שתף קטע נבחר

הקרב על המעיינות: גברים התפשטו ליד הנשים והילדים

"זה נעים לה. היא באה להיות ליד גברים עירומים": אלו מקצת הצעקות שתועדו נגד זוג דתי ומשפחה עם ילדים שהגיעו ליהנות מהטבע במעיין סמוך לירושלים. לדבריהם, חבורה של כמה עשרות גברים דתיים שטבלה במקום לא בחלה בהטרדות, קללות ואיומים כלפי הנשים שסירבו לעזוב את המקום

 

 

הערות מיניות, עירום מול ילדים ואיומים: אלה הם רק חלק קטן מההתנהלות הבריונית שבה נתקלו המבקרים במעין עין איתמר שבהרי ירושלים ביום שישי האחרון, מצד גברים דתיים שהגיעו לטבול בעירום במקום.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

לא מדובר במקרה חריג. בשנים האחרונות מתלוננות תושבות ירושלים כי גברים דתיים משתלטים על מעיינות וטובלים בעירום, בעיקר בימי שישי, תוך שהם מונעים מהן להיכנס. לצד הערות ואיומים, באחד המקרים זרקו הטובלים הדתיים את חפציהן של קבוצת צעירות לתוך המים בזמן שאלו רחצו במעיין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפני כשלושה חודשים התעוררה מחאה מצד ירושלמיות וירושלמים שמאסו בתופעה, ומדי שבוע הקפידו להגיע בקבוצה למעיינות שהם מוקדי החיכוכים, ובהם ליפתא שבכניסה לעיר - ועין איתמר שבהרי ירושלים.

 

קריאות נגד אישה במעיין לגברים בלבד ()
"בשלב מסוים חשנו הטרדות מיניות של ממש". עין איתמר בסופ"ש האחרון

 

בעקבות זאת הגיעו מובילות המחאה לפשרה מול אחד הטובלים הקבועים בעין איתמר, שרון כלימי, שבמסגרתה סוכם כי הטובלים יפסיקו לנהוג באלימות כלפי המבקרים במקום והמחאה תופסק. למרות זאת, ביום שישי האחרון נתקלו זוג צעירים דתיים שהגיעו לטבול במעיין,  ומשפחה נוספת שהגיעה עם ילדים, באלימות מצד הטובלים, חלקם חסידי ברסלב.

 

"אחר שסיימנו את ההכנות לשבת, יצאנו אחר הצהריים לעשות פק"ל קפה במעיין עין איתמר", מספר נטעאל בנדל, שהגיע למקום יחד עם אשתו. "כשהגענו ראינו שיש שם אנשים, אך לא הבנו את הסיטואציה. כאשר התקרבנו הם החלו לצעוק עלינו 'תסתלקו מכאן, לכו מכאן, מה באתם לפה'. בדקה הראשונה לא הבנו מדוע. כאשר התקרבנו ראינו שיש שם בחורים עירומים. הלכנו הצידה כאשר הם ממשיכים לצעוק עלינו: 'יש בריכות שחייה בירושלים'. השבתי להם: 'גם מקוואות יש'".

 

"הייתי בהלם שככה דתיים מדברים לאישה"

בני הזוג, בעצמם אנשים שומרי תורה ומצוות, החליטו להכין קפה כדי לאפשר לבחורים לסיים לטבול, וכאשר סיימו התקרבה האישה למעיין וביקשה מהבחורים לאפשר לה ולבעלה להיכנס. בנדל מתאר את ההשתוללות שפרצה: "הם החלו לצעוק עליה, קיללו ושלחו רמזים מיניים של ממש. בין היתר, הם צעקו על אשתי: שרמוטה, פרובוקטורית, בעלך לא חינך אותך, רוצה שיהיה לך נעים. וגם הטרדות מיניות של ממש".

 

לדברי בנדל, "חששתי שזה מתקרב לאלימות פיזית ומיד שלפתי את המצלמה. גם לאחר שכיביתי אותה המשיכו הקללות וההטרדות המיניות. אשתי בחרה שלא להיכנע לבריונות ולממש את זכותנו ליהנות מהמעיין במרחב הציבורי. ישבנו במעיין כשכל העת הם ממשכים לקלל בצורה שאני מתבייש לחזור עליה.

 

"הייתי בהלם שככה מדברים לאישה אנשים חובשי כיפות, כמוני, חלקם עם זקנים ופאות. היו שם כ-30 איש שרק שניים מתוכם ניסו להרגיע את הרוחות, אבל הושתקו על ידי האחרים שאמרו להם, 'לא צריכים את המוסר שלכם'. בשלב מסוים, הבחור המבוגר שנראה בסרטון ממש החל לאיים: 'אתה לא הולך? אין בעיה אחי, חכה חכה'".

 

לדבריו, בשלב זה הגיעו למקום אב ושלושת ילדיו הקטנים, והגברים הדתיים החלו לצעוק גם עליהם. "בעוד אנחנו במים יחד עם הבחור וילדיו, החלו כמה מהם להתפשט מולנו לגמרי. הילדים היו המומים. מדובר בילדים בגיל הגן. בשלב מסוים גבר בן כ-60 התפשט מול אשתי, קפץ למים, נעמד עירום מול הילדים והחל לצעוק על הילדה הקטנה: 'לכי מכאן ילדה, את מפריע לי, את לא רואה?'"

 

"אין מקום לסובלנות"

בעקבות החוויה הקשה מתכננים בנדל ואשתו להגיש תלונה במשטרה. "לא ייתכן שמעיינות בישראל יהיו חסומים בפני משפחות ונשים שבאים ליהנות מהם ומהטבע", הוא אומר. "הברוטליות והאלימות המילולית שנהגו בנו מנעו כל ניסיון להידברות ולהגעה להסכמה. אנחנו מצפים מהמשטרה, שכבר יודעת על הפרות חוק מתמשכות במעיינות ירושלים, להתחיל לאכוף את החוק.

 

"התערטלות בציבור, איומים והטרדות מיניות הם סעיפי חוק שיש לאכוף. הגיע הזמן שגם רשות הטבע והגנים וקק"ל, שאחראים גם הם על הסביבה הטבעית מסביב לעיר ירושלים, יתחילו לדאוג לרווחת המטיילים ולמנוע תקיפה שלהם על ידי עבריינים".

 

אליאנה ברבל, ממובילות מחאת המעיינות, הגיבה למקרה: "צר לי שהפשרה שהושגה שלפיה נשים לא יחוו אירועים משפילים בעין איתמר לא מיושמת. מדובר בשטח ציבורי על שביל ישראל, שאמור להיות מקום מקבל ובטוח לכל האוכלוסיות, גם לנשים. ברגע שנשים חוות שם גילויי אלימות, בין אם מילולית או פיזית, אין מקום לסובלנות כלפי הגורמים הדתיים שהשתלטו על המעיין. התופעה הפסולה הזו לא תיפסק עד שהעירייה והמשטרה יתערבו  וייקחו אחריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים