שתף קטע נבחר

התנגשות של אמונות: מלחמת הערכים הישראלית

צניעות או אפליה? הזכות להבעת עמדה או הדתה? שרשרת של תקריות מוכיחה שהחברה הישראלית נמצאת בעיצומה של התנגשות ערכים, אבל האם היא פועלת כדמוקרטיה - או שהערכים הליברליים מדירים את זכותם של דתיים לחיות באמונתם?

הליברליזם והדמוקרטיה הביאו לעולם ערכים חדשים, נעלים וחשובים; ערכים שכל בן אנוש יכול להזדהות איתם ולקבלם אל חיקו; ערכי שוויון, שחרור מעבדות, חירויות, שלטון הרוב וקבלת האחר – אף שהוא שונה או מתנגד לך.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

סט הערכים הללו מקודש על ידי הליברלים. עבורם השוויון, החירות, הסובלנות ושלטון העם הם בסיס מהותי, והם מוכנים להילחם על הערכים הללו מול מדינות הפועלות נגדם (לכן, אגב, לעולם לא נמצא מלחמה בין שתי דמוקרטיות)ואף להקריב מיליונים.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 • 11 חודשים במניין: למה אמרתי קדיש על אמא/ ד"ר נעמי באום

  לצאת למסע ולחזור עם כיפה: הנוער הדתי רוצה לנדוד/ הרב שלמה וילק

   

  ערכים אלה אכן נעלים, אבל עבור שומרי תורה ומצוות ישנם ערכים נעלים נוספים. כך למשל, הם העדיפו שלא לקבל עבודה בשבת - ולשלם על זה מחיר כלכלי כשהודרו מקבלת ה"כרטיס האדום" של ההסתדרות, שהשתמשו בזמנו באקטים אלימים כדי לגייס לשורותיהם אנשים דתיים.

   

  אבל לאחרונה נדמה שמתרחשת פה מלחמה; בלי חרבות ורובים, ללא סכינים, הכריזו הליברלים-החדשים מלחמה בשומרי המצוות בנשק של עטים וחוקים. בעטיהם הם שולחים חיצים באמצעות ומאמרים "מחקרים", בחוקיהם הם מאלצים ואונסים את שומרי התורה "לעשות בדיוק מה שצריך". מה צריך? מה שהם קובעים.

   

  יש לדתיים בכלל זכויות?

  הליברלים החדשים, אותם נאורים בעיני עצמם, מדברים גבוהה-גבוהה על חירות, אבל לא מסוגלים להעניק אותה למי שלא חושב כמותם. קשה להם לקבל את העובדה שהערכים שלהם מקודשים - אבל יש אנשים שיש להם ערכים מקודשים אחרים. למשל אמונה, שמירת מצוות, הסתפקות במועט, צניעות, חיי קהילה וקיום התורה.

   

  אפשר להיות גם חייל וגם דתי? שאלה שלא אמורה לעלות (צילום: דוצ) (צילום: דוצ)
  אפשר להיות גם חייל וגם דתי? שאלה שלא אמורה לעלות(צילום: דוצ)

   

  ברגע שמתרחשת התנגשות ערכים - ערכיהם שלהם גוברים. מבחינתם אם חיילים דתיים לא מסכימים לראות הדגמה מחיילת בגלל בעיות צניעות - כבודה והפגיעה בה עולים על האמונה וההלכה שהם הולכים לאורן.

   

  הייתי מציע להם לבחון את עצמם, ולהחליף את המילה "דתי" ב"מוסלמי"; האם קבוצה אתנית שאינה-יהודית הייתה זוכה ליחס דומה באותה הסיטואציה – או שחופש הדת שלהם, כמיעוט, היה זוכה להכרה אחרת. אני חושש שאותם נאורים בעיניי עצמם לא מכירים בכלל בזכותם של יהודים לחופש דת.

   

  ועוד לא שכחנו את העליהום על מפקד חטיבת גבעתי המעוטר והמוערך, משום שהעז לחזק את ידי חייליו בקריאה אמונית ולאמר "שמע ישראל". אבל קצין שרומז לכך שחיי פלסטינים חשובים לא פחות מחיי חיילים - יקודם אולי גם להיות רמטכ"ל.

   

  רק הערכים "שלהם"

  כאשר ערך של שמירת השבת הוא עליון אצל החייל הדתי, "הליברלים החדשים" לא יצליחו לעכל את העובדה שהוא לא מסכים לחלל שבת שלא לצורך פיקוח נפש.

   

  הם ידרשו קורסים משותפים לגברים ולנשים המיועדים למגזר החרדי, כי הרי "יש שוויון" - אבל לא יצליחו להשיב מדוע בספורט אין שוויון עבור ספורטאים דתיים.

   

  באמצעות בית המשפט הם יסגרו את שעריה של ספרייה ביום שבו היא סגורה ממילא, משום שהעירייה החליטה לקחת יוזמה ולפתוח אותה לציבור הדתי בהפרדה, לפי אורח חייהם.

   

  וכך, באמצעות עטים וחוקים הם מנסים לגרור את שומרי התורה והמצוות לאמץ ולקדש את הערכים שלהם - ערכי האינדבידואליזם והחופש לעשות מה שאתה רוצה וכמה שאתה רוצה בלי הגבלה. בעצם, עם הגבלה: אל תהיה דתי.

   

  • הכותב הוא מורה לאזרחות בתיכון בתל אביב ועורך האתר "יהודי"

   

   

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוצ
  אנחנו מצליחים לשלב
  צילום: דוצ
  מומלצים