שתף קטע נבחר

גם ביונסה לא עזרה: הכוכב הדמוקרט הפסיד בטקסס

בטו אורורק, ששבר שיאי גיוס כספים, הוזכר כמועמד לנשיאות ב-2020 וזכה לתמיכה מכוכבת העל, הוביל בלילה על טד קרוז בטקסס הרפובליקנית ונראה בדרך לסנסציה. הוא הפסיד ב-3%, גם יריבו הודה: "נתן השראה למיליונים". אכזבה לכריסטין הלקוויסט, שקיוותה להיות המושלת הטרנסג'נדרית הראשונה

במשך רגעים ארוכים לפנות בוקר (יום ד') נראה כאילו בטו אורורק עומד לעשות את הבלתי ייאמן: שעתיים אחרי שהחלה ספירת הקולות בטקסס, מדינה רפובליקנית מובהקת, עוד צעד הכוכב הדמוקרט העולה ביתרון של אחוז עד שניים על שועל הקרבות הרפובליקני טד קרוז במרוץ לסנאט. "משהו מעניין מאוד קורה בטקסס", הכריזו ב-CNN, וגם בערוצי החדשות האחרים הפך לפתע הקרב שנראה כמעט סגור לאחד המרוצים המרתקים של הלילה. בסופה של הספירה שב הסדר על כנו: טקסס נותרה רפובליקנית, וקרוז ניצח בפער של 2.8%.

 

אמריקה חצויה – סיקור נרחב של הבחירות:

טראמפ איבד את הרוב בבית הנבחרים, שמר על הסנאט

מחקירה עד הדחה: מה יעשה בית נבחרים דמוקרטי?

עשו היסטוריה: מושל הומו, חברת קונגרס מוסלמית

עם תומכי טראמפ בקלפי: "נלחם בשבילנו ומגן ממהגרים"

 

בחירות ארה
בטו אורורק והודעת התמיכה הלילית מביונסה(צילום: רויטרס)

אורורק, אמריקני בן 46 ממוצא אירי שגדל באל-פאסו ודובר ספרדית שוטפת, נחשב לכוכב העולה של המפלגה הדמוקרטית, ויש מי שהשוו אותו לברק אובמה ודיברו עליו כמועמד אפשרי במרוץ לנשיאות בשנת 2020. בחודשים האחרונים הפך מפוליטיקאי אלמוני יחסית לאישיות מוכרת באמריקה כולה, אחרי שמנע מהסנאטור קרוז לשייט לניצחון וכפה עליו קרב צמוד בסקרים. בשבועות האחרונים הצליח קרוז לפתוח פער של 5 עד 10 אחוזים ממנו, ולכן כשהחלה הספירה הלילה, ובראשיתה הוביל אורורק ביותר מ-15%, נשמטו לסתות במערכות החדשות.

 

אורורק, חבר בלהקת רוק לשעבר, שבר במהלך הקמפיין שלו שיאים בגיוס כספים והצליח לאסוף עשרות מיליונים מתורמים שהאמינו כי הוא יכול להיות הדמוקרט הראשון מאז 1994 שמצליח לנצח בטקסס במרוץ בחירות חוצה-מחוזות, כזה שבו נדרשת תמיכתם של כלל הטקסנים ולא של תושבי מחוז בחירות אחד. אורורק הוא מתנגד חריף למדיניות ההגירה של טראמפ, רוצה להגביל את נשיאת הנשק ותומך בהתרת השימוש במריחואנה. בימי ילדותו באל-פאסו הודבק לו הכינוי הלטיני "בטו", והוא מלווה אותו עד היום. בעזרת הספרדית השגורה בפיו ניסה לגייס את קולם של מצביעים היספנים, אוכלוסייה שהייתה נחוצה לו מאוד כדי לנצח במרוץ.

טד קרוז (צילום: רויטרס)
הסנאטור טד קרוז. כל הכסף שבעולם לא עזר(צילום: רויטרס)

המרוץ שכפה אורורק על קרוז היה לפרקים צמוד כל כך, עד שקרוז נזקק לסיוע משנוא נפשו טראמפ, שבפריימריז הרפובליקניים לנשיאות ב-2016 השפיל אותו כשקרא לו "טד השקרן" ולעג למראה של אשתו. בחודש שעבר התייצב הנשיא לעצרת של קרוז בטקסס, ובתקווה לשכנע את הבוחרים להצביע לקרוז וכך לעזור לשמור על הרוב בסנאט, שחשוב כל כך לטראמפ, הצהיר: "זה כבר לא טד השקרן, עכשיו זה טד היפה. טד של טקסס".

 

הניצחון הדחוק הלילה משאיר בחיים את התקווה של קרוז להתמודד שוב על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב, אחרי שטראמפ יעזוב את הבית הלבן. בנאום הניצחון שלו לפנות בוקר טען קרוז כי הוא ניצח ב"קרב בין רעיונות" והדגיש את ההתנגדות שלו לעמדות של אורורק בנושאים כמו מסים, תקנות ומשרות. "כל הכסף שבעולם לא יכול היה לשכנע את האנשים הטובים של טקסס", אמר קרוז, אך הודה גם כי הקמפיין של אורורק עורר השראה בקרב מיליונים ברחבי טקסס.

 

אורורק זכה בחודשים האחרונים לכותרות ברחבי ארה"ב כשביקר בכל 254 מחוזות טקסס, ובמקרים רבים הצליח למשוך לעצרותיו המוני משתתפים – אפילו באזורים שמרניים ביותר שבהם הדמוקרטים נחשבים חסרי סיכוי. בין יולי לספטמבר גייס יותר מ-38 מיליון דולר וקבע שיא חדש לגיוס כספים במרוץ לסנאט. לאורך המרוץ כולו הוא גייס בסך הכול 70 מיליון דולר.

כריסטין הלקוויסט (צילום: AFP)
הטרנסג'נדרית כריסטין הלקוויסט. ההיסטוריה תחכה(צילום: AFP)

כריסטין הלקוויסט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במהלך הלילה זכה אורורק גם לתמיכה לא צפויה מהזמרת ביונסה. היא פרסמה באינסטגרם תמונות שלה חובשת כובע בייסבול עם הכיתוב "בטו". כל זה לא הספיק כאמור. אלפי תומכים שהשתתפו במסיבת הבחירות של אורורק באצטדיון באל-פאסו קראו "בטו, בטו, בטו", אבל ככל שנקפו השעות הם הבינו שהמועמד שלהם לא עומד לנצח.

 

אורורק לא היה כוכב הבחירות היחיד שנחל הלילה אכזבה. גם סטייסי אברמס, מי שקיוותה להיות המושלת האפרו-אמריקנית הראשונה בתולדות ארה"ב, נראית בדרך להפסד, בבחירות למושלות בג'ורג'יה. לקראת תום ספירת הקולות היא מפגרת ב-3%.

 

בוורמונט נחלה הדמוקרטית כריסטין הלקוויסט, מי שקיוותה להיות המושלת הטרנסג'נדרית הראשונה בתולדות ארה"ב, תבוסה מול המושל המכהן פיל סקוט. היא הפסידה לו בפער של 15%, פחות או יותר כפי שחזו הסקרים.

 

הלקוויסט, בת 62, היא האדם הטרנסג'נדר הראשון שהיה מועמד מטעם אחת המפלגות הגדולות לתפקיד מושל או מושלת, אחרי שבקיץ ניצחה בפריימריז הדמוקרטיים. כריסטין נולדה כדייוויד הלקוויסט והייתה מנכ"לית חברת אנרגיה. בשנת 2015 הודיעה לתקשורת כי מעתה היא מגדירה את עצמה כאישה, ובתחילת 2018 פרשה מהתפקיד כדי להתמודד על המושלוּת. במהלך קמפיין הבחירות שלה הודתה כי הצעדים שנקט טראמפ נגד טרנסג'נדרים, בכלל זה האיסור עליהם לשרת בצבא ארה"ב, עודדו אותה לרוץ לתפקיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אורורק ותמונת התמיכה של ביונסה
צילום: רויטרס
מומלצים