שתף קטע נבחר

יבוא פטור ממכס למוצרי מזון - למי שימכור בזול לצרכנים

משרד הכלכלה פתח בהליך חלוקת מכסות פטורות ממכס ליבוא בשר, שמן זית, גבינה צהובה וחמאה. המכסות יחולקו ליבואנים ולרשתות המזון שיתחייבו למחיר הנמוך ביותר לצרכן. הפעם, לראשונה תוקצה מכסה גם לעסקים קטנים ולא רק ליבואנים הגדולים

המדינה פותחת את השוק ליבוא, אך תוך פיקוח על המחירים לצרכן: ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה הודיעה היום (ד') שהיא יוצאת בהליך תחרותי ליבוא בשר בקר מצונן, שמן זית, גבינה וחמאה ב-2019, באמצעות חלוקת מכסות ליבוא פטור ממכס.

 

 

לבשר מצונן תוקצה מכסת יבוא בהיקף של למעלה מ-16 אלף טונות (לעומת 13.5 אלף טונות אשתקד), לשמן זית תוקצה מכסה של כ-2,000 טונות, לגבינה צהובה - 6,140 טונות, ולחמאה - 1,150 טונות.

שמן זית (צילום: shutterstock)
שמן זית. היבואנים יתחייבו למחיר נקוב לצרכן נמוך(צילום: shutterstock)

מכיוון שבשנים האחרונות חולקו מכסות פטורות ממכס ליבואנים שלא גלגלו את ההנחה לצרכנים, המדינה החליטה שלא לסמוך על "השוק החופשי" שיעשה את שלו, אלא הגיעה למסקנה שיש להטיל פיקוח רגולטורי על המחירים הסופיים לצרכנים.

 

עקב כך, ועדת המכסות תחלק את המכסות הפטורות ממכס רק ליבואנים ולרשתות מזון שיתחייבו למחיר הנמוך ביותר לצרכן. כלומר, הם ייאלצו לנקוב במחירים לצרכן ולעמוד בהם כדי לקבל את המכסות. הפיקוח הזה הוטל לראשונה על יבוא גבינה צהובה - וזה עבד. מאוחר יותר הוטל פיקוח דומה על יבוא בשר בקר טחון - עם התחייבות למחיר נקוב לצרכן נמוך.

 

במשרד הכלכלה מסרו בהקשר לכך בהודעה לעיתונות כי "אשתקד הוחל נוהל חדש, שלפיו חולקו המכסות בהתאם למחיר מקסימום לצרכן, כדי להבטיח כי ההטבה המגולמת ביבוא זה תגולגל לצרכנים. השנה הוכנסו תיקונים באופן חלוקת מכסות הבשר, והחל מ-2019 יחויבו היבואנים והרשתות המייבאים בשר טרי במכסה גם להציג על המדף בכל עת בשר טרי טחון במחיר המקסימלי שלו הם התחייבו, בליווי שילוט מתאים".

 

"מחירים תחרותיים שיישמרו גם במהלך החגים"

ביקורת נוספת על ההליך היתה שרק יבואנים גדולים ורשתות שיווק גדולות זוכים במכרז. עקב כך, לראשונה, תקצה הוועדה מכסות פטורות ממכס גם לעסקים קטנים, שיוכלו להתמודד בהליכי קבלת אישור ליבוא ללא מכס של מוצרי המזון, תוך התחייבות למחיר הנמוך ביותר לצרכנים.

  

יו"ר ועדת המכסות ומנהל מינהל היבוא במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, מסר כי "השינוי הזה, בליווי חלוקת מכסה תקדימית בהיקף של למעלה מ-16 אלף טונות ליבוא בשר טרי ובליווי הגברת האכיפה של משרד הכלכלה והתעשייה בשווקים, צפוי להגביר את האפקטיביות של הפחתת מחירי הבשר באמצעות המכסות ולהנגיש לציבור הצרכנים בשר טרי טחון במחירים תחרותיים, שיישמרו גם במהלך החגים ובתקופות ביקוש גבוהות".

 

לגבי שמן הזית מסר כי "בנוסף להקצאת המכסה לתעשייה בהיקף של 1,300 אלף טונות, יחולקו השנה לראשונה, בתיאום עם הרשות להגבלים עסקיים, מכסות ליבוא בקבוקי שמן זית בהליך תחרותי בהיקף של 550 אלף ליטר. גם בהליך זה ניתנת המכסה הפטורה ממכס ליבואנים ולרשתות המזון שיתחייבו למכור שמן זית כתית מעולה במחיר הנמוך ביותר על המדף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים