שתף קטע נבחר

מלחמת החלב: "הורדת אגורות לרפתן מעולם לא הגיעה לצרכן"

האוצר ניסה לכפות על הרפתנים חתימה מיידית על הסכם להפחתת מחיר החלב הגולמי ב-23 אג', באופן שבין היתר יבטל את התייקרות מוצרי החלב המפוקחים. האולטימטום: אם לא תסכימו, השוק ייפתח לייבוא. רפתנים: "בטיל הראשון שעף פה, לך לחפש חלב מטורקיה ונראה מה תקבל"

תרגילים של האוצר ורפתנים זועמים - המלחמה על משק החלב עולה מדרגה: רפתנים מהמושבים היו אמורים להתכנס הבוקר (ו') בקיסריה כדי לפוצץ את ישיבת מועצת התאחדות מגדלי הבקר, אך זו נדחתה במפתיע בעקבות זעם הרפתנים על אולטימטום שהציב אתמול פתע משרד האוצר: חיתמו על הסכם להסדרת משק החלב תוך יממה או ששוק החלב, גאווה ציונית, ייפתח לייבוא מפולין, ליטא ורומניה.

 

רפת ()

משבר מחירי החלב: טרה עתרה לבג"ץ

תנובה מייקרת מוצרי חלב לא מפוקחים ב-2.2% בממוצע

לאחר שתנובה וטרה העלו את מחירי מוצרי החלב: בכמה ייקרו אותם הרשתות?

 

הסיכום הזה הושג עם מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן, ועם מאיר צור נציג המושבים, "מאחורי גבנו" כך טוענים רפתני המושבים. הרפתנים חששו שחברי המועצה יאשרו בהצבעה את ההסכם עם האוצר שיביא לטענתם לסגירת 20% מהרפתות בקיבוצים ו-50% מהרפתות במושבים. זאת אחרי שבשנים האחרונות המדינה דאגה להביא לסגירת רפתות רבות במושבים במסגרת מתווה לוקר. "אנחנו כנועים,

  

ברקע: סיבות פוליטיות והתשובה שכחלון צריך לתת לבג"ץ

מה עומד מאחורי ההחלטה של מנכ"ל האוצר להטיל אולטימטום דווקא בערב יום חמישי 19 באוקטובר (במקום ב-15 באפריל, כפי שנכתב בהסכם המקורי) ודווקא על הרפתנים? בלב ההסכם עומדת דרישתו של האוצר להפחית 23 אג' ממחיר ליטר חלב גולמי (החלב שנמכר בשער הרפת), כש-20 אג' בלבד ממחיר ליטר חלב מהווה המשכורת של רפתן, כך טוענים הרפתנים (למעט ברפתות "היעילות" בקיבוצים, שמקבלות 15-10 אג' יותר, בשל בעלות על מרכז מזון או ייצור עצמאי שלו).

 

אלו מהרפתנים שלא יעמדו במחיר ההפסדי לכאורה שהרפתנים מתבקשים לגבות על החלב, יוכלו לפרוש עם כ-1.5 מיליון שקל פיצויים לרפתן, פחות או יותר, פנסיה שלא משקפת את ההשקעות הרבות של הרפתנים ברפתות, שנעשו בעידוד המדינה.

 

באוצר קוראים לזה "מענק פרישה" שיינתן במסגרת "הליך התייעלות ענפי". רפתנים אמרו ל-ynet שלדעתם "זו סחיטה באיומים והרס הציונות". נציג ועד הרפתנים דביר גואטה אמר ל-ynet: "מועצת מגדלי הבקר לא מייצגת אותנו. הולכים למכור אותנו בנזיד עדשים. מדובר בהסכם המהווה גזר דין מוות על הרפתות במושבים ובקיבוצים. ההסכם כולו הוא חורים בלי גבינה".

 

רפת ()
דביר גואטה ברפת

ברקע המהלך של האוצר: לחצים פוליטיים שמופעלים על שר האוצר באווירת טרום בחירות, ותשובה שכחלון צריך לתת בבג"ץ תנובה, בית המשפט הורה לו להסביר מודע לא העלה את מחירי מוצרי החלב המפוקחים למרות שמחיר החלב הגולמי עלה. אם ישיג הישג מול הרפתנים - זה לכאורה יירשם לזכותו למרות שהרפתנים טוענים שהמהלך שמשרד האוצר מייחל לו ושר האוצר מקווה לגזור ממנו קופון - יקבור את הענף.

 

רמז לכך ניתן למצוא בהסכם שנוסח במהירות מחדש. בהסכם נכתב כי הפחתת מחיר המטרה של החלב (מחיר החלב הגולמי הנקבע בשער הרפת) תיעשה באופן הדרגתי מ-2.5 אג' עד 23 אג' ב-2024. "בנוסף להפחתה האמורה", כך נכתב בתיקון שנערך בהסכם, "תבוצע הפחתה מידית של 6 אג' במחיר המטרה למשך 3 שנים, באופן שתבטל את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב המפוקחים". נראה כי שר האוצר מנסה להגיע במהירות להסכם עם הרפתנים, על חשבון הרפתנים, כדי שיוכל להרגיע את הסערה סביב מחירי המוצרים המפוקחים, בגזרת תנובה וטרה. 

 

בנוסף הרפתנים טוענים שמנכ"ל התאחדות הבקר, אביתר דותן, שאינו רפתן, מנסה להעביר את ההסכם הזה בהתאחדות כבר זמן מה ונתקל בסירוב. עקב כך, נטען שמעמדו נשחק והוא מחפש לחזק אותו כך שהעלאה מחדש של ההסכם הזה על-ידי האוצר טובה לו: אם הוא ישיג חתימה על ההסכם - זה יירשום לזכותו ואם ינהיג את הרפתנים למרד באוצר - גם זה יירשם לזכותו, כלומר המשבר הזה יכול לבסס מחדש את מעמדו. כך או כך, קבוצה של רפתנים מהמושבים הודיעה כי ההתאחדות בראשותו כבר לא מייצגת אותם.

   

משה כחלון (צילום: רויטרס)
שר האוצר משה כחלון(צילום: רויטרס)

"ההפחתות לא מגיעות לצרכן"

"20 אג' שהרפתן מקבל על ליטר חלב זה אפילו לא רווח. זו המשכורת שלנו, והם דואגים להשאיר אותה בגובה השכר הממוצע במשק", אומר דביר גואטה. לעניין היות החלב בארץ יקר יותר מבאירופה הוא טוען: "רפתן בחו"ל מרוויח יותר ממני והוא גם מסובסד".

 

אולי שווה לסגור את הרפתות בישראל כי החלב יקר פה ונייבא ממדינות מזרח אירופה מהן חלקנו ברחו לפני יובל.

"אנחנו הרפתנים לא מסכימים לזה. אני קניתי את המכסות בכסף רב והן הקניין שלי, תחת הנחיות של המדינה. אבא שלי רפתן למעלה מ-60 שנה. אם אתה אומר לי 'אני לא רוצה יותר רפתנים, אני רוצה לחסל אותך', אני לא מסכים לזה. זה כמו שאני אומר: 'אני רוצה לקחת לך את הבית'. את מסכימה שייקחו לך את הבית? לא מסכימה".

 

משרד האוצר אוהב לדבר על התייעלות.

רפת זה הענף היחיד שיש לו התייעלות אוטומטית של 2% בשנה. לא סתם אומרים שהפרה הישראלית היא המניבה ביותר בעולם. חוץ מזה, כל פעם שהפחיתו לרפתנים אגורות שלא במסגרת הנוסחה לחישוב מחיר החלב הגולמי - זה לא הגיע לצרכן".

 

משרד האוצר מאמין בתחרות ובייבוא.

"אבל זה לא מה שאומר החוק. חוק החלב שנחקק ב-2011 מטרתו היא לעודד ייצור מקומי. חוק החלב מגדיר ביטחון של מזון, התיישבות ותפיסה של שטחים. לא ייבוא. הרפת מטפלת בשפכים משתמשת בטונות של פסולת, זה ענף שמחזיק ענפים אחרים והמחלבות משקיעות מיליארדים לבקשת המדינה ואתה רוצה להביא חלב מפולין? זה רק כדי לאיים עלינו. בטיל הראשון שעף פה תלך לחפש חלב מטורקיה ונראה מה תקבל. נמאס לנו להיות שק החבטות של המדינה כי אנחנו חלשים, לא נמצאים בצמתי החלטה".

 

עיקרי ההסכם

סכום הפיצוי לרפתנים: "בענף החלב תבוצע התייעלות מואצת, שיעודה להביא את יחידות הייצור בענף לכושר ייצור שנתי שלא יפחת מ-1.2 מיליון ליטר חלב גולמי לרפת", כך נכתב. לשם כך אמור האוצר לתקצב את מנהלת ההשקעות ב-400 מיליון שקל, בשנים 2025-2020. הסכום השתנה השבוע ל-450 מיליון שקל והמועד הוקדם ל-2019.

 

מתוך זה 12.5 מיליון שקל יוקצו בכל שנה (סך הכל 75 מיליון שקל) יוקצו לקוני מכסות חלב או לפורשים מהענף. מענק הפרישה יהיה בגובה 140 אלף שקל בתוספת למכירת המכסה במלואה. 33 מיליון שקל יוקצו לבעל מכסת חלב שייצר ב-2017 חות מ-0.7 ליטר חלב וימכור את מלוא מכסתו ויפרוש מהענף. החל מ-2023 יוקצו 50 מיליון שקל כולל מע"מ עבור מענקי פרישה ו-100 מיליון שקל עבור יצרנים מהקיבוצים.

 

עידוד יבוא: המכסים על מוצרי חלב מיובאים יופחתו במספר פעימות עד 2027. למשל, המכס על חלב ושמנת שעומד כיום על 40% יופחת ל-5%. המכס על ממרחי תוצרת חלב שעומד כיום על 140% יופחת ל-17%. המכס על תחליפי גבינה עם שומן תמחי ותחליפי גבינה עם סויה יופחת מ-25% ל-3%. כמו כן תגדל המכסה לייבוא אבקת חלב.

 

הורדת מחיר המטרה של החלב: מחיר המטרה של החלב יופחת ב-23 אג' עד 2024. בנוסף תבוצע הפחתה מידית של 6 אג' במחיר המטרה למשך 3 שנים, באופן שתבטל את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב המפוקחים.

 

משרד האוצר סירב להגיב לפניות ynet.

 

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן, מסר בתגובה: "נכון לעת זו אין הסכם ואין הסכמות. שר ומנכל האוצר דרש ממאיר צור וממני להגיע להבנות עם אגף התקציבים באופן מיידי ואם לא נגיע להבנות, הסדרת הענף תטופל בצורה חד צדדית על-ידי האוצר. מחובתנו ומתוקף אחריותנו אנחנו צריכים למצות כל הליך של הסכמות. ישיבת מועצת ההתאחדות תתכנס לדון הוא בהליך הסכמה להסכם ענפי או בקבלת החלטות להמשך איך להתנהל מול הפעולות החד צדדיות של האוצר הצפיות. ולגבי האיומים של האיש - שיבושם לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים