שתף קטע נבחר

מנהיג הקונסרבטיבים בארה"ב: זכותנו להתערב, זו מולדת העם היהודי

הרב סטיב וורניק לא רגוע. לדבריו הממשלה לא מכבדת את ההסכמים עם יהדות התפוצות, והישראלים לא מצליחים להכיל זרמים דתיים ליברליים: "יש עוד הרבה לעשות פה כדי להיות באמת המולדת של העם היהודי"

 

 

בארץ אולי לא שמעתם עליו, אבל הרב סטיב וורניק מנהיג את אחד משלושת הזרמים היהודיים הגדולים בצפון אמריקה כמנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית. והעובדה שלא שמעתם עליו אולי ממחישה את הטענות שמשמיעים מנהיגי יהדות התפוצות אודות תנועת התקרבות חד-צדדית, והתנכרות גדלה והולכת מצד הישראלים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אם במשך שנים זה עבר בשקט, הרי שהעשור האחרון שחידד את מאבקי דת-ומדינה - ומשבר מתווה הכותל בראשו - שבר משהו. גם ניסיונות ההתקרבות של ראש הממשלה אתמול (יום ד') בכנס ה-GA של ראשי הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, התקבלו בספקנות מסוימת של מי שראו כיצד הבטחות שעברו בממשלה יכולות להתהפך עליהם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :  

 

"יש בממשלה חלקים שהם, מה שהיינו קוראים, 'ימניים' בדה-לגיטימציה של חופש ביטוי דתי", אומר הרב וורניק בראיון מיוחד לאולפן ynet. "בצפון אמריקה יהודים מזוהים דתית. אין לנו את הפריבילגיה של הישראלים שזהותם היהודית ברורה. ואנחנו רוצים לראות פה הכלה למגוון צורות של ביטוי דתי. הממשלה הבטיחה שהיא תעבוד בכיוון, בייחוד בנוגע לכותל, ולא מילאה את ההבטחות האלו".

 

אולי גם הקהילות היהודיות אשמות ?

"ממש לא. במשך השנים האחרונות הקהילה היהודית העולמית, דרך הסוכנות, ניהלה עם הממשלה משא ומתן על הסכם לפתור את הבעיה בכותל ולהשיג את החזון של נתן שרנסקי – קיר אחד לעם אחד. השגנו הסכם שהובא לממשלה, עבר בממשלה, ואז הוקפא או בוטל".

 

זכות אבות

הרב וורניק מאשים את ישראל בהפקעת האתר הקדוש מהקהילות הליברליות – מרכז הכובד של יהדות התפוצות. "אם אני רוצה להביא קבוצה לישראל ואנחנו רוצים לחגוג בכותל, אני לא יכול לעשות את זה בחלק הצפוני בכותל במניין מעורב. אני לא יכול לעשות את זה עם נשים הלובשות טלית או תפילין או קוראות בתורה או שליחות ציבור, מבלי שיתקיפו אותי".

 

ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה, הרב סטיב וורניק ()
ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה, הרב סטיב וורניק

 

מנגד תוהים ישראלים מה הזכות שלך להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל?

"ישראל הוקמה כמולדת של העם היהודי בכל מקום שהוא, והיא ממשיכה לטעון להיותה מדינת העם היהודי. אז אני חושב שכשזה מגיע לנושאים של כלל ישראל, יש עוד הרבה לעשות פה כדי להיות באמת המולדת לעם היהודי".

 

הרב וורניק הגיע לישראל כדי להשתתף במסע האופניים של מכון הערבה הנמשך חמישה ימים - מירושלים לאילת - במטרה לגייס כ-5 מליון שקלים לטובת דו-קיום ויוזמות של שיתוף פעולה בין ישראלים לפלסטינים וקידום תהליך השלום. "המפגשים האלה בין אנשים הם קריטיים בפתרון הבעיות הגדולות שכולנו ניצבים מולן", הוא אומר.

פורסם לראשונה 25/10/2018 11:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים