שתף קטע נבחר

רבבות בהילולת רחל אמנו: "בזכותה נולדה הילדה שלי"

רבבות מאמינים מציפים את הדרכים למתחם קבר רחל בבית לחם, ובמקום עומסים כבדים. ברקע היערכות של כל כוחות הביטחון. כ-70% מהנוכחים במקום הן נשים, ולכל מתפללת מוקצות דקות בודדות במתחם הקבר - עד שהיא מפונה על ידי כוחות הביטחון. "כל מה שאני רוצה אני מבקשת מאמא רחל היקרה שלנו"

 

 

שלושה ימים של הילולה, עומסים כבדים - ורבבות בקבר רחל: מאות דיווחים במהלך הלילה על קריסת התחבורה הציבורית ביציאה מקבר רחל. משטרת ירושלים, מג"ב עוטף ירושלים וחטיבת עציון ערוכים לרגל ההילולה המציינת את יום פטירתה של רחל אמנו. יום הפטירה חל בי"א במרחשוון - השנה שבת, ולכן מתפרסת ההילולה על פני שלושה ימים - מקצת העולים ביקרו בקבר כבר במהלך יום חמישי ושישי, רבים נהרו במהלך מוצאי השבת - והשאר יגיעו להילולה המרכזית לאורך היום (א') אפילו בשעות המוקדמות ביותר של הבוקר. 

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 


 

כמידי שנה מציפים עשרות אלפי מאמינים את מתחם קבר רחל אמנו בבית לחם לרגל יום השנה לפטירת האישה שהייתה מאימהות העם היהודי. בשל דחיית ההילולה מפאת השבת, הודיעה המשטרה בשיתוף הרשות לפיתוח המקומות הקדושים על סגירת המתחם - שהמה כבר מיום חמישי - לשבת, ופתיחתו רק שעתיים לאחר יציאתה. עיקר המבקרים - עד השעה 3 לפנות בוקר, מה שייצר עומסים כבדים בצירי התנועה לבית לחם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :  

 

רחל היא סמל לאם המתמסרת לדאגה לילדיה ולתפילה עליהם, ועל כן קברה הוא מוקד עלייה לרגל לרבים המבקשים ישועה כללית או פרטית בכל ימות השנה - וביום הפטירה בפרט, וברשות לפיתוח המקומות הקדושים צופים כ-45 אלף מתפללים במהלך מוצ"ש ויום א'. במשטרה מדווחים כבר על אלפים שהגיעו לקראת סוף השבוע - עוד טרם יום השנה - למתחם קברה.

 

 

"באתי להתפלל", אומרת אתי שלום מנס ציונה. "כל מה שאני רוצה אני מבקשת מאמא רחל היקרה שלנו. היא שומעת את תפילותינו ועוזרת". בסמוך אליה עומדים שלמה ותהילה - אב ובתו שהגיעו מבני ברק. "בזכותה נולדה הילדה שלי, בת 16 עכשיו", ותהילה מסבירה כי נולדה להוריה רק לאחר 19 שנים של תפילות.

 

"קריסת של התחבורה הציבורית". אלפים תקועים בלילה בקבר רחל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

"יש פה תחושה רצינית של התרוממות רוח גבוהה", אומר יונתן, תושב אלעד, ויחיאל מבני ברק מסביר את המשיכה לאתר: "רחל אמנו מסרה עצמה על עם ישראל, ונקברה פה, על אם הדרך, ולא במערת המכפלה (עם שאר אמהות ואבות האומה), רק כדי שתוכל להתפלל על עם ישראל".

 

אישה מתפללת על קבר רחל (צילום: אלי מנדלבאום)
אישה מתפללת על קבר רחל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

המתחם עצמו יכול להכיל עד 800 מתפללים, והצפיפות הרבה מחייבת כללים נוקשים. "נשים יכולות לשהות בקבר רחל קרוב לחצי שעה, אולי קצת יותר", אמר שחר פריימן, האחראי על האתר מטעם הרשות לפיתוח המקומות הקדושים. "מכאן והלאה עד שהן מגיעות למצבה זה עניין של כמה שניות, ואז אנחנו צריכים להוציא אותן החוצה. כדי שזה יעבוד כמו שצריך מפעילים כוח גדול מאוד".

 

חמש דקות לכל מתפללת

מנכ"ל הרשות לפיתוח המקומות הקדושים, יוסף שווינגר, סיפר ל-ynet כי שעות העומס הן בדרך כלל בלילה (והשיא - בתפילת שחרית עם הזריחה) ואחר הצהריים (לפני השקיעה, סוף יום הפטירה). ועם זאת, אלפים רבים מעדיפים לפקוד את הקבר בתנאים נוחים יותר סביב התאריך.

 

קבר רחל הערב (צילום: אלי מנדלבאום)
קבר רחל הערב(צילום: אלי מנדלבאום)

 

ההגעה למתחם קבר רחל - בתחבורה ציבורית בלבד, מאצטדיון טדי ומרחוב מלכי ישראל בירושלים. המשטרה ומשמר הגבול נערכו בימים האחרונים בכוחות מתוגברים בסביבת הקבר ובצירי התנועה מירושלים אליו. גם מערך הביטחון השוטף והאבטחה במקום עוּבה - במטרה למנוע כניסת גורמים עוינים. לא תותר כניסת רכבים פרטיים וגם לא הגעה רגלית למתחם הקבר.

 

לאחר צאת השבת: צפיפות רבה ועומסים בקבר רחל (צילום: אלי מנדלבאום)
לאחר צאת השבת: צפיפות רבה ועומסים בקבר רחל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

צומת הרוזמרין מצומת המנהרות וצומת טנטור צפויים להיסגר לסירוגין , בהתאם לעומסי התנועה, וכן צפוי להיחסם צומת דרך חברון – רוזמרין. במד"א הקימו החל מיום ה' אוהל מרפאה בסמוך למתחם הקבר, ויעניקו סיוע רפואי ראשוני לכל מי שיזדקק לכך וזאת בנוסף לאמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ורכבי הצלה יעודים של מד"א שמוצבים במקום.

 

קבר רחל יוצא דופן ביחס לאתרים קדושים אחרים, ומתייחד בכך שכ-70% מאלה הפוקדים אותו הן נשים, ורק כ-30% גברים. ביום הפטירה מתעצם שיעור הנשים עוד יותר, ויש בהן המגיעות מדי שנה במיוחד מחו"ל.

 

קבר רחל ביום שישי (צילום: EPA)
קבר רחל ביום שישי(צילום: EPA)

 

אחת המשימות הרגישות לשמירה על הסדר באתר ביום זה היא הקפדה שאורך תפילת כל אישה לא יעלה על כמה דקות, שלאחריהן תפנה את המקום הצר לבאה אחריה. "יש שמתעקשות לסיים את קריאת ספר תהילים כולו", אמר שווינגר, "ואנחנו צריכים לדאוג בעדינות שהן יתפנו. לפי הנוסחה שלנו, אם אישה מתעכבת יותר מחמש דקות - נוצרים פקקים. יש נשים שממש נאחזות במצבה ולא מוכנות להרפות". 

 

קבר רחל ביום שישי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קבר רחל ביום שישי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)


פורסם לראשונה 20/10/2018 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מתפללות לאמא
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים