שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האמן שעיצב את הפסל של רגב: "שמאלני? אני מחוץ למשחק הזה"
  הפסל שהציב בכיכר הבימה את הפסל בדמותה של השרה מירי רגב, אמר לאולפן ynet שאין קשר לחוק ה"נאמנות בתרבות" שעבר השבוע בקריאה ראשונה. "זו עבודה של כמה חודשים. אני מתעסק באמנות ומציב מראה. זה מה שעשיתי פה"

   

   

  "זה דומה לשרה מירי רגב, אבל שמעתי גם מישהי שאמרה שזו ממש סינדרלה. מישהי אחרת אמרה שזה דומה לאמא של שלגייה, ששואלת כל בוקר 'ראי ראי שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר', אז כל אחד רואה את זה אחרת". הפסל איתי זלאיט התראיין הבוקר (יום ה') לאולפן ynet  בעקבות סערת הפסל שהציב בכיכר הבימה.

   

  הפסל הוצב הבוקר בשעה 6:30 בבוקר וכבר זכה לתגובות רבות. "זה השלב הכי מעניין והכי משמח אותי, שאנשים מגיעים ומגיבים לעבודה, נותנים את המטען שלהם. זה מפעיל אותם ומוציא כל מיני אמוציות, חלק רואים את זה ככה וחלק רואים את זה קצת אחרת, זה מה שיפה. דווקא אמרו לי שהיא נראית ממש טוב, זה ממש משמח אותי".

   

  פסל של מירי רגב בכיכר הבימה (מוטי קמחי)
  הפסל שהציב זלאיט בכיכר הבימה(מוטי קמחי)

  פסל של מירי רגב בכיכר הבימה בתל אביב (מוטי קמחי)
  פסל של מירי רגב בכיכר הבימה בתל אביב(מוטי קמחי)

  זלאיט אחראי גם על עיצוב הפסל מוזהב בדמות נתניהו ודגל ישראל נוטה ליפול שהוצבו בכיכר רבין, אבל לדבריו אינו חושש שיאשימו אותו בכך שהוא אמן שמאלני. "אני מחוץ למשחק הזה. אני מתעסק באמנות ואני מציב מראה, זה מה שעשיתי פה. אני רוצה שאנשים יוציאו מעצמם ויגיבו לדבר הזה".

  איתי זלאיט והפסל (צילום: צביקה טישלר)
  איתי זלאיט והפסל המוזהב של נתניהו שהציב בעבר בכיכר רבין(צילום: צביקה טישלר)
   

  לדבריו, הצבת הפסל אינה קשורה לחוק הנאמנות בתרבות של השרה רגב, שאושר השבוע בכנסת בקריאה ראשונה. "הלוואי והייתה לי יכולת להרים הפקה כזאת בשבוע-שבועיים, זו עבודה של כמה חודשים. רצה המזל ועכשיו הדבר הזה עלה והדיון יהיה סוער סביב זה, אבל זה הולך הרבה אחורה. אני תמיד ממליץ לבוא ולתת איזשהו זום-אאוט, לראות את הדברים קצת מפרספקטיבה. צריך לבוא ולראות את העבודה, למצוא את הפואנטה בעצמכם, זה חלק מהעניין. יש שלוש רגליים שהדבר הזה עומד עליהם: המראה, הדמות הזו שאפשר לראות בה את שרת תרבות או דמויות אחרות, ושם העבודה, 'בלב האומה', זה גם משפט שלוקח לכל מיני כיוונים.

   

  "הפרשנות שלי פה היא בתוך העבודה", הוסיף זלאיט. "זה הכיף, שאני יכול רק ליצור ולשמוע איך האנשים מגיבים לזה. צריך קצת להתאמץ, קצת לחשוב, אלה תהליכים שאנשים צריכים לעשות בשביל לראות את העבודה ולהבין אותה". זלאיט הוסיף שהוא עוד לא יודע אם יפרק את העבודה בעצמו, או שיחכה שפקחי העירייה יפרקו אותה.

   

  השרה רגב מסרה בתגובה להצבת הפסל: "תודה לך איתי זלאיט, שהצבת מראה 'בלב האומה' בכיכר הבימה. בשלוש השנים האחרונות אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי. מראה שחשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת 'הפטרונות' של מי שחשבו את עצמם עד כה 'בלב האומה'. ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי. עקרונות הצדק התרבותי הם מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת סינדרלה והאמירה האלמותית 'מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'".

   

  מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "עיריית תל אביב-יפו דוגלת בחופש הביטוי והאמנות. עם זאת, העירייה שומרת חוק. מאחר שהפסל הוצב במרחב הציבורי ללא אישור, הוצאה דרישת פינוי מיידית, כשם שנעשה לגבי כל חפץ החוסם את המרחב הציבורי ללא אישור וזאת בהתאם לדין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים