שתף קטע נבחר

ה"דיילי מייל" חושף: זה בנו של אייכמן, שחי בארגנטינה

זוגתו של אחד מארבעת בניו של פושע המלחמה הנאצי חושפת בריאיון לעיתון הבריטי: אחד מהם מתגורר בארגנטינה, סמוך מאוד למקום שבו נחטף אביו ע"י המוסד. היא מספרת כי שניים אחרים הקימו תא נאצי: "לאחר שהוא הוצא להורג, קלאוס והורסט כעסו מאוד והחלו לתקוף יהודים"

צילום בנו של אדולף אייכמן בדירתו בבואנוס איירס, מתוך החשיפה של ה
במרכז: בנו של אייכמן, דיטר, עם אשתו האיטלקייה מרתה ולינוטי בביתם בבואנוס איירס, מימין: שלושת בניו הבוגרים של אייכמן (מימין לשמאל: הורסט, דיטר וקלאוס). משמאל: אדולף אייכמן(צילום: מתוך אתר "הדיילי מייל")

סיפור לכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן על ידי המוסד מעורר עניין מחודש בעולם בזכות סרט של נטפליקס, "מבצע פינאלה", בכיכובו של בן קינגסלי ובהשתתפותם של מספר שחקנים ישראלים. כעת, נחשף ב"דיילי מייל" הבריטי גורלם של ארבעת בניו של הצורר הנאצי.

 

לאייכמן היו ארבעה בנים. שלושת הגדולים, קלאוס, הורסט ודיטר - שנותרו נאמנים לו גם לאחר מותו - והבן הצעיר ריקרדו, שהתנער מאביו וגינה אותו. לפי הדיווח של העיתון הבריטי, מתברר כי קלאוס והורסט מתו לפני שלוש שנים. ה"דיילי מייל" התחקה אחר עקבותיו של בנו השלישי של אייכמן, דיטר, כיום בן 76, שמתגורר בדירה בבואנוס איירס שבארגנטינה, קילומטרים ספורים מהמקום שבו חטף אותו המוסד והביאו ארצה. 

 

 

כרמן, בת זוגו לשעבר של הורסט (אחיו הבכור של דיטר), הסכימה לחשוף בפני העיתון את סיפורה של המשפחה. בביתה בעיירה גארופה שבצפון מזרח ארגנטינה, כרמן בת ה-61 סיפרה כי הורסט היה קרוב מאוד לאביו.

 

כרמן סיפרה כי הורסט מת בדצמבר 2015 מסרטן המעי הגס בביתם שליד בואנס איירס, כשהיה בן 75. אחיו קלאוס נפטר באותה שנה בגרמניה, והוא בן 79, לאחר שחלה באלצהיימר. האח דיטר מתגורר עם אשתו האיטלקייה, מרתה ולינוטי, בדירה בבואנוס איירס - לא רחוק מהבית הישן של אביו.

 

דיטר היה בעברו מנהל עבודות בנייה וחילק את זמנו בין ארגנטינה לגרמניה לפני שפרש לפנסיה. הוא מחזיק בכמה נכסים שאותם הוא משכיר. יש לו שני ילדים והוא מעולם לא התראיין, אך לדברי כרמן הוא סבור שאביו היה חף מפשע.

בן קינגסלי בתפקיד אייכמן בסרט
בן קינגסלי בתפקיד אייכמן ב"מבצע פינאלה"

בן קינגסלי בתפקיד אייכמן בסרט
עורר עניין בעולם. מתוך "מבצע פינאלה"

שער "העולם הזה" שמבשר על חטיפת אייכמן(מתוך ארכיון "העולם הזה")
כרמן תיארה את מי שהיה כאמור בן זוגה, הורסט, כ"נאצי אדוק" ולדבריה הוא תלה צלב קרס מעל בית המשפחה לאחר חטיפת אביו. "לאחר שאייכמן נחטף, זה היה משבר עבור המשפחה", היא סיפרה לעיתון. "זה היה קשה מאוד כשהוא היה בכלא בישראל, והמשפחה התכוננה להוצאתו להורג. הם כולם ידעו שזה יקרה".

  

אייכמן, שהיה אחראי על גירוש יהודי אירופה לתאי הגזים, נמלט והשתקע בארגנטינה תחת השם הבדוי ריקרדו קלמנט. הוא חי עם אשתו בבית צנוע בבואנוס איירס, שם עבד במפעל מרצדס. זהותו התגלתה לאחר שיהודייה בשם סילביה הרמן יצאה לזמן קצר עם בנו הבכור קלאוס - שלא ידע כי היא יהודייה.

 

"אייכמן אמר לילדיו פעם שהוא עייף מחייו כנמלט. הוא ידע מה צפוי לקרות וכך גם ילדיו הבוגרים", הוסיפה כרמן. לדבריה, "למרות שהם ציפו לזה, זה לא הקל עליהם. לאחר שהוא הוצא להורג, קלאוס והורסט כעסו מאוד והחלו לתקוף יהודים. זה רק החמיר את מצבם".

 

הילדים של אייכמן הקימו תא טרור נאצי

כרמן היא תופרת במקצועה וחיה במשך 13 שנים עם הורסט. "הוא האמין שאביו לא עשה כל רע. מלבד ריקרדו, כל האחים חשבו שאביהם היה חף מפשע. הוא סיפר לילדיו כי היטלר רדף אחרי היהודים כיוון שהם זממו להפוך גרמנים לעקרים על ידי הכנסה של כימיקלים למים שלהם". לדבריה, "הורסט האמין בכל לבו שאביו עשה את הדבר הנכון. אם הוא היה חושב אחרת, כל עולמו היה מתמוטט".

 

כרמן סיפרה עוד כי אייכמן טען בפני ילדיו שרק רצה לגרש את היהודים מגרמניה - אך נאלץ לרצוח אותם לאחר ששום מדינה לא הסכימה לקבלם. לדבריה, הוא סיפר לבניו כי הוא דודם, כדי למנוע את חשיפת זהותו, והודה בפניהם על האמת רק לאחר ויכוח עם הורסט.

הפושע הנאצי בכלא רמלה לפני תחילת משפטו  (צילום: לע"מ) (צילום: לע
הפושע הנאצי בכלא רמלה לפני תחילת משפטו (צילום: לע"מ)

אייכמן בתא הזכוכית במשפטו בירושלים  ()
אייכמן בתא הזכוכית במשפטו בירושלים

 

 

לאחר הוצאתו להורג של אביהם, לפי הדיווח ב"דיילי מייל", האחים הורסט וקלאוס הקימו תא טרור נאצי כדי לתקוף עסקים יהודיים ובתי כנסת. עוד דווח כי ב-1962, בעקבות קרב יריות עם המשטרה, שוטרים פשטו על המקום שבו פעלו וחשפו חומרי תעמולה נאציים, רובים ובקבוקי תבערה - שאיתם תכננו לתקוף אוטובוס שהסיע ילדים יהודים לבית ספר. הורסט נשלח לכלא שנתיים מאוחר יותר על אחזקת נשק וחומר תעמולה נאצי.

   

הבן עדיין מאמין שאביו חף מפשע

כרמן סיפרה כי גילתה על זהותו הנאצית של אביו של הורסט כשהייתה בחודש השישי להיריונה עם בתם המשותפת. "זה היה הלם בהתחלה. אבל לא האשמתי את הורסט. הוא היה אדם זהיר מאוד. כשוורוניקה נולדה, נתנו לבית החולים את שם הנעורים שלי. לא יכולנו לדעת מי נמצא סביבנו".

 

קלאוס, בנו הבכור של אייכמן, היה קיצוני ביותר באמונתו באידיאולוגיה הנאצית. לפי דיווחים מהתקשורת באותה עת, הוא ארגן מסיבת עיתונאים בבואנוס איירס שעות לאחר שאביו נידון למוות, שבה התקומם על "חוסר הצדק" בגזר הדין. "כל הדברים שהם מאשימים בהם את אבא שלי הם תעמולה טהורה. פשעי המלחמה האלו לא נכונים", אמר בריאיון ב-1961 בעת ביקור בארה"ב, שבגללו, כך לפי מסמכי ה-CIA, הוא גורש מהמדינה.

 

למרות זאת, ב-1959 קלאוס התחתן עם מרתה - אישה ממוצא אפריקני. לזוג נולדו שני ילדים. מאוחר יותר עזב אותה ועבר לדרום גרמניה, שם נולדו לו שלושה ילדים נוספים מאישה אחרת. הוא מת, כאמור, לפני שלוש שנים.

 

האח הצעיר ביותר, ריקרדו, נולד בארגנטינה. לאחר שאביו נחטף, כשהיה בן 5, הוא עבר לגרמניה עם אמו ורוניקה והפך לארכיאולוג שמתמחה במזרח התיכון. בשנות ה-90 אמר בריאיון כי לאביו הגיע למות בשל מעשיו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר "הדיילי מייל"
בנו של אייכמן, דיטר, בדירתו בבואנוס איירס
צילום: מתוך אתר "הדיילי מייל"
מומלצים