שתף קטע נבחר

בעקבות מחיר למשתכן: רכישות זוגות צעירים גדלו ב-13%

סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר קובעת כי שוק הנדל"ן ממשיך להתקרר: מכירות הקבלנים צנחו בחודש אוגוסט כ-17% במחירי שוק לעומת אשתקד. במקביל, רכישות הזוגות הצעירים טיפסו בעקבות התוכנית הממשלתית

בחודש אוגוסט נרכשו בסך הכל 8,000 דירות, מהן כ-700 במסגרת מחיר למשתכן - ירידה של 3% בסך העסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ושל 5% בהשוואה לחודש יולי. כך עולה מנתונים שפרסם היום (א') הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

 

למ"ס: ירידה של 17.1% במספר הדירות החדשות שנמכרו בשנה האחרונה

"בשנת 2040 יהיה מחסור של למעלה מ-1.3 מיליון בתים"

מנכ"ל האוצר: "כשמחירי הדיור עולים כולם קופצים, כשיש ירידות מחפשים תירוצים"

 

סך העסקאות "במחירי שוק" בלבד, כלומר בניכוי "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה", הסתכם ב-7,300 אלף דירות - ירידה של 5% בהשוואה לאוגוסט אשתקד ושל 8% בהשוואה לחודש הקודם. בסקירה מצוין כי מדובר ברמה הנמוכה ביותר שנרשמה בחודשי אוגוסט מאז שנת 2014, שעמדה בצל ההמתנה לתכנית מע"מ אפס.

 

 
 

בבחינת הדירות החדשות שמכרו הקבלנים עולה, כי באוגוסט נמכרו 2,400 דירות - ירידה של 7% בהשוואה לחודש שקדם לו, וללא שינוי בהשוואה לאוגוסט אשתקד. עם זאת מצוין בסקירה, כי בנטרול המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" נמצא, כי מכירות הקבלנים במחירי שוק צנחו ב-17% בהשוואה לאוגוסט אשתקד.

 

עוד מודגש, כי מאז אוקטובר 2016 נרשמת ירידה רצופה במספר העסקאות בדירות חדשות "במחירי שוק" (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת), בשיעורי הירידה דו-ספרתיים. זאת למעט מאי ויוני האחרונים, בהם נרשמו ירידות של 1% ו-9%, בהתאמה. שיעור הירידה באוגוסט האחרון הינו הגבוה ביותר מאז תחילת השנה.

 

גידול במלאי הדירות הלא מכורות

בסך הכל, מאז תחילת 2018 (בשמונת החודשים שבין ינואר לאוגוסט) הסתכמו מכירות הקבלנים "במחירי שוק" ב-13,500 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר לפחות מאז תחילת העשור האחרון. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בירידה של 11%, ובהשוואה לשנת 2016 בירידה חדה של 40%.

 

עוד מלמדים הנתונים, כי בהשוואה לרמת השיא במכירת דירות חדשות, שנרשמה בשנת 2015, ירדו מכירות הקבלנים בשמונת החודשים הראשונים של השנה בשיעור של 24%, ובנטרול מחיר למשתכן בכמעט 50%.

 

מכירת דירות חדשות בחודשי ינואר-אוגוסט, בהשוואה רב שנתית, 2010-2018 (נתונים: הכלכלן הראשי במשרד האוצר)
(נתונים: הכלכלן הראשי במשרד האוצר)

הכלכלן הראשי מציין כי החברות הגדולות בענף, נוטות במידה פחותה להוריד מחירים או ליטול חלק משמעותי ב"מחיר למשתכן", ולפיכך רושמות ירידה חדה יותר במכירות. כן מצוין כי יש בממצאי הסקירה גם כדי לרמז, שחברות אלו רושמות גידול משמעותי במלאי הדירות הלא מכורות.

 

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל במסגרת "מחיר למשתכן) נותר בחודש אוגוסט על רמה נמוכה של 4.2 מיליארד שקל. בהשוואה לאוגוסט אשתקד נותר תזרים זה ללא שינוי, אולם עלה משמעותית חלקן של המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" בסך תזרים זה.

 

מספר העסקאות בחודשי אוגוסט, 2007-2018 (נתונים: הכלכלן הראשי במשרד האוצר)
(נתונים: הכלכלן הראשי במשרד האוצר)

כך, בעוד שבאוגוסט אשתקד היוו המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" רק 5% מסך ההיקף הכספי של מכירות הקבלנים, באוגוסט האחרון היוו מכירות מסובסדות אלו למעלה מחמישית (22%) מתזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים.

 

בעקבות מחיר למשתכן: רכישות זוגות צעירים גדלו ב-13%

עוד מלמדים הנתונים, כי רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אוגוסט ב-4,200 אלף דירות, מזה כ-3,500 ב"מחירי שוק", בדומה לחודש הקודם.

 

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד גדלו רכישות הזוגות הצעירים ב-13%, גידול שמתרכז בעיקר בדירות המסובסדות במסגרת "מחיר למשתכן" ומחיר מטרה". כך, בעוד שבאוגוסט אשתקד הסתכמו הרכישות המסובסדות של הזוגות הצעירים ב-335 דירות בלבד, באוגוסט השנה הוכפל מספר זה.

 

הישוב הבולט ברכישות במסגרת "מחיר למשתכן" בחודש אוגוסט היה אור יהודה עם כ-200 עסקאות. האוזר הבולט היה אזור המרכז, שריכז קרוב למחצית מהדירות שנמכרו במסגרת תכנית זו.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

באשר למשפרי הדיור - הם רכשו 2,800 דירות באוגוסט, ירידה של 11% בהשוואה לאוגוסט אשתקד וכך גם בהשוואה לחודש הקודם. בסקירה מצוין כי זו אחת הרמות החודשיות הנמוכות ביותר שנרשמו ברכישות משפרי הדיור בשנים האחרונות, בחודש שאינו מאופיין במיעוט ימי עבודה (כמו למשל החודשים במהלכם חלים חגי תשרי או חג הפסח).

 

במקביל נמשכה בחודש זה המגמה של עליה במספר החודשים שממתינות "על המדף" הדירות שמוכרים משפרי הדיור, כאשר לפי הנתונים בחודש אוגוסט נדרשו למשפרי הדיור 13.5 חודשים בממוצע כדי למכור את דירתם הישנה, לעומת 8 חודשים בלבד בחודש ינואר.

 

עליה מכירות המשקיעים בתל אביב

עוד מלמדת הסקירה כי נמשך השפל ברכישות המשקיעים, כאשר אלו הסתכמו ב-1,000 דירות בלבד, ירידה חדה של 30% בהשוואה לאוגוסט אשתקד, בדומה לשיעורי ירידה דומים בחודשיים הקודמים (בהשוואה למקבילים להם אשתקד).

 

משקל רכישות המשקיעים בסך העסקאות נותר על רמת שפל של 13%, בדומה לחודש הקודם, ונמוך בחמש נקודות אחוז בהשוואה לאוגוסט אשתקד. מכירות המשקיעים בחודש אוגוסט הסתכמו ב-1,700 דירות, ירידה של 6% לעומת אוגוסט אשתקד, בדומה לשיעור הירידה בסך העסקאות בדירות יד שניה.

 

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור ת"א עם עליה של 9% במכירות המשקיעים בהשוואה לאוגוסט אשתקד, זאת לאחר ירידה משמעותית במכירות אלו בחודשים הקודמים. בהשוואה לחודש הקודם מגיע שיעור העלייה במכירות המשקיעים באזור ת"א ל-18%, גידול שבולט במיוחד על רקע המשך הירידה בסך העסקאות באזור זה.

 

בסך הכל נגרעו ממלאי הדירות המחוזקות בידי המשקיעים כ-600 דירות בחודש אוגוסט, גבוה פי 2.6 בהשוואה לירידה במלאי זה באוגוסט אשתקד. עוד מצוין כי מאז החל לרדת "מלאי" הדירות בידי משקיעים באפריל 2016, נגרעו ממנו עד אוגוסט האחרון כ-13 אלף דירות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים