שתף קטע נבחר

מחקר: ל-4% מהרוסים יש סבא או סבתא יהודים

מרכז גנאוטק לחקר גנטי ברוסיה ביצע בדיקות די-אן-איי לאלפי רוסים, ומצא כי לאחד מכל שמונה אזרחים יש שורשים יהודיים: דהיינו ל-18.35 מיליון רוסים. ב-5.87 מיליון רוסים נמצאו 25% ויותר של די-אן-איי יהודי. גורמים בסוכנות היהודית: מחקרים שמתיימרים להצביע על קשר בין גנים ללאום שנויים במחלוקת

ממצא הגנטי מדהים: ל-4% מכלל אזרחי רוסיה יש סבא או סבתא יהודים. כך עולה ממחקר חדש שפורסם ברוסיה. ל-4% נוספים יש סבא רבא או סבתא רבתא, ולעוד 8% - קרובי משפחה רחוקים עם גנים יהודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 


 

משמעות המחקר היא שבאופן תיאורטי 5.87 מיליון רוסים יכולים לעמוד בקריטריונים של חוק השבות המתיר לאדם לעלות לארץ גם אם סבו יהודי (בכפוף לכך שיצליח להוכיח זאת עם מסמכים). זהו מספר אסטרונומי וגדול בהרבה ממה שסברו בישראל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :  

 

את המחקר פרסם מרכז גנאוטק לחקר גנטי ברוסיה, שביצע בדיקות די-אן-איי לאלפי רוסים, ומצא כי לאחד מכל שמונה אזרחים רוסים יש שורשים יהודים: דהיינו ל-18.35 מיליון רוסים (מכלל כ-146.8 האזרחים החיים במדינה).

 

הנשיא ולדימיר פוטין עם רבה הראשי של רוסיה, ברל לזר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיא ולדימיר פוטין עם רבה הראשי של רוסיה, ברל לזר(צילום: EPA)

 

הנחת המוצא של המחקר היא שאם לבן אדם יש 25% די-אן-איי יהודי (או יותר), הרי סביר שסבתו הייתה יהודייה. אם פחות מ-25% - אזי יש לו קרובים יהודים רחוקים יותר.

 

לא רוצים לעלות לישראל

כיום רק 0.16% מאזרחי רוסיה מגדירים את עצמם כיהודים: כ-234 אלף איש. זה לא הרבה יותר מהאומדן הרשמי שפרסם בחודש שעבר פרופ' סרגיו דלה פרגולה מהאוניברסיטה העברית, ולפיו יש ברוסיה 172 אלף יהודים.

 

במחקר של "גנאוטק" נכתב כי מספרם של היהודים ברוסיה לפני 50 שנה היה 1% מהאוכלוסייה, ועכשיו רק 0.16%. בשנת 1970 ברוסיה הסובייטית מספרם של היהודים הוערך ב-0.9% מהאוכלוסייה. המשמעות היא שמספרם של היהודים ירד פי 6.

 

אלכס טנצר, מומחה ליחסי ישראל-רוסיה מסביר כי לרוב הרוסים שיש להם סבא או סבתא יהודים אין את המסמכים או הרצון לעלות לישראל. יחד עם זאת, אם המצב ברוסיה ידרדר ייתכן והתמונה תשתנה.

 

גורמים בסוכנות היהודית מדגישים כי הזכות לעלייה נקבעת אך ורק בהתאם לקריטריונים בחוק השבות, ואיננה כרוכה בבדיקות גנטיות. מחקרים שמתיימרים להצביע על קשר בין גנים ללאום הם שנויים במחלוקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים