שתף קטע נבחר

הרפתנים אישרו את ההסכם לאסדרת ענף החלב - השוק ייפתח לייבוא בהדרגה

מועצת התאחדות מגדלי הבקר הצביעה פה אחד בעד ההסכם שניסח משרד האוצר שיביא לסגירת רפתות, קיצוץ במשכורות הרפתנים והורדת מחיר החלב למחלבות, כיוון שמשרד האוצר איים "לחתום על צווי הורדת מכס על גבינות קשות כבר ביום ראשון, אם עד אז לא ייחתם הסכם". כעת הרפתנים ממתינים לחתימת האוצר

הלחץ של משרד האוצר - עבד: רפתות ייסגרו ומחיר החלב למחלבות יירד. מועצת התאחדות מגדלי הבקר הצביעה פה אחד בעד ההסכם שניסח משרד האוצר לאסדרת ענף החלב. מטרת האוצר היא לפתוח את השוק לייבוא, מטרת הרפתנים היא לשמור על הייצור המקומי. החתימה על ההסכם נעשתה תחת לחץ כבד של האוצר שאיים בהורדה מיידית של מכסים. "הסכם קשה ומורכב ומאתגר משרד האוצר חייב באחריות לאומית ולשמור על הענף כולו", מסרו גורמים בענף. כעת הם ממתינים לאישור משרד האוצר, שלפי הרפתנים מעדיף שפרק הורדת המכס בהסכם יהיה מחמיר יותר.

 

מלחמת החלב: "הורדת אגורות לרפתן מעולם לא הגיעה לצרכן"

לאחר שתנובה וטרה העלו את מחירי מוצרי החלב: בכמה ייקרו אותם הרשתות?

מחיר החלב הגולמי ירד - בסופר המחירים עלו

בג"ץ תנובה: כחלון ינמק מדוע אינו מאשר העלאת מחירי מוצרי חלב מפוקחים

 

רפת בקיבוץ ניר עם. הפרה הישראלית המניבה ביותר בעולם. הרפתות מתבקשות "להתייעל" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רפת בקיבוץ ניר עם. הפרה הישראלית המניבה ביותר בעולם. הרפתות מתבקשות "להתייעל"(צילום: EPA)

 

ההסכם, סיכום תקציבי בין משרד האוצר למשרד החקלאות ופיתוח הכפר, שכולל מתווה רב-שנתי "לייעול ענף הבקר לחלב", נוסח במטרה "להפחית את העלות הממוצעת לייצור חלב", על-ידי הזרמת תקציבים לרפתות "יעילות" וסגירת רפתות "לא יעילות" ומתן פיצוי לרפתנים ה"לא יעילים". כל זאת על מנת "להביא להפחתת מחיר החלב ומוצריו לצרכנים ולצורך שמירת ההתיישבות". בלב ההסכם: הורדה הדרגתית של מכסים במטרה לפתוח את השוק לייבוא. משק החלב הישראלי נחשב ליעיל בעולם, אך מחירי החלב בישראל - נחשבים לגבוהים.

 

 את ההסכם ניסח הדרג המקצועי במשרד עם אגף התקציבים במשרד האוצר, שדוגל בפתיחת השוק לייבוא, מה שהרפתנים מכנים "הרס החקלאות והייצור המקומי". הרפתנים נדרשו לאשרו בשבוע האחרון תחת מכבש הלחצים שהפעיל האוצר. נציגי הקיבוצים כבר אישרו אותו ובאוצר המתינו לאישור נציגי הרפתות במושבים שם פרץ מרד קטן.

גבינות (צילום: shutterstock)
האוצר איים: חתמו על ההסכם או שנפתח את השוק מיידית ליבוא גבינות קשות. יבוא כזה מאיים על הרפתנים אך גם על המחלבות הגדולות: תנובה וטרה(צילום: shutterstock)

 

באוצר איימו: הורדת מכס על גבינת קשות כבר ביום א'

טוטי בלוך חבר ההתאחדות ואחד ממובילי החתימה על ההסכם כתב לרפתנים אחרי החתימה: "כיוון שבכוונת האוצר לחתום על צווי הורדת מכס על גבינות קשות כבר ביום ראשון, זאת במידה ואם עד אז לא יחתם הסכם, התכנסה מועצת התאחדות מגדלי בקר לישיבה דחופה. במהלך אתמול בלילה התקיים משא ומתן עם אגף התקציבים של משרד האוצר במשרד החקלאות. הנושא העיקרי היה מתווה המבטיח את הייצור המקומי לאורך שנות ההסכם. למרות שלא הגענו להסכמה, כונסה מועצת ההתאחדות.

 

"בישיבה הוצגה הטיוטה האחרונה עם הפערים בהסכמות וכל הנתונים לצורך ניהול הסיכונים... בסיום החליטה מועצת ההתאחדות לקבל את הטיוטה עם דרישותנו, תוך כוונה שבסופו של דבר האוצר יאשר את ההסכם. ההחלטה התקבלה פה אחד מושבים וקיבוצים, זה לא נגמר עד שזה לא נגמר.

 

"ההסכם מטפל בהגנה על היצור המקומי תוך הקטנת שעורי המכס. מענקים של 100% על קניית מכסה ומענקים לצורך התייעלות. וזאת תוך הפחתה מדורגת במחיר המטרה. ב-2025 מיושם סקר שיכלול רפתות מעל 1.2 מליון ליטר. על כל שקל שמופחת במחיר נקבל מעל 2 שקל במענקים. ממשיכים לאפשר פרישה מהענף בהבטחת מחיר של 2.3 שקלים לליטר".

מוצרי חלב של יולו (צילום: מירב קריסטל)
מוצרי חלב: יוזלו למחלבות, האם גם לצרכנים?(צילום: מירב קריסטל)

 

חשש לניגוד אינטרנסים

בשבוע האחרון, עשרות מרפתני המושבים התאגדו לנוכח ההסכם באופוזיציה שנקראית: "ועד הרפתנים", משום חשש לסגירת 50% מרפתות המושבים ו-20% מהרפתות בקיבוצים, כך לטענתם. עוד חששו מניגוד אינטרסים שכן נציג המושבים מאיר צור התפקד לכולנו מפלגתו של שר האוצר משה כחלון ומסרו שיפנו לבית-המשפט. 

 

הם מסרו כי "מתחקיר קצר עלה כי לא התקיימו בחירות של שולחן החלב (שחברים בו 60 רפתנים) החל מ-2013. יתרה מזו, מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, מינה עשרה נציגים מטעמו שצורפו לשולחן ללא בחירות - וכך הוא מעביר בו החלטות מטעמו. מאיר צור כך פורסם צורף לאחרונה למפלגת 'כולנו'. כלומר מי שמנהל את המשא המתן מטעם הרפתנים מול האוצר הוא איש כולנו. המשחק מכור".

 

עיקרי ההסכם

בהסכם שנוסח על-ידי האוצר והתאחדות מגדלי הבקר נכתב כי "בענף החלב תבוצע התייעלות מואצת, שיעודה להביא את יחידות הייצור בענף לכושר ייצור שנתי שלא יפחת מ-1.2 מיליון ליטר חלב גולמי לרפת", כך נכתב. לשם כך אמור האוצר לתקצב את מנהלת ההשקעות ב-400 מיליון שקל, בשנים 2025-2020. הסכום השתנה השבוע ל-450 מיליון שקל והמועד הוקדם ל-2019.

  

מתוך זה 12.5 מיליון שקל יוקצו בכל שנה (סך הכל 75 מיליון שקל) לקוני מכסות חלב או לפורשים מהענף. מענק הפרישה יהיה בגובה 140 אלף שקל בתוספת למכירת המכסה במלואה. 33 מיליון שקל יוקצו לבעל מכסת חלב שייצר ב-2017 פחות מ-0.7 ליטר חלב, ימכור את מלוא מכסתו ויפרוש מהענף. החל מ-2023 יוקצו 50 מיליון שקל כולל מע"מ עבור מענקי פרישה ו-100 מיליון שקל עבור יצרנים מהקיבוצים.

 

המכסים על מוצרי חלב מיובאים יופחתו במספר פעימות עד 2027. למשל, המכס על חלב ושמנת שעומד כיום על 40% יופחת ל-5%. המכס על ממרחי תוצרת חלב שעומד כיום על 140% יופחת ל-17%. המכס על תחליפי גבינה עם שומן תמחי ותחליפי גבינה עם סויה יופחת מ-25% ל-3%. כמו כן תגדל המכסה לייבוא אבקת חלב.

 

מחיר המטרה של החלב (החלב הגולמי, שנמכר למחלבות לפי שער הרפת), יופחת ב-23 אג' עד 2024. בנוסף יופחתו מיידית 6 אג' ממחיר המטרה למשך 3 שנים, באופן שיבטל את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב המפוקחים.

 

הרפתן יקצץ בשכרו

בלב ההסכם עומדת דרישתו של האוצר להפחית 23 אג' ממחיר ליטר חלב גולמי (החלב שנמכר בשער הרפת), כש-20 אג' בלבד ממחיר ליטר חלב מהווה המשכורת של רפתן, כך טוענים הרפתנים (למעט ברפתות "היעילות" בקיבוצים, שמקבלות 15-10 אג' יותר, בשל בעלות על מרכז מזון או ייצור עצמאי שלו).

  

אלו מהרפתנים שלא יעמדו במחיר ההפסדי לכאורה שהרפתנים מתבקשים לגבות על החלב, יוכלו לפרוש עם כ-1.5 מיליון שקל פיצויים לרפתן, פחות או יותר, פנסיה שלא משקפת את ההשקעות הרבות של הרפתנים ברפתות, שנעשו בעידוד המדינה.

   

באוצר קוראים לזה "מענק פרישה" שיינתן במסגרת "הליך התייעלות ענפי". רפתנים אמרו ל-ynet שלדעתם "זו סחיטה באיומים והרס הציונות". נציג ועד הרפתנים דביר גואטה אמר ל-ynet: "מועצת מגדלי הבקר לא מייצגת אותנו. הולכים למכור אותנו בנזיד עדשים. מדובר בהסכם המהווה גזר דין מוות על הרפתות במושבים ובקיבוצים. ההסכם כולו הוא חורים בלי גבינה".

 

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מסר בתגובה: "הסכם החלב החדש שעומד על הפרק מביא הישגים רבים למשק החלב בכלל ולמשק המשפחתי בפרט.

 

"בראש ובראשונה הבטחנו את התכנון בענף ומחיר המטרה לעוד 10 שנים. הבטחנו תמיכה ישירה בגובה ההפחתה למשק המשפחתי. בנוסף, משק החלב יקבל 450 מיליון שקל שזו תוספת של 50 מיליון שקל מההסכם הקודם, שיופנו למשק המשפחתי. שאר הכסף מיועד להשקעות בענף וטכנולוגיות חוסכות כח אדם.

 

"הבטחנו גם את עתידם של מי שיחליט לפרוש מהענף, ויקבל פיצוי הוגן בגין מכסת החלב שברשותו. בנוסף, הדבר החשוב ביותר הוא שהבטחנו שהציבור הישראלי ימשיך לצרוך חלב ישראלי שמיוצר ברפתות בישראל והתעשייה המקומית.

 

"בעניין קבלת ההחלטות ואישור ההסכם, ענף החלב הינו הענף היחיד במגזר החקלאי שסוגיית הייצוג כתובה בחוק והייצוג הרשמי הוא התאחדות מגדלי הבקר בראשותו של אביתר דותן. כך שכל ההחלטות הרשמיות בדבר ההסכם, הן אך ורק בהתאחדות מגדלי הבקר.

 

"שולחן החלב המושבי הוא גוף שתנועת המושבים הקימה על מנת לתת לרפתנים במה להציג את עמדתם לנהל שיח ולקדם את הענף במשק המשפחתי. אין לשולחן החלב סמכות לקבל את ההחלטות. אני, מאיר צור, חקלאי בעצמי, ובשום רגע לא עולה הספק באיזה צד אני נמצא. תמיד תמיד אהיה בצד של החקלאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים