שתף קטע נבחר

שיבושים באספקת מי עדן בשל הזיהום בגולן. משרד הבריאות: הקיץ היו 2 אירועי חריגות

מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא בין הנחלים יהודיה וזוויתן שנסגרו בימים האחרונים בעקבות זיהומים. משרד הבריאות: "מרגע גילוי החריגות במעיין המפעל הפסיק מילוי ושיווק מוצרים, לאחר קבלת תוצאות תקינות ב-6.8 חודש הייצור במפעל". מי עדן בתגובה: "אין זיהום במעיין הסלוקיה"

 

 

 

הזיהום בנחלים ברמת הגולן ומחלת העכברת בה נדבקו עשרות אנשים שרחצו בהם, משפיעים גם על תעשיית המים המינרליים. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות הזיהום, יש שיבושים באספקת מי עדן.

 

התפרצות העכברת: "בואו לטייל, רק לא להיכנס למים"

שאלות ותשובות: איך מזהים "עכברת" ומתי לרוץ למיון? 

 

מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא ברמת הגולן, בין נחל יהודייה לנחל זויתן, שנסגרו בימים האחרונים בשל הוראת משרד הבריאות בעקבות זיהומים שהתגלו בהם.

 

משרד הבריאות מסר בתגובה: "ככלל בהתאם לחקיקה יצור ומילוי של מים מינרלים מחויבים בביצוע בדיקות יומיות למקור המים. גם חברת מי עדן מחויבת על פי חוק לבצע בין היתר בדיקות מיקרוביולוגיות למקור המים כולל לתוצרת מוגמרת ובטרם שיווק המוצרים. לכן מתבצעות בדיקות שוטפות כל הזמן וכאשר יש חריגה בייצור והשיווק נעצרים.

 

"במהלך הקיץ האחרון היו שני אירועי חריגות במי המעיין. מרגע גילוי החריגות המפעל הפסיק מילוי ושיווק מוצרים עד לקבלת תוצאות תקינות וזאת בהתאם לנהלים. לאחר קבלת תוצאות תקינות ב-6.8 חודש הייצור במפעל. מאז מתבצעות בדיקות שוטפות ואין חריגות". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי שני אירועי החריגות היו אירועים שוטפים שלא קשורים לעכברת, ושלא חייבו דיווח.

 

מחברת מי עדן נמסר בתגובה: "אין זיהום במעיין הסלוקיה וחברת מי עדן מייצרת באופן מלא את מוצריה ואין כל מחסור במוצריה בשוק. מי עדן דוגמת את מי המעיין פעמיים ביום. הדגימות נבדקות על ידי מעבדה המוסמכת על ידי משרד הבריאות. בנוסף, מבצעת מי עדן מדי שעה ניטור שוטף בתהליך הייצור להבטחת איכות מוצריה. המוצרים משווקים בחלוף 48 שעות לפחות ממועד ייצורם, וזאת על מנת להבטיח כי המוצרים המשווקים בטוחים וראויים לשימוש. במידה ונמצאת חריגה כל שהיא במי המעיין, כניסת המים למפעל מופסקת במיידית ועימה גם תהליך הייצור.

 

"בחודש האחרון הופסק הייצור פעמיים למשך מספר ימים בעקבות חריגה אשר נמצאה במי המעיין. מי עדן שבה לייצר לאחר שוידאה כי מי המעיין תקינים ולאחר אישורו של משרד הבריאות, כמתבקש במקרים מעין אלו. מי עדן פועלת בהתאם תקני איכות מהמחמירים והמובילים בעולם ותוך שיתוף פעולה ושקיפות מלאה למול משרד הבריאות. מי עדן מדגישה ומציינת כי כל מוצרי החברה המשווקים על ידה ואשר נמצאים ברשות הלקוחות וברשתות השיווק איכותיים, בריאים וכמובן ראויים לשתייה".

שישיית בקבוקי מי עדן ()
שישיית בקבוקי מי עדן
 

צרכנים שחיפשו את המוצר טוענים כי מזה מספר ימים הם נתקלים במחסור וברשתות השיווק אישרו היום כי קייימים שיבושים באספקת המוצרים בימים האחרונים. המחסור בא לידי ביטוי גם בחלוקת כדי מים ללקוחות מנויים של מי עדן, שהחברה הודיעה להם על שיבושים באספקה.

 

מי עדן הוא אחד ממותג המים המינרליים המובילים בישראל וככזה הביקוש לו גבוה, בעיקר בחודשי הקיץ החמים.

 

לפטוספירוזיס, או עכברת, היא מחלה זיהומית. מדובר במחלה המועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה.

 

המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק דרך השתן. בעלי החיים העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. גם חיות כמו פרות וכלבים יכולות להפיץ את המחלה. סימני העכברת האופייניים דומים לאלה של מחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

 

ממשרד הבריאות נמסר היום כי "חולים שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזויתן החל מתאריך 1.7.18, עם חום מעל 38 מעלות שהתפתח פחות מ-3 שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה; מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול; משרד הבריאות מזהיר שלא לטבול בנחלים זכי, יהודיה, משושים זוויתן עד להודעה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים