שתף קטע נבחר

ההחלטה להביא את הפלאשמורה - כדי שנריב בתוכנו

דומני ששורש שתי הבעיות - קהילת הפלאשמורה והספק שיש מי שמעז להטיל על יהדותם של יוצאי אתיופיה בישראל - מגיעות מאותו מקור. לא לוקחים את הקהילה ברצינות. אנחנו דורשים: במקום להחליט אקראית על העלאת עוד אלף ממתינים, הסדירו סוף-סוף את מעמדנו היהודי והפסיקו את ההשפלה

 

 

אז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להביא כ-1,000 מבני קהילת הפלאשמורה שילדיהם נמצאים כבר בארץ. ועולה השאלה: מה פתאום עכשיו נזכרה הממשלה? שר האוצר, משה כחלון, בירך על ההחלטה, ואמר שמדובר ב"החלטה צודקת" להעלאת "אנשים יקרים שמחכים למעלה משמונה שנים להגיע לפה ולחיות עם משפחותיהם".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

דבריו נשמעים מאוד אנושיים, ציוניים וצודקים. ועדיין קשה להבין, למה עכשיו? ולמה רק אלף? בתקופת החגים התפרסם מאמר פרי עטו של רב חרדי, שטען כי "הרב משה פיינשטיין, הרב הרצוג, הרב שלמה זלמן אויערבך ועוד רבים אחרים הצטרפו לפסק שקובע שבמשך כל הדורות קבעו שהאתיופים הם ספק יהודים". עוד כתב, "הרב הרצוג סבור שייתכן שהם בכלל לא יהודים, אלא רק גרים שהתגיירו שלא כהלכה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

"חייבים להציל את אוצרות התרבות המזרחיים"

 

כל זה אינו נכון כלל ועיקר, שכן כל הרבנים שהוא ציין וכן כל חכמי ישראל לדורותיהם רואים ביהודי אתיופיה יהודים גמורים. נקודה. אבל עדיין אני מתקשה להבין את התגובה של ראש הממשלה לתופעה. קהילה שלמה שבורה לרסיסים, בני הנוער העומדים חסרי אונים מול דחייתם על ידי גורמים ממשלתיים, הקהילה דורשת ובצדק לעצור את ההשפלה-מבית ולהסדיר סוף-סוף את מעמדם היהודי, וראש הממשלה מחליט להביא עוד אלף מבני הפלאשמורה?

 

הפרד-ומשול

דומני שהתשובה לכך שיטת ההפרד-ומשול, שתפקידה במקרה שלנו הוא לפצל אותנו לכמה שיותר קבוצות עם דעות שונות ומנוגדות, כדי שנהיה עסוקים בוויכוחים וקטטות זה עם זה, במקום לשנות את השיטה.

 

יהודים באתיופיה חוגגים עצמאות ()
יהודים באתיופיה חוגגים עצמאות

 

מי שמפעילים את השיטה יוצאים מנקודת הנחה שקבוצת היעד היא כלי משחק בידיהם. הפרשיות האחרונות והמבישות הביאו את יהודי אתיופיה להתאחד ולהתלכד כאיש אחד בלב אחד. הם פנו לראש הממשלה בכאב גדול. ראש הממשלה יודע שעל מנת לטפל בבעיה הוא צריך להתמודד עם מנהיגי החרדים.

 

הוא גם יודע שהקהילה האתיופית איננה תמימת דעים בנוגע להבאתם של הפלאשמורה לארץ, ולכן מחליט "לזרוק עצם" ולהביא כאלף מהם. והתרגיל עבד. הקהילה החלה להתקוטט ולריב בתוכה, הממשלה יצאה בלבוש מלכות - והעיר ירושלים צהלה ושמחה.

 

להעלות את האנשים הנכונים

דומני ששורש שתי הבעיות - קהילת הפלאשמורה והספק שיש מי שמעז להטיל על יהדותם של יוצאי אתיופיה בישראל - מגיעות מאותו מקור. לא לוקחים את הקהילה ברצינות, לא יודעים להעריך את כוחותיה לא יודעים להעריך את מנהיגיה הרוחניים, הקייסים.

 

גם המתנגדים להעלאת הפלאשמורה מתוך קהילת "ביתא ישראל" ומקהילת הפלאשמורה שבארץ, וגם מי שתומכים בעלייתם – מונעים מאותו הרצון. הם מבקשים לעלות את האנשים הנכונים. הם אומרים: תעלו את מי שהם צאצאי יהודים מצד אמותיהם ומצד אבותיהם.

 

בקשה נוספת היא להסדיר במיידי את מעמד הקהילה בארץ כיהודים לכל דבר. מה הטעם להעלות עוד ועוד אנשים - ואז לא לקבל אותם כיהודים? כיום אף אחד לא מקשיב לקול הזה. אז אנחנו דורשים: במקום להחליט אקראית על העלאת עוד אלף ממתינים, תסדירו סוף-סוף את המעמד היהודי של יהודי אתיופיה והפסיקו את ההשפלה. כנסו את מועצת הרבנות הראשית לישראל ועשו תיקון להחלטה הישנה משנות השמונים.

 

 

אחיי יוצאי אתיופיה, עלינו להפסיק לשמש כלי משחק

חובה לעשות שלום בתוך הקהילה - בין הקייסים ואחר כך בין ביתא ישראל לפלאשמורה. יהודי אתיופיה הם חלק מעדות ישראל. נקודה. אחר כך עלינו לדרוש הקמת צוות המורכב מנציגי הקייסים והרבנים מטעם קהילות ביתא ישראל והפלאשמורה, נבחרי ציבור, ותיקים מעולי אתיופיה ונציגי הרבנות הראשית והממשלה. וועדה שתמסד את מעמדם של יהודי אתיופיה כיהודים לכל דבר בעיני כל הגורמים הממשלתיים והדתיים, כך שלא יהיה פתח לכל המקרים המבישים שראינו לאחרונה.

 

ועדה זאת תדע להביא את כל צאצאי היהודים שנותרו באתיופיה, וסוף כל סוף להסדיר את מעמדם היהודי בארץ. יש לזכור שהעניין ההומני - ללא קשר לזה היהודי - ימשיך להעסיק את החברה הישראלית גם לאחר עלייתם של כל צאצאי שארית יהודי אתיופיה מצד אמותיהם ומצד אבותיהם. ובא לציון גואל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים