שתף קטע נבחר

היהודי של פקיסטן: "חולם לעלות לישראל"

צוריאל בן ישראל מתגורר בין מיליוני מוסלמים, אבל מנסה לשמור על אורח חיים יהודי. בהיעדר מסמכים או עדויות הוא איננו יכול לעלות לארץ או להתגייר, אבל הוא עדיין מקווה לעזרה מאלוהים שיגשים את חלומו הגדול - ומציין שבת כיהודי בודד במדינת הטאליבן

 

לצוריאל בן ישראל יש חלום אחד: לעלות לישראל ולחיות בה כיהודי. במשך שנים הוא שומר על אורח חיים יהודי באחת המדינות המוסלמיות האדוקות בעולם – פקיסטן. לצוריאל אין אמנם מסמכים או עדויות לכך שהוא יהודי, אך לדבריו משפחתו שומרת מזה מספר דורות על מנהגים יהודיים והוא יודע בליבו כי הוא יהודי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

האם מסוכן להזדהות היום כיהודי במדינה כמו פקיסטן?

"כן, יש פה ממש סכנת חיים. אני רואה מודעות נגד ישראל והיהודים במקומות רבים. יש פה אנטישמיות רבה, כולל בקרב חוגי השלטון. היו בעבר תקריות אלימות רבות שבהן היו מעורבים פקיסטנים קיצונים. מצידי, אני מוכן להתמודד עם חברה קיצונית, כמו שהתמודדו אבותינו בעבר, ולחיות בגלוי כיהודי".

 

צוריאל בן ישראל, בפקיסטן ()
צוריאל בן ישראל, בפתח ביתו שבפקיסטן

 

אתה מכיר יהודים נוספים בפקיסטן?

"מעולם לא פגשתי אותו, אבל אני יודע שיש יהודי נוסף בשם פישל שמתגורר במדינה. תכננו להיפגש, אבל זה בוטל ברגע האחרון בגלל החשש ממה שעלול לקרות אם השלטונות יידעו על זה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

חלום העלייה של בן ישראל נחשף פה לראשונה לפני כשנתיים וחצי, אז בשמו בלבד ובטשטוש פנים. גם כיום החלום הזה עודנו נראה רחוק: כל עוד הוא לא יכול להוכיח שהוא יהודי, הוא אינו זכאי חוק השבות. מצד שני, הוא לא יכול לעבור גם תהליך גיור הלכתי מכיוון שהוא לא נמצא בקרב קהילה יהודית או תחת הנחייתו של רב.

 

צוריאל בן ישראל, בפקיסטן ()
צוריאל בן ישראל, בפקיסטן

 

"הבית היהודי בפקיסטן"

בעבר ניסה בן ישראל לפנות לגורמים רבים - הן רבניים והן לגופים ישראלים העוסקים בנושאים מסוג זה - אך לדבריו לא הצליח לקדם את נושא העלייה, והוא נאלץ כרגע להישאר בפקיסטן.

 

צוריאל בן ישראל, בפקיסטן
צוריאל בן ישראל, בפקיסטן

 

בינתיים הוא שומר בביתו על סימבולים יהודיים שונים, ואף כתב על דלת ביתו "הבית היהודי בפקיסטן" עם סימן של מגן דוד. בן ישראל אף מנסה ללמד את ששת ילדיו על החגים והמסורת היהודית, וחוגג ככל האפשר את המועדים השונים, בתוך ביתו ובצנעה.

 

בהיעדר בית קברות יהודי הוא קבר את אשתו בבית העלמין המוסלמי, אך הוא מזכיר את שמה העברי בתפילות ומקווה יום אחד להעביר אותה לקבורה בישראל.

 

ליד קבר אשתו. חולם להביאה לקבורה בין יהודים
ליד קבר אשתו. חולם להביאה לקבורה בין יהודים

 

"מרגיש כישלון גדול"

בשבת שעברה (פרשת וירא) ציין, עם מיליוני יהודים ברחבי העולם, את ה"שבת העולמית". הוא שמר את השבת וחגג אותה עם משפחתו. עם זאת, הוא מרגיש כי ככל הנראה לא יזכה להגשים את חלומו: "אני בוכה ומרגיש כישלון גדול על כך שלא הצלחתי להתגייר כהלכה או לעלות לישראל.

 

"אשתי נפטרה בתחילת השנה והחלום שלה כבר לעולם לא יתגשם. אני חושב אולי להכריז על עצמי כיהודי ולהתמודד עם ההשלכות, כי אני מרגיש שאני כבר לא יכול לחכות יותר".

 

צוריאל בן ישראל, בפקיסטן ()
"הבית היהודי" - ביתו של צוריאל בן ישראל, יש רק אחד כזה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוריאל בן ישראל בפתח ביתו
מומלצים