שתף קטע נבחר

כתובות ברחבי אוקראינה: "לרצוח את היהודי"

כתובות "לרצוח את היהודי" ו"להרוג את היהודי" במקומות שונים ברחבי אוקראינה מדאיגות את הקהילה היהודית: "פעם כתבו 'לנקות את אוקראינה מהיהודים', ו'לזרוק את היהודים מאוקראינה'. היהודים שתקו והמדינה שתקה, והיום הכתובות מדברות על רצח"

 

 

הסלמה באנטישמיות באוקראינה: כתובות "לרצוח את היהודי" ו"להרוג את היהודי" במקומות שונים ברחבי המדינה מדאיגות את הקהילה היהודית – ויש מי שלא מתכוון לשתוק מקרב הקהילה. דוד רויטמן, יליד אודסה, נתקל בכתובת כזו והעלה מיד תמונה לפייסבוק שזכתה למאות שיתופים – ולמחרת נמחקה הכתובת.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"מטרת הפעולה - שאנשים יתחילו לדבר על זה, ולא יפחדו שהשכנים יבואו לרצוח אותם", אומר רויטמן ל-ynet. "אנחנו יודעים במה נגמרת ההשתקה של הדברים האלה. זה כבר היה ב-1933 וב-1939".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הכתובות הופיעו לאחרונה גם בקייב ובערים נוספות באוקראינה, ומנכ"ל הוועד היהודי של אוקראינה, אדוארד דולינסקי, שיתף כמה מהן בעמוד הפייסבוק שלו.

 

דוד רויטמן לצד הכתובת
דוד רויטמן לצד הכתובת "להרוג את היהודי" באודסה(צילום: דוד רויטמן)

 

"אודסה נחשבת לאתר תיירותי מפורסם", אמר רויטמן. "עשרות אלפי ישראלים מגיעים לפה מדי שנה ועשרות אלפי יהודים עדיין מתגוררים כאן. בשנים האחרונה מופיעות כתובות מסוג זה בערים מרכזיות באוקראינה, וגם לא מרכזיות".

 

הסלמה זוחלת

רויטמן שעלה לארץ ונמצא כעת בביקור מולדת באודסה, מבקש להצביע על ההסלמה בכיתובים: "לרוב כתוב: 'לנקות את אוקראינה מהיהודים', ו'לזרוק את היהודים מאוקראינה'. היהודים שתקו והמדינה שתקה, והנה היום הכתובות הן כבר 'לרצוח את היהודים' ו'תרצח את היהודים'".

 

"להרוג את היהודי" - כתובות בקייב (צילום: אדוארד דולינסקי)
"להרוג את היהודי" - כתובות בקייב(צילום: אדוארד דולינסקי)

 

את הכתובת האנטישמית מכסים כעת לבבות אדומים, ורויטמן טוען כי "מי שמחק את זה הוא אותו אחד שעשה את כתובת הנאצה. אחרת לא היה לו סיכוי למצוא את המקום ולמחוק אותה".

 

"להרוג את היהודי" - כתובות בקייב(צילום: אדוארד דולינסקי)

 

לפיכך הוא קורא ליהודי אודסה ואוקראינה בכלל, "שבכל פעם שיש כתובות נאצה - פשוט לבוא ולעשות סלפי. לא לשתוק. לפרסם את זה".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רויטמן
"להרוג את היהודי". דוד רויטמן ליד הכתובת
צילום: דוד רויטמן
מומלצים