שתף קטע נבחר

השר ארדן הודיע: כהונת המפכ"ל אלשיך לא תוארך

על רקע חקירות נתניהו והעימותים הרבים עם הדרג הפוליטי, הודיע היום רשמית השר לביטחון פנים כי כהונת רב-ניצב אלשיך לא תוארך ותסתיים בדצמבר לאחר שלוש שנים. אלשיך: "המשטרה - בחזית ההגנה על דמותה ויושרתה של המדינה". אלו המועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא

 

ארדן ואלשיך בטקס הענקת דרגות (צילום: גיל יוחנן)
ארדן ואלשיך בטקס הענקת דרגות לפני החג(צילום: גיל יוחנן)

דרמה במשטרה: לאחר תקופה ארוכה של מתיחות, וברקע חקירותיו הפליליות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוכרז היום (ה') רשמית כי כהונת המפכ"ל רוני אלשיך לא תוארך. בהודעת המשרד לביטחון פנים נמסר כי השר גלעד ארדן נפגש עם רב-ניצב אלשיך והודיע לו שכהונתו תסתיים כמתוכנן דצמבר, "במועד שאותו קבעה הממשלה בעת מינויו למפכ"ל". אחר הצהריים ייכנס השר מסיבת עיתונאים שבה יציג את המועמדים הסופיים לתפקיד.

 

המפכ"ל אלשיך מסר לאחר מכן: "משטרת ישראל עומדת בחזית ההגנה על דמותה, צלמה, ביטחונה ויושרתה של המדינה. משימות אלה הן צו מצפונה של משטרת ישראל. הן עמדו והועמדו למבחן ואני משוכנע שמשטרת ישראל תמשיך לעמוד על המשמר על עצמאותה של המדינה, חוסנה החברתי ואיכות חיי תושביה".

 

כבר בשבוע שעבר העריכו גורמים במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים כי השר גלעד ארדן יודיע לאחר החגים כי כהונת רב-ניצב רוני אלשיך לא תוארך ותסתיים בתום שלוש שנים. ארדן צפוי להציע לתפקיד כמה ניצבים משורות המשטרה. הערכת הגורמים התבססה בעיקרה על הימנעותו של השר ארדן מלהודיע בשלב זה אם להאריך את כהונתו של אלשיך בשנה אחת, וגם בעקבות הביקורת של המפכ"ל על כך שטרם התקבלה החלטה בעניינו.

מפכ
המועמדים(צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג)

 

 

בשבוע שעבר נשאל אלשיך אם תפקוד המשטרה נפגע מכך שעדיין לא התקבלה החלטה אם הוא ימשיך לשנה רביעית בתפקיד. על כך השיב המפכ"ל: "זה לא בריא לארגון שלא יודעים מה קורה עוד שלושה חודשים". אלשיך אמר עוד: "אני עושה הכול כדי שתפקוד המשטרה לא ייפגע, ועושה כאילו יש לי עוד 20 שנה. לא עצרנו כלום - כולל סבבי מינויים - וזה עובד טוב מאוד. אני לא יודע אם זה משפיע על ראש אחר". במאי אמר אלשיך כי "קדנציה של שלוש שנים היא קצרה מדי".

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי שלושת המועמדים הסופיים לתפקיד מחליפו של אלשיך צפויים להיות מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי שעמד בעבר גם בראש מחוז תל־אביב וגם בראש מחוז ירושלים. ייתכן שלוועדה יישלח גם מועמד רביעי: ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז דרום. כהן, שכיהן בעבר גם כמפקד מחוז מרכז, הוא אחיו של המפכ"ל לשעבר דודי כהן.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה להודעת השר: "מפכ"ל המשטרה הודה לשר על בחירתו למפכ"ל המשטרה לפני כשלוש שנים ועל הזכות שנפלה בחלקו לפקד ולהוביל 31 אלף שוטרים ו-33 אלף מתנדבים שאחראים על הביטחון האישי של אזרחי מדינת ישראל. המפכ"ל יסיים את כהונתו אחרי 38 שנות שירות בארגוני הביטחון בשליחות למען מדינת ישראל ואזרחיה. המפכ"ל מאחל הצלחה למי שייבחר ויעמוד לרשותו לסייע ככל שיידרש לכך".

 

בהודעת המשרד לביטחון פנים מהיום נמסר כי "השר ארדן הודה למפכ"ל אלשיך על שירותו רב השנים ועתיר ההישגים למען ביטחון המדינה ואזרחיה, וציין כי במהלך כהונת המפכ"ל, משטרת ישראל התעצמה ועברה שינויים ותהליכים חשובים, ששיפרו את תפקודה ואת יכולותיה".

 

אתמול נסללה הדרך למינוי מפכ"ל חדש, עם התפטרותם של שניים מחברי ועדת גולדברג לאישור מינויי בכירים. עבודת הוועדה הוקפאה עד כה בשל עתירה לבג"ץ נגד השניים, רו"ח איריס שטרק ויעקב נגל (שהיה מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי), בטענה שהם מקורבים לראש הממשלה. שופט העליון מני מזוז קבע כי "כיוון שלראש הממשלה עשוי להיות עניין בזהותו של המפכ"ל שצפוי להתמנות בקרוב, כיוון שיש לו אינטרס, לכן אסור לו להיות מעורב בהליכים שנוגעים למינוי הוועדה שצריכה לאשר את מינוי המפכ"ל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רוני אלשיך
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים