שתף קטע נבחר

אחיו של החייל שנרצח: "ביקשנו אופציה לעונש מוות, והתעלמו"

משפחתו של רונן לוברסקי ז"ל, חייל דובדבן שנהרג מלוח שיש שהושלך על ראשו, מחרימה את משפט המחבל שהרג אותו. "ביקשנו בקשה לגיטימית שקיימת בדין הצבאי, אנחנו מאמינים שהדבר הזה הוא צודק, אמיתי, ויכול למנוע את הפיגועים הבאים"

  

 

"ביקשנו בסך הכל בקשה לגיטימית ולא מופרכת, שיאפשרו לנו אופציה של עונש מוות שקיימת בדין הצבאי, על ידי זה שישימו הרכב שופטים מתאים. התעלמו מהבקשה הזו לחלוטין". אריק לוברסקי, אחיו של רונן לוברסקי ז"ל, חייל צה"ל שנהרג אחרי שמחבל השליך לוח שיש על ראשו, התראיין היום (ג') לאולפן ynet והסביר מדוע משפחתו החליטה להחרים את המשפט של המחבל שהרג את אחיו.

 

לוברסקי ז"ל, חייל בדובדבן, נהרג ליד רמאללה בחודש מאי האחרון. והצבא עצר את איסלאם יוסף אבו חמיד, שנאשם בהריגתו. בחודש אוגוסט האחרון אמר ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן ז"ל, כי "רק עונש מוות יעצור את המחבלים". לפני כשבועיים נפגש ראש הממשלה עם משפחתו לוברסקי, שביקשה ממנו כי במשפט יהיה הרכב שופטים בכיר שיכול לגזור על המחבל גזר דין מוות, אבל נתניהו אמר כי "אין בסמכותו לשנות את הרכב השופטים".  

 

רונן לוברסקי (מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )
רונן לוברסקי ז"ל(מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )
 
ולדימיר לוברסקי (צילום: עמית הובר)
האבא, ולדימיר לוברסקי(צילום: עמית הובר)

אריק לוברסקי (צילום: עמית שעבי )
האח אריק לוברסקי (עם הכיפה). "רונן נשאר איתנו תמיד, במחשבות, בלב"(צילום: עמית שעבי )

 

"למרות שנקבע הרכב שופטים, ביקשנו שישנו אותו כי לא הייתה שום התנגדות של הקבינט ולא של האנשים הבכירים. ההרכב שונה, אבל לא להרכב מתאים", מספר האח, אריק לוברסקי. "נפגשנו עם קשת רחבה מאוד של אנשים, כולל שר הביטחון וראש הממשלה, עם הפרקליט הצבאי בעצמו, ואף אחד לא אמר בפה מלא 'אנחנו מתנגדים לעונש מוות'. הפוך, מה ששמענו זה 'אנחנו בעד, אנחנו רוצים, עשינו הקלות', אבל אף אחד לא מסביר למה הדבר הזה לא מתקדם ולא מתבצע בעצם, יש פה מין העברת אחריות מהאחד לשני".

 

לוברסקי הוסיף: "המחבל עצמו ישב בכלא כבר כמה שנים, כל המשפחה שלו יושבת בכלא על רצח ישראלים. מדובר פה על מחבל שלא עשה את זה כבדרך אגב, אלא תכנן את האירוע הזה, והרכב של שלושה סגני אלופים זה משהו שהוא בסך הכל לגיטימי. ראינו משפטים שהיו בהרכב של שלושה סא"לים, העניין הזה לא קובע שהוא יקבל עונש מוות אלא רק משאיר את האופציה. אנחנו רצינו להאבק בזה, לא משנה כמה זה קשה, כמה זה מורכב, לפתוח את הפתח הזה, כי אנחנו מאמינים שהדבר הזה הוא צודק, אמיתי, ויכול למנוע את הפיגועים הבאים".

 

לוברסקי מעריך שבכל מקרה המחבל לא יקבל עונש מוות. "ההרכב שפתח הוא לא הרכב מתאים. במקרה הטוב, המחבל כנראה יקבל מאסר העולם וייהנה מהתנאים בכלא, אולי אפילו יעשה תואר, שזה כואב מאוד, כי מחבל רוצח הוא בסוף אויב, הוא כמו לוחם בצבא אויב. אני לא מבין למה הוא בכלל עומד למשפט, הוא צריך למות בשדה הקרב. יכול להיות שהוא גם ישוחרר בעסקת שבויים כזו או אחרת ויחזור לרצוח, כמו שכבר קרה הרבה פעמים".

 

על המצב של משפחתו סיפר לוברסקי: "אנחנו מנסים להתאושש, לחזור לשגרה, למנף את זה לדברים טובים, לעשות פרויקטים להנצחתו של רונן ז"ל, דברים חיוביים, שמחים. יש רגעים קשים, הרבה מאוד, אבל לא שוקעים בזה, ממשיכים הלאה, מתקדמים, הוא נשאר איתנו תמיד, במחשבות, בלב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעבי
אריק לוברסקי
צילום: עמית שעבי
מומלצים