופולין דמשק. הדרישה הישראלית נוגעת לסילוק המוחלט של כוחות איראניים מסוריה. הסיבה לכך נובעת מכך שניתן לשגר טילים לעבר ישראל גם ממזרח סוריה.

 

במקביל, אמש (יום ה') דווח בסוריה על כך שצבא אסד יירט "מטרה בלתי מזוהה" ממערב לדמשק. טרם נמסרו פרטים נוספים. כשעה לאחר מכן סוריה הכחישה דיווחים על הפלת כלי טיס ישראלי; ברשת "אל מיאדין" דווח כי מקורות סורים מסרו כי לא הייתה גיחת תקיפה ישראלית בשטח סוריה.

 

 

יכולות צבאיות ומפקדות איראניות עדיין נותרו באזור הבירה הסורית, וישראל דורשת שגם הן יורחקו. למרות ההצלחות שרושם צבא אסד בכיבוש מחדש של סוריה בסיוע רוסי ואיראני, עדיין שטחים לא מעטים בסוריה לא נמצאים בשליטתו, בעיקר במרחבים הסמוכים לגבול עם עיראק, במחוז אידליב הגדול, בקרבת הגבול עם טורקיה ובנקודה קטנה ועקשנית בדרום הגולן הסורי, שבה עומדים לפני הכנעה סופית כ-300 פעילי דאעש.

 

לכן, הנוכחות האיראנית צפויה להישאר בסוריה על מנת לעזור באופן רשמי לצבא אסד להשלים את כיבוש המדינה מחדש, ובבד בבד להמשיך להתבסס צבאית במדינה, בצעדים שלא נעצרים לחלוטין גם בימים אלה, חרף תקיפות רבות ופיצוצים מסותריים המיוחסים בתקשורת הערבית לצה"ל.

 

נוכחות צבאית איראנית היא מושג שכולל כמה רבדים, שאותם ניתן ללמוד מליל התקיפות ב-10 במאי, שכלל פגיעה ישראלית בכ-50 יעדים איראנים ברחבי סוריה, במסגרת מבצע שחמט, שאליו התכונן צה"ל במשך חודשים ארוכים. המבצע בא בתגובה לירי של כ-30 רקטות על-ידי איראן לאזור החרמון. רוב הרקטות התפוצצו בשטח סוריה ומיעוטן יורטו על-ידי כיפת ברזל, ובאמצעות עשרות מטוסי קרב, טנקים ותותחי ארטילריה.

 

תקיפת סוללת SA22 סורית לאחר שניסתה ליירט מטוסי חיל האוויר (צילום: דובר צה
תקיפת סוללת SA22 סורית לאחר שניסתה ליירט מטוסי חיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

 

בטווח המיידי, עשרות ק"מ מהגבול בגולן, ישראל תקפה מתקני איסוף מודיעין מסוגים שונים, שאיראן הקימה כדי לאסוף מידע על ישראל, ולא מן הנמנע שכוחות קודס ינסו או ניסו כבר להקימם מחדש. הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה, בטווחים הרחוקים יותר מישראל, כוללת יחידות מל"טי איסוף מודיעין ותקיפה, יכולות רקטיות מדויקות לטווחים של עשרות ומאות ק"מ, טילי הגנה אווירית ובסיסי מודיעין ולוגיסטיקה.

 

ישראל פגעה משמעותית בכל אלה, לפי מידע שצה"ל פרסם לאחר מבצע שחמט, וגם לפי פרסומים זרים בעת האחרונה. כיום בסוריה יש לאיראנים 4,000-5,000 לוחמים מטעם חיזבאללה ו-10,000 אנשי מיליציות שיעיות, בהם אפגנים ועיראקים, הנתונים למרותו מפקד כוחות קודס, קאסם סולימאני.

קוניטרה (צילום: AFP)
כוחות צבא אסד בקוניטרה(צילום: AFP)

קוניטרה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קוניטרה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ישראל יכולה להתעודד, ולו חלקית בינתיים, מדילול הכוחות של חיזבאללה בסוריה, בעקבות ההצלחות של אסד והתקרבות מלחמת האזרחים במדינה אל סופה. כמות לוחמי ארגונו של נסראללה בסוריה צומצמה בכמחצית, אחרי שכבר הגיעה לכ-9,000 איש.

 

אלפי לוחמים שבו ללבנון, בנוסף לאלפי הפצועים וההרוגים שאיבד הארגון השיעי. כך או כך, יש בישראל מי שמצפה כבר בטווח הנראה לעין להשבת הסדר על כנו לגולן באופן מלא, בעקבות כיבוש רצועת הגבול עם ישראל על-ידי צבא אסד מחדש. ציפייה זו כוללת החזרת פקחי אונדו"ף לעמדותיהם הנטושות בצד הסורי של הגבול, בעיקר בדרומו, כדי ליישם מחדש את הסכם הפסקת האש מ-1974.

 

במקביל, בלילה החולף ביצע כלי טיס של צה"ל תקיפה לעבר פעילים חמושים של שלוחת דאעש בדרום רמת הגולן הסורית. שבעה פעילי טרור חוסלו. לאחר סריקות באזור הבוקר אותרו במקום חגורות נפץ ורובה מסוג קלצ'ניקוב.

 

האירוע התרחש בסביבות 22:30 כשהמחבלים היו במרחק של כ-200 מטר מהגדר, מעט צפונית למשולש הגבולות עם ירדן. בשעות הבוקר סרקו כוחות גדס"ר נח"ל באזור ומצאו על גופות המחבלים המשתייכים לשלוחת דאעש המכונה שוהדא אל ירמוכ, חמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב, אפודים, רימונים ואמצעי לחימה וכנראה גם חגורות נפץ.

 

 


פורסם לראשונה 02/08/2018 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP / CENTRAL WAR MEDIA
תקיפה בסוריה ב-10 במאי
צילום: AFP / CENTRAL WAR MEDIA
מומלצים