שתף קטע נבחר

מסמך פנימי חושף: עשרות רבנים ליברליים ב"רשימה השחורה"

פרסום ראשון: למרות הכחשות הרבנות הראשית, כולל בפני בית המשפט - מזכר פנימי של בתי הדין הרבניים שהגיע לידי ynet חושף כי המדינה פוסלת על בסיס אישי שורה של רבנים מקהילות יהודיות אורתודוכסיות בעולם. הרבנות ובתי הדין מגלגלים את האחריות אלה על אלה. מכון עתים: גורמים קיצוניים השתלטו על הרבנות

הרבנות בחיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
הרבנות בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

 

האם הרבנות הראשית מנהלת "רשימה שחורה" של רבנים בעלי תפיסת עולם ליברלית שבהם היא אינה מכירה? מזכר פנימי של בתי הדין הרבניים שהגיע לידי ynet חושף כי המדינה פוסלת על בסיס אישי שורה של רבנים מקהילות יהודיות אורתודוכסיות בעולם, ומסרבת לקבל מהם חוות דעת בנושאים דתיים רק בגלל השקפת עולמם בנושאים שונים - וזאת למרות מחויבותם להלכה. המסמך סותר, לכאורה, הצהרות מפורשות, חוזרות ונשנות, של הרבנות הראשית - כולל בפני בית המשפט - כי היא איננה מנהלת רשימת רבנים שכזו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרקע לחשיפה הוא במאבק ציבורי ומשפטי שמנהלת עמותת עתים בשנים האחרונות לגיבוש תבחינים מסודרים ברבנות להכרה ברבנים מחו"ל. לטענתה, המצב הקיים יוצר הפקרות שבה ניתן לאשר או לפסול רב משיקולים זרים - ללא כל נימוק. בית המשפט כבר חייב את הרבנות לקבוע קריטריונים, אך סחבת ארוכה דוחה את השלמת המהלך שוב ושוב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בינתיים, מלינים בעתים, מתנהלת הרבנות על פי "רשימה שחורה" של רבנים ליברליים שאת חוות הדעת שלהם היא פוסלת באופן אוטומטי בגלל דעותיהם האישיות. לעומת זאת ברבנות מתעקשים כל העת כי כל מקרה וכל רב נבחן לגופו באופן ענייני. המזכר הפנימי מבתי הדין המתפרסם כעת מחזק לכאורה את הטענות שהוכחשו.

 

פסילה קטגורית

הדבר נחשף במסגרת טיפול בבקשת רישום נישואין של אישה במועצה הדתית בחיפה. המבקשת הציגה אישור יהדות מהרב עקיבא הרצפלד, שהיה רב קהילת "שערי תפילה" בפורטלנד (מיין) ועלה לישראל, אך במועצה אמרו כי הם אינם מכירים את האיש ושלחו אותה לברר את העניין בבתי הדין הרבניים.

 

האישה פתחה תיק בירור יהדות בבית הדין האזורי בחיפה, והאישור שהציגה נשלח לעיונו של הרב אשר ארנטרוי מההנהלה הארצית של בתי הדין. במכתב פנימי ששלח לערכאה האזורית הוא קבע כי לא ניתן לסמוך על חוות הדעת של הרב הרצפלד ואין להכיר בה, ואגב כך חשף כי מדובר בפסילה קטגורית של יותר ממאה רבנים מבית מדרש מסוים, המזוהה כ"ליברלי מדי" בעיני הרבנות.

 

 

"הרב עקיבא הרצפל (הטעות במקור – ק"נ) הינו חבר באיגוד רבני חובבי תורה, שקוראים לעצמם אורטודוקס מורדני (מודרני) ואינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל", כתב הרב ארנטרוי. "אין לי אפשרות לקבוע יהדות המבקשת על ידי המלצת הרב הנ"ל, והנני מבקש מבית הדין להורות למבקשת לפנות אליי לבירור מקיף". בקשת האישה אושרה לבסוף רק בזכות הצגת אישור מבית דין אחר בארה"ב, המוכר על ידי הרבנות.

 

בין הנפסלים: אחד מ-36 "הרבנים מעוררי ההשראה"

"חובבי תורה" היא ישיבה ובית מדרש להכשרות רבנים של הרב אבי וייס, מנהיג קהילה בריברדייל, ניו-יורק. הרב וייס עצמו נחשב לאחד הסמנים השמאליים של היהדות האורתודוכסית בארה"ב, בין היתר, משום שהוא מסמיך גם נשים כמנהיגות רוחניות ומורת הלכה, ועל רקע חילוקי דעות בנושאים אלה פרש מאיגוד הרבנים המרכזי של אמריקה.

 

לפני כארבע שנים פסלה הרבנות בישראל את הרב וייס, וסירבה לקבל ממנו חוות דעת על מעמדם האישי של בני הקהילה שלו – לטענתה בגלל ספק באשר למחויבותו להלכה. בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי החליט לבסוף הרב הראשי דוד לאו להכיר בו. כעת, כאמור, מסומנים הרבנים שהכשיר - 124 במספר מאז שנת 1999.

 

הרב עקיבא הרצפלד, מתיק בירור היהדות האחרון, אף הוא מ"חובבי תורה", נבחר בשנת 2013 על ידי העיתון היהודי "פורוורד" כאחד מ-36 הרבנים מעוררי ההשראה בארה"ב. במכון עתים, המובילים את המאבק בעניין, מעריכים כי מלבד תלמידיו ובוגריו של וייס ישנם עוד עשרות ואולי אף מאות רבנים אורתודוכסים שנדחים על ידי הרבנות בגלל תפיסת עולמם הליברלית.

 

בבתי הדין וברבנות: מבוכה

חשיפת המסמך כעת ב-ynet גרמה למבוכה רבה ברבנות הראשית ובבתי הדין הרבניים, ובמיוחד על רקע דיון שנערך הבוקר (ב') בכנסת בנושא ההכרה ברבני חו"ל. מאחורי הקלעים היו חילופי האשמות קשים בין בכירים בשני הארגונים, ובעיקר מצד הרבנות, שטענה כי לבתי הדין אין סמכות לקבוע מיהו רב מוכר, ובוודאי שלא לדבר בשמה בעניין רגיש זה.

 

ברבנות הראשית אמרו בתגובה כי הם אינם יכולים להתייחס למסמך שנכתב על ידי עובד בתי הדין הרבניים, וכי המציאות מוכיחה ש"במשך השנים אושרו מסמכים שהגיעו לרבנות הראשית של רבנים המשתייכים לקהילת חובבי תורה".

 

"הרבנות הראשית לישראל אינה פוסלת רבנים או קבוצת רבנים המשתייכים לקהילה כזו או אחרת", נמסר, "לרבנות הראשית לישראל מגיעים מסמכים או אישורים של רבנים אשר נבחנים לגופו של אישור". ברבנות הוסיפו התחייבות לפיה "בישיבת המועצה הקרובה יאושרו תבחינים קבועים להכרה ברבנים ובבתי דין מחוץ לארץ".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "נכון להיום אין רשימה סגורה ומגובשת מיהם הרבנים מקהילות בחו"ל המוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל. ידוע לנו כי הרבנות הראשית הקימה ועדה השוקדת על הכנת רשימה מעודכנת. בנסיבות אלו, כאשר אין מידע עדכני, בית הדין בודק עניינית כל מקרה הבא לפניו לגופו, ולצורך העניין נעזר במומחים מטעם בית הדין.

 

"הרב אשר ארנטרוי, המכיר ובקיא ברבנויות ובבתי הדין ביהדות התפוצות, הוא אחד המומחים שבתי הדין נעזרים במידע שבידו, מידע אשר היה מקובל במשך שנים על דעת הרבנות הראשית".

 

עתים: הרבנות משחקת משחק כפול

מייסד עמותת עתים, הרב שאול פרבר, אמר: "הרבנות הראשית טוענת שוב ושוב שאין רשימות שחורות, אך כאן עדותו של רב אורתודוכסי נפסלה רק בגלל השתייכותו למוסד שאיננו מוצא חן בעיניה.

 

"מה שהרבנות עושה במקרה הזה הוא בראש ובראשונה לא הגון", טען. "מצד אחד, בשביל להרגיע את הביקורת הנוקבת עליה, היא מפזרת כל מיני הצהרות - ומצד שני, בעקבות השתלטותם של גורמים קיצוניים על פעילותה היא מתקשה לעמוד בהן".

 

לדבריו, "מדובר במעשה שגם נוגד את ההלכה. לאורך כל הדורות של העם היהודי התקיימו ברחבי העולם קהילות יהודיות בעלות גישות הלכתיות שונות, ולמרות זאת התייחסו הקהילות האחת אל השנייה מתוך כבוד והכירו אלה בסמכותן ההלכתית של אלה".

 

עורך דינו של הרב שנפסל: "שירותי הדת הופקרו לידיים חרדיות"

עו"ד אסף בנמלך, המייצג את הרב הרצפלד, אמר: "המכתב השערורייתי שנמצא בתיק בית הדין הרבני מלמד כי הרבנות הראשית ובתי הדין פסלה את עדותו של הרב עקיבא הרצפלד על יהדותם של בני קהילתו בגלל השתייכותו ל'אורתודוכסיה המודרנית'. זוהי עמדה המשקפת בורות והפקרות, ומפריכה את ניסיונות ההיתממות של הרבנות הראשית כאילו יד המקרה היא שרבנים המזוהים עם חוגי האורתודוכסיה המתונה בארצות הברית נפסלים על ידה פעם אחר פעם".

 

בנמלך, המשמש גם כיו"ר תנועת "נאמני תורה ועבודה", הוסיף: "זוהי התוצאה של הפקרת מערך הדת בישראל לידיים חרדיות: החלטות שרירותיות, ופגיעה קשה במרקם היחסים העדין עם יהדות התפוצות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים