שתף קטע נבחר

ח"כ יחימוביץ' חשפה: "ח"כ איתן ברושי מירר את חייה של חיילת שהטריד"

ח"כ שלי יחימוביץ' סיפרה על מקרה נוסף בפרשת ח"כ איתן ברושי שהתפוצצה בחשיפת ynet על כך שנגע בח"כ ממפלגתו. לפי העדות, בעת שהיה מג"ד הוא הטריד מינית פקודה שלו: "התעוררה כשלשונו בפיה והוא מנסה לכפות עצמו עליה". סנגורו של ברושי: "הסירי את החסינות, נתבע דיבה"

"התעוררה לפנות בוקר כשלשונו בפיה": ח"כ שלי יחימוביץ' פרסמה הערב (יום א') בדף הפייסבוק מקרה נוסף של חשד להטרדה מינית ומעשים מגונים שביצע לכאורה ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני בחיילת שלו. יצוין כי על המקרה הזה חלה התיישנות. פרשת ח"כ ברושי התפוצצה בעקבות חשיפת ynet על כך שנגע בגופה של חברת סיעתו איילת נחמיאס ורבין.

 

סנגורו של ברושי, עו"ד אילן בומבך, מסר בתגובה: "אני קורא לח"כ יחימוביץ' להסיר את חסינותה ולהתמודד עם הכפשותיה במקום שבו מבררים את העובדות - בבית המשפט ולא בפייסבוק. לאחר שתוסר חסינותה של יחימוביץ' תוגש נגדה תביעת דיבה. הדברים לא היו ולא נבראו".

שלי יחימוביץ' ואיתן ברושי (צילום: עידן ארבלי, דוברות הכנסת)
יחימוביץ' וברושי(צילום: עידן ארבלי, דוברות הכנסת)

וכך כתבה יחימוביץ': "היי זאת שלי. פרשה נוספת של הטרדה מינית ומעשים מגונים שעשה ח"כ איתן ברושי מהמפלגה שלי, וגם כמה מלים עקרוניות על המאבק המרגש וההיסטורי על זכותן של נשים שלא להיות קורבן לאלימות ולהשפלה. ברושי היה המג"ד של החיילת מ' כשהטריד אותה מינית על בסיס קבוע ומירר את חייה. יום אחד נתקלה בו מ' ברחוב. זה היה שנים אחרי שהשתחררה מצה"ל. היא כבר היתה אשה בעלת בטחון עצמי, נשואה, אמא, עובדת במקצוע חשוב ותורם.

ובכל זאת קפאה כמשותקת, כמעט התעלפה, וחזרה הביתה כשהיא רועדת, נסערת, הלומה ואחוזת בחילה.

 

"אני פותחת בזה, כמענה לשאלה הבלתי נסבלת 'למה היא נזכרה עכשיו'. ובכן, מ' לא היתה צריכה להיזכר. פשוט כי היא מעולם לא שכחה. תחושת הגועל והפחד נשארה לתמיד. על זה נאמר: הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת. מ' היא אחת הנשים שפנו אליי לאחרונה וסיפרו על הטרדות קשות ואף יותר מזה שספגו מברושי".

מתוך הפוסט של חלי יחימוביץ' ()

יחימוביץ' התייחסה לפרסום ההטרדה של ח"כ איילת נחמיאס ורבין ב-ynet: "הן החליטו לפנות בגלל המעשה המגונה הפומבי שעשה בח"כ איילת נחמיאס ורבין לעיני עדים ונחשף ב-ynet ע"י מורן אזולאי; בגלל חשיפה נוספת - הראיון שהעניקה מתלוננת אחרת לעקיבא נוביק בערוץ 10, שבו סיפרה על תקיפה מינית שביצע בה במעלית לפני 15 שנים (היא התלוננה בזמן אמת באוזני הבוס שלה); ובגלל המתקפה הפרועה והמכוערת של ח"כ ברושי באמצעות פרקליטו על המתלוננת שהתראיינה.

 

התגובה שלו הדגימה היטב מדוע רוב הנשים עדיין פוחדות להתלונן. היא כללה את כל הקלישאות האפלות של העולם הישן של הטלת דופי בקורבן ובמניעיו, אבל היא גם גרמה להן לזעום, ולרצות לספר את סיפורן".

 

בהמשך הפוסט גוללה יחימוביץ את סיפורה של מ': "סא"ל ברושי הפך את סמלת מ' ליעד להטרדות מיניות מיד כשהגיע לבסיס. זה הלך והחמיר. תחילה, במלים גסות ובוטות תיאר באזניה את כוונותיו כלפיה. היא סירבה בתקיפות. ושוב סירבה, ושוב, ושוב, ושוב. והוא – אינו מרפה, נועץ מבטים באבריה האינטימיים כל אימת שהיא נכנסת למשרדו בתוקף תפקידה. משרה אווירה מאיימת ולוחצת. חבריה לגדוד ידעו. תמיד היה מישהו שחיכה קרוב אליה למקרה שהיא לא תצליח להדוף אותו בכוחות עצמה.

אירוע 50 שנים למפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ ברושי וח"כ יחימוביץ' כשביניהם ח"כ מרב מיכאלי באירוע שנערך לפני כחצי שנה(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת המתלוננות (צילום: מוטי קמחי)
מחאת נשים נגד ברושי. "המטיר עליה הצעות מגונות ומילים גסות"(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת המתלוננות (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אחר כך החל לייצר סיטואציות שאילצו אותה לשהות אתו לבד. כך, באחד החגים, דרש ממנה לסגור אתו את החג בבסיס. היא "חיילת פשוטה", כלשונה, הוא המג"ד, ברור שלא היתה לה ברירה. הוא דרש ממנה להתלוות אליו לסיור בין נקודות שונות שהיו תחת פיקודו. הוא והיא ברכב, והוא ממטיר עליה הצעות מגונות ומילים גסות. היא פחדה ממנו, אבל תבעה ממנו להפסיק.

 

"באחת הפעמים שבהן ביים וארגן ארועים כדי לכפות עצמו עליה, הצליח לייצר מצב שבו ישן בחדר סמוך לחדר שבו היא ישנה. לא אפרט, אבל אומר שהיו לה כל הסיבות שבעולם להאמין שהיא בטוחה לחלוטין ושלא יעז להתקרב אליה. היא טעתה. לפנות בוקר התעוררה כשלשונו בפיה והוא מנסה לכפות עצמו עליה. היא הדפה אותו, הוא חשש שישמעו והרפה".

ברושי. "לפנות בוקר התעוררה כשלשונו בפיה והוא מנסה לכפות עצמו עליה" (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ברושי. "לפנות בוקר התעוררה כשלשונו בפיה והוא מנסה לכפות עצמו עליה"(צילום: דוברות הכנסת)

יחימוביץ' ציינה בפוסט כי היא בדקה את העדות לפני שפרסמה אותה, ושוחחה לא רק עם המתלוננת אלא גם עם מי ששירת איתה בצבא שאימתו את הפרטים. היא הוסיפה כי שלוש נשים פנו אליה מכתובת מזוהה, אחת מהן הבוקר, וטענו שהוטרדו בידי ברושי. "עם פניות של מי שראו או שמעו ממישהי שהוטרדה בידי ברושי - לא עשיתי דבר. לא כי זה לא חשוב, אלא למענן: אני מסתייגת מפניות יזומות ופולשניות לנפגעות אם הן לא בוחרות לעשות זאת בעצמן".

 

בפנייה הראשונה של מ' אל יחימוביץ' היא כתבה לה: "האירועים האחרונים עוררו בי מחדש את הגועל שחשתי אז. ההבדל הוא שהיום הפחד לא קיים, אך זכרונו של אותו הפחד, חי ונושם. גם חברי הקרובים שהתקשרו מיד לאחר פרסום הדברים זועמים על האיש והוא מעורר בהם את אותה תחושה של גועל... אני שמחה, שלפחות הדור של הבת שלי, כבר יודע, שאין לוותר על הצעקה בכיכר העיר במקרים האלו, ואין מניעה לעשות שיימינג למי שמעז לנהוג כך".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הודיע לפני כשבועיים על השעייתו של ברושי מכל פעילות במפלגה, בעקבות התלונות על הטרדה מינית. בתגובה, הגיש ברושי תביעת דיבה נגד גבאי בסך 300 אלף שקלים. בתביעה נכתב: "גבאי 'ערך' לברושי משפט שדה מחפיר שהסתיים במהרה בלינץ' מכוער".

עו"ד בומבך. "יחימוביץ' וגבאי הפכו לתחקירנים, התובעים, השופטים והתליינים" (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
עו"ד בומבך. "יחימוביץ' וגבאי הפכו לתחקירנים, התובעים, השופטים והתליינים"(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)

סנגורו של ברושי, עו"ד אילן בומבך, הגיב לפוסט: "שלי יחימוביץ' שכחה שכפי שלכל אדם יש את הזכות להתלונן, כך לכל אדם יש גם את הזכות להתגונן. לח"כ יחימוביץ' כמובן לא אכפת שחייו של אדם נהרסו, העיקר שהיא תגרוף עוד כמה קולות ולייקים בפייסבוק.

 

"יחימוביץ' הצטרפה לגבאי ויחד הם הפכו להיות התחקירנים, התובעים, השופטים והתליינים. יחימוביץ' מעולם לא הייתה בצמתי קבלת ההחלטות ובמקומות בהם לוקחים אחריות על מעשים ואמירות, על כן אני קורא לה להסיר את חסינותה ולהתמודד בבית המשפט עם האשמותיה הקשות כלפי מרשי. במדינת ישראל יש הפרדת רשויות וזכות לכל אדם להגן על שמו הטוב. אנו מאמינים במערכת המשפט. שם המקום המתאים לבדיקת עובדות ולא בבית דין שדה שמנהלת ח"כ שלי יחימוביץ', מתנגדת פוליטית ותיקה של ח"כ ברושי, של פועלו ושל כל המרחב הכפרי".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבלי, דוברות הכנסת
יחימוביץ' וברושי
צילום: עידן ארבלי, דוברות הכנסת
מומלצים