שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערכה בקואליציה: האפשרות לבחירות סבירה יותר מכל תרחיש אחר
  אחרי הודעת ההתפטרות של ליברמן ממשרד הביטחון ושיחות שניהל נתניהו עם ראשי הקואליציה, מסתמן שפניה של המערכת הפוליטית לבחירות. אחד המועדים האפשריים לקיום הבחירות הוא חודש מרץ 2019

  ימים קריטיים להמשך כהונתה של ממשלת נתניהו הרביעית: אחרי ההתפטרות של שר הביטחון אביגדור ליברמן והאולטימטום של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שדורש את תיק הביטחון בתמורה להמשך הישארות מפלגתו בממשלה, התחזקה אמש (יום ד') ההערכה שראש הממשלה בנימין נתניהו לא ייתן לבנט את תיק הביטחון. אם ההערכה אכן תתממש, התוצאה היא: הקדמת הבחירות לכנסת ה-21. גורמים בכירים המעורים בפרטים אומרים כי כעת סימן שאלה נותר על תאריך הבחירות.

   

   

  הכניעה לבנט בשלהי הקדנציה, אומרים גורמים פוליטיים, היא מעשה לא סביר והסיכוי שנתניהו יכנע לדרישה המתפרשת ״סחטנית״ הוא נמוך.

   

  גם העובדה שנתניהו נדרש כעת גם לתיאום עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, שנותר למעשה השותף היחיד של נתניהו למהלכים הפוליטיים עם פרישתו של ליברמן, מחזקת גם היא את ההערכה שהאפשרות של בחירות סבירה יותר. כחלון לא התבטא בנושא, אולם די ברור כי לא יסכים להעברת תיק הביטחון לידיו של בנט.

   

  ליברמן ובנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ליברמן ובנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  בסביבת נתניהו אמרו בהקשר זה כי מכתב ההתפטרות של ליברמן טרם התקבל ובכל מקרה ראש הממשלה מקיים התייעצויות ולא התקבלה כל החלטה בנושא.

   

  אם אכן פניה של המערכת לבחירות, יכנסו נציגי הקואליציה לשיחות אינטנסיביות בימים הקרובים על מנת לגבש הסכמה על התאריך. אחד המועדים האפשריים לקיום הבחירות הוא חודש מרץ 2019. "האפשרות שהקואליציה תשרוד במצבה עם רוב של 61 היא ממילא קלושה", אמר גורם בכיר. "ואם לזה מתווספת סחטנות של סיעות קואליציה, זה מראש חסר סיכוי לנסות".

   

  משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
  כחלון ונתניהו. שותפים לקואליציה(צילום: רויטרס)

   

  אתמול בצהריים הודיע ליברמן, במהלך ישיבה מיוחדת של סיעתו, ישראל ביתנו, על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון. ליברמן הודיע בהצהרה לתקשורת על המהלך וקרא לקביעת תאריך חדש לבחירות בהקדם האפשרי. הוא הודיע על כינוס הישיבה כיממה אחרי סיום סבב ההסלמה מול חמאס. ליברמן אמר: "מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש, בשילוב עם כל תהליך ההסדרה מול חמאס, זה כניעה לטרור. אין לזה שום הגדרה אחרת, אין לזה שום משמעות אחרת אלא כניעה לטרור". ליברמן קרא בסוף ההצהרה שלו לקביעה מהירה של תאריך לבחירות. "מה שאני גם מבקש, כמה שיותר מהר לסכם תאריך לבחירות - הכי מוקדם שאפשר. אני מקווה שעד יום ראשון במגעים בין ראשי המפלגות יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות, וציבור הבוחרים כבר יחליט מהו הקו הנכון".

   

  מי שחפץ בתפקיד הוא שר החינוך בנט. אמש התכנסו חברי הבית היהודי לישיבה מיוחדת, שבה הצביעו פה אחד בעד ההחלטה לדרוש את תיק הביטחון "על מנת לשנות את מדיניות הביטחון ולהשיב לישראל את היוזמה ואת ההרתעה". בהודעה שפרסמה הסיעה לאחר הישיבה נכתב: "ממשלה ללא הרתעה אינה ממשלת ימין. ללא קבלת האחריות על המשימה הלאומית של שינוי המצב הביטחוני ביחד עם ראש הממשלה, אין טעם בהמשך קיום הממשלה. הסיעה הסמיכה את יו"ר המפלגה לכל החלטה בעניין זה".

   

   
  בזמן שחברי סיעת הבית היהודי התכנסו, קיימו ראשי המחנה הציוני - אבי גבאי וח"כ ציפי לבני מסיבת עיתונאים - שבה הם קראו לערוך בחירות בהקדם האפשרי. גבאי אמר: "היום הזה הוא יום של תקווה. יום שבו הציניות הפוליטית בין נתניהו וליברמן מגיעה לפיצוץ. יום שבו הציניות הזו קורסת אל תוך עצמה ומביאה להתפרקות. אחרי הפיצוץ יהיה תהליך של שינוי, תהליך של הבראה מהציניות הזאת שהורסת אותנו. אני קורא לבחירות עכשיו. אין שום פתרון אחר. זה הזמן למהלך רחב, גדול, מהלך של אחדות שמחבר בין כל מי שרוצה שינוי".
   
  מי שמנסה לשמור על הקואליציה הוא נתניהו, שהחל בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי הליכוד במטרה לייצב את הממשלה. בתגובה להודעה של ליברמן אמר גורם בכיר בליכוד כי "אין הכרח לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה. ממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה בנימין נתניהו". השר המקשר בין הכנסת לממשלה, יריב לוין (הליכוד), אמר: "האחריות שלנו היא להמשך קיומה של ממשלת ימין יציבה, ולכן התפטרות שר הביטחון אינה במקומה. הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו ביחד, ומובן שלא נאפשר את ניצול המצב לסחטנות ולהתנהלות לא אחראית".

  פורסם לראשונה 14/11/2018 23:22

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  ליברמן. הודיע על התפטרות
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים