שתף קטע נבחר

חיילים בני ישיבות הפנו גב למדריכה בת האלוף, סבתהּ זועמת: "זה הזוי ומזעזע"

רבקה חליוה, אמו של ראש אגף המבצעים, מסרבת לקבל את התנהגותם של בני הישיבות במהלך הדגמת אימון צניחה שהעבירה נכדתה נועה. צה"ל פרסם גרסה מעודכנת: "טעות של מדריך". איגוד ישיבות ההסדר: "המפקדים הם אלה שהעמידו את החיילים עם הגב למדריכה"

 

 

 

"היא לא חשפה את הגוף שלה, אם זה לא מקובל עליהם - שלא יהיו בכלל בצבא". רבקה חליוה, אמו של ראש אגף המבצעים בצה"ל אלוף אהרון חליוה, התייחסה הערב (יום ד') לתקרית שבמהלכה עשרות חיילים בני ישיבות הפנו את גבם לנכדתה במהלך הדגמת אימון צניחה. "זה עבר כל גבול", אמרה הסבתא בשיחה עם ynet. בינתיים, לדובר צה"ל גרסה מעודכנת לאירוע בבית הספר לצניחה.

 

"מהמשך למידת האירוע עולה כי חייל אחד פנה מראש בבקשה להוריד את ראשו במהלך ההדרכה של מדריכת הצניחה. מדריך במילואים בבי"ס לצניחה, אמר כי הוא מאשר לו לעשות כן וגם לחיילים אחרים שמרגישים צורך. בתגובה הפנו את גבם כ-30 חיילים בקורס. מדובר בטעות של המדריך בשיקול הדעת שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים. מהלך הקורס המשיך ומתנהל כסדרו".

 

הסיפור יצא לאור לאחר שאשת התקשורת שירה מרגלית, רעייתו לשעבר של אלוף חליוה, סיפרה כי בתם מדריכת הצניחה נועה חוותה עלבון במהלך הדגמת תרגיל. "אתמול נרדמתי בקושי אחרי יום קשה שבו נאלצתי לשמוע את בתי החיילת מספרת לי שהדגימה ל-70 צנחנים תרגיל, 50 מהם הפנו אליה את הגב ונעמדו בשלשות כי היא אישה. וזו לא קבוצה של חרדים, זאת המציאות העגומה", כתבה אמה של נועה בציוץ בטוויטר.

אהרון חליוה נועה מדריכת צניחה גיוס (צילום: מתוך
נועה ואביה, אלוף חליוה(צילום: מתוך "ידיעות אחרונות")

הסבתא רבקה, שהיא כאמור אמו של אלוף חליוה, אמרה בהתייחסה לתקרית כי "אני יודעת שיש דברים כאלה בצבא. זה שלא נותנים לבנות להיות בבריכה ביחד איתם זה מקובל, אבל פה היא מדריכה. מה לעשות שזה יוצא שיש נשים שהן מדריכות".

 

חליוה סיפרה עוד כי התכתבה עם בנה בנושא. לדבריה, "אהרון לא רוצה להתערב בכלל. כתבתי לו שזה פשוט הזוי ומזעזע, ואני סומכת עליו שיטפל בזה. הוא אמר לי 'בשום פנים ואופן, הבת שלי ילדה גדולה, שתטפל בעניינים שלה'".

רבקה חליוה, סבתא של נועה חליוה (מתוך עמוד הפייסבוק של רבקה חליוה)
"אם זה לא מקובל עליהם - שלא יהיו בצבא". הסבתא רבקה חליוה(מתוך עמוד הפייסבוק של רבקה חליוה)

לפי הגרסה הראשונית של דובר צה"ל, "במהלך אימון קורס הצניחה של חטיבת הצנחנים הדגימה מדריכה תרגיל לחניכים של מחלקה המורכבת מבני ישיבות. חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה על ידי חיילת סובבו את ראשם.

 

"בעקבות האירוע התקיימה שיחה עם החניכים ובה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכשרה. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת, גזע ומין. צה"ל רואה חשיבות במימוש ייעודו של צה"ל תוך שימת דגש על ראייה שיוויונית וממלכתית".

 

מנגד, באיגוד ישיבות ההסדר אמרו בתגובה לתקרית כי "לצערנו מדובר ב'פייק ניוז' שהוצנח לכותרות. בדיקה שערך האיגוד מצאה כי בניגוד לפרסומים, מפקדי החיילים בשטח הם אלה שהעמידו את החיילים בשלשות עם הגב למדריכה, וכך פעלו כלל בני הישיבות בהתאם להנחייתם המפורשת של המפקדים. אנו רואים בחומרה רבה את השימוש הנלוז בהוצאת שם רע על החיילים שומרי המצוות בצה"ל בכלל ונגד מסלול בני ישיבות ההסדר בפרט".

 

משדולת הנשים נמסר כי "בזמן שצה"ל מודיע על מינוי אישה ראשונה כמפקדת טייסת טיסה, מתקיימת מציאות מקבילה שבה חיילים יכולים להשפיל חיילת, רק בגלל שהיא אישה, ותגובת דובר צה"ל היא שהתקיימה שיחת הבהרה לאחר האירוע. נציגות שדולת הנשים ייפגשו מחר עם ראש אכ"א, יציגו לו את עשרות העדויות של חיילות על פגיעה בהן ויבהירו שצה"ל חייב לשמור על כבודן של החיילות. הדרך היחידה לכך עוברת בהכשרות ממוסדות ובהענשה חמורה של מי שחורג מפקודות הצבא".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מהמשך למידת הארוע עולה כי חייל אחד פנה מראש בבקשה להוריד את ראשו במהלך ההדרכה של מדריכת הצניחה. מדריך במילואים בבית הספר לצניחה אמר כי הוא מאשר לו לעשות כן וגם לחיילים אחרים שמרגישים צורך. בתגובה, הפנו את גבם כ-30 חיילים בקורס. מדובר בטעות בשיקול הדעת של המדריך שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים. מהלך הקורס המשיך ומתנהל כסדרו".

איגרת בעקבות מקרי הדרת חיילות 

רק בשבוע שעבר הפיץ ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, איגרת מיוחדת בעקבות שורה של מקרים של הדרת חיילות. באיגרת שהופצה לכלל מפקדי צה"ל צוין כי ראש אכ"א פעל לעצירת התופעה. עוד לפני כן נחשף ב-ynet כי לוחמות בגדוד המעורב "ברדלס" קיבלו הוראה לצאת מהבריכה במהלך נופש צבאי בכפר הנופש באשקלון "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים".

 

האיגרת נכתבה "בעקבות כמה דיווחים על מקרים שבהם החליטו מפקדים להחמיר בכללי ההופעה והלבוש הקבועים בפקודות, למשל בדרך של הטלת איסור על חיילות ללבוש חולצה לבנה או הטלת איסור על לבישת בגד ים בשטחי הבריכה. החמרות אלה עומדות בניגוד לפקודות הצבא ולמדיניות, פוגעות שלא לצורך בקבוצות רחבות מבין המשרתים ואינן עולות בקנה אחד עם אחריותם של המפקדים בצה"ל.

 

"אף מפקד אינו רשאי להחליט על דעת עצמו להחמיר בנוגע לפקודות או להקל בהן", הבהיר אלוף אלמוז. "הפקודות בנושא ההופעה, הלבוש והשירות המשותף הן פקודות מחייבות ויש לפעול לפיהן ככתבן וכלשונן. בצה"ל משרתים טובי המפקדים ומצופה מהם למצוא את שביל הזהב שיאפשר שירות מכבד לכל החיילים שתחת פיקודם. על המפקדים לגלות מעורבות בנעשה ביחידתם, לרדת לפרטים, לנקוט גישה פעילה ודומיננטית ולהציג עמדה פיקודית חדה וברורה מבלי לסטות מהפקודות, בלי להקל או להחמיר".

 

קובי נחשוני, יואב זיתון ואמיר אלון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך "ידיעות אחרונות"
הנכדה נועה ואביה, האלוף אהרון חליוה
צילום: מתוך "ידיעות אחרונות"
מומלצים