שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תשובת המדינה לבג"ץ תנובה: מוצרי החלב המפוקחים צריכים להתייקר בכ-2%

  משרד האוצר מודה לראשונה שיש לייקר את המוצרים אך טוען שכיוון שמחיר החלב הגולמי ירד ב-4 אגורות וצפויה ירידה נוספת של עד 9 אגורות, יש לייקרם בשיעור נמוך מזה שנקבע. רק שהאוצר מתעלם מהרכיב הרטרואקטיבי בנוסחה, שכן המחלבות כבר שילמו 200 מיליון שקל בעודף על חלב

  מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הגיש היום (ג') את תשובת המדינה לבג"ץ תנובה ולראשונה נראה שהמשרד מודה שמוצרי החלב שבפיקוח צריכים להתייקר כפי שתנובה טענה, רק בשיעור מתון יותר של 2%-1.5%.

   

  בשנתיים האחרונות מחיר החלב הגולמי עלה ב-15 אגורות, שמשמעה התייקרות של 3.5%. מוצרי החלב המפוקחים הם בין היתר, גבינה לבנה 5%, גבינת עמק במעדנייה, גבינת גלבוע במעדנייה, שמנת חמוצה 15%, שמנת מתוקה 38%, חמאה, אשל, לבן וחלב בקרטון ובשקית.

   

   

  ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות כבר קבעה שיש לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח, אך שר האוצר, משה כחלון, מנע התייקרות זאת והתוצאה היתה שתנובה וטרה העלו מחירים של מוצרי חלב שמחיריהם אינם מפוקחים על-ידי המדינה והובילה את תנובה להגיש עתירה לבג"ץ נגד המדינה. במקביל, משרד האוצר הזדרז לכפות על הרפתנים לחתום על מתווה חדש לאסדרת ענף החלב שכולל גם הקלות על יבוא.

   

  משה כחלון במושב חורף של כנסת ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
  משה כחלון (צילום: אוהד צויגנברג)

  לפי תשובת משרד האוצר לבג"ץ, כיוון שבאוקטובר ירד מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה של החלב) ב-4 אגורות וכיוון שהחל מ-1 בינואר 2019, צפויה ירידת מחיר נוספת של 9-8.5 אגורות במחיר החלב הגולמי (בהתאם למנגנון שנקבע בתקנות תכנון משק החלב בשל יישום סקר עלויות חדש) עליית מחיר החלב הגולמי צריכה להיות מתונה ממה שקבעה ועדת המחירים במרץ האחרון. אך משרד האוצר מתעלם מהרכיב הרטרואקטיבי בנוסחת חישוב החלב.

   

  לפי רכיב זה, מחיר החלב הגולמי אמור לעלות בכ-5%, שכן המחלבות כבר שילמו בעודף על חלב כ-200 מיליון שקל.

   

  האוצר מסתמך על המתווה החדש של ענף החלב, שחוקיותו מוטלת בספק

  לפי האוצר, ועדת המחירים נותנת את המלצתה בדבר הצורך להעלאה או הפחתה של המחיר המפוקח גם בהתחשב בצורך "לכסות" רטרואקטיבית על פערים שנוצרו בין המחירים, אך לעניין זה ציין המשרד כי "ב-28 באוקטובר גובש מתווה בין משרדי האוצר, החקלאות ונציגים שונים בדבר רפורמה מקיפה במשק החלב. מבלי להידרש בשלב זה להיבטים המשפטיים של המתווה שייבחנו בהמשך, לרבות הצורך לערוך בו שינויים, הרי שכבר בשלב זה ניתן להניח כי ככל שהמתווה האמור ייושם במתכונתו המוצעת, לאחר תיקוני חקיקה הנדרשים לשם כך, וכתלות בהם, הוא צפוי להוביל להפחתה נוספת של מחיר המטרה, שעשויה לצמצם את הצורך בהעלאת המחירים המפוקחים".

   

  האוצר מסר לבג"ץ כי ועדת המחירים תתכנס ותדון בעניין זה עד סוף נובמבר 2018  ויש לה שיקול דעת עצמאי. עם זאת, משרד האוצר חבר בוועדה ורק אתמול פרסמנו שהיועצת המשפטית של משרד החקלאות טענה לאחרונה כי משרד האוצר הפעיל לחצים בלתי הולמים על רפתנים ולא מן הנמנע שיפעיל לחצים גם על ועדה זו. הלחצים הופעלו כדי שיחתמו על הסכם לאסדרה מחודשת של ענף החלב, הסכם אותו הוביל באב"ד ועליו הוא מסתמך בתשובתו לבג"ץ.

   

  חוקיות ההסכם הזה מוטלת בספק לנוכח חוות דעתה של היועצת המשפטית של משרד החקלאות, שטוענת שהושג בדרכי עושק ואיומים וללא שינוי חוק כמתחייב מהסכם כה משמעותי ומשנה שוק. בנוסף, בית-המשפט הטיל צו עיכוב ביצוע על ההסכם, לנוכח בקשה של עשרות מרפתני המושבים בטענה שהחתימה של התאחדות מגדלי הבקר על ההסכם - לא חוקית מפני שהוא לא פעל כארגון מייצג של הרפתנים. את החתימה על ההסכם הובילו מצד הרפתנים מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן ומאיר צור, שהתפקד לאחרונה לכולנו מפלגתו של משה כחלון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: shutterstock
  חלב חם הירדמות עייפות לישון
  צילום: shutterstock
  מומלצים