שתף קטע נבחר

נתניהו ייפגש מחר עם כחלון: "אסור להפיל ממשלת ימין"

עוד לפני קביעת מועד הבחירות החל המאבק על זהות האישיות הפוליטית שתואשם בגרירת אזרחי ישראל לקלפיות. אחרי פגישה עם השר נפתלי בנט, ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר כולנו, השר משה כחלון: "אם סיעת כולנו לא תפיל את הממשלה - יש ממשלה", צייץ נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש ב-9:00 בבוקר (יום א') עם יו"ר כולנו, השר משה כחלון, במה שהוגדר על-ידי נתניהו כ"ניסיון אחרון לשכנעו שלא להפיל את הממשלה". בבית היהודי מאשימים את שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן במשבר הפוליטי החריף, בליכוד מגלגלים את האחריות לשר משה כחלון. כחלון הטיל וטו על מינוי השר נפתלי בנט לשר ביטחון ואמר כי יש לקבוע מועד מוקדם לבחירות.

 

משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו ומשה כחלון. לקראת פגישה מכרעת(צילום: רויטרס)

 

 

לפיכך, עוד לפני קביעת מועד מוסכם לבחירות, במערכת הפוליטית מתחדד כעת המאבק לקביעת זהות האישיות הפוליטית שתואשם בגרירת המדינה לבחירות. "בעת הזאת שבה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים ביטחוניים, אני קורא לכל ראשי הקואליציה לגלות אחריות ולא ללכת לבחירות", כתב נתניהו. "מחר בבוקר אפגש עם השר משה כחלון לפגישה מכרעת לפני ישיבת הממשלה, בניסיון אחרון לשכנע אותו שלא להפיל את הממשלה".

 

לדברי נתניהו, "‏אם סיעת 'כולנו' לא תפיל את הממשלה - יש ממשלה. אסור להפיל ממשלת ימין. ‏כל חברי סיעת הליכוד מעוניינים להמשיך לשרת את המדינה שנה שלמה נוספת, עד סיום הקדנציה בנובמבר 2019".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב כתבה בדף הפייסבוק שלה: "כולם צועקים 'תחזיקו אותי', אבל אני מקווה שההיגיון ינצח. זוהי ממשלת ימין יציבה וטובה שיכולה לסיים את הקדנציה עד סופה. אנחנו לא מעוניינים ללכת לבחירות, אבל חשוב שיבינו כולם: הליכוד היא המפלגה האחרונה שצריכה לחשוש מהן. ראשי סיעות הקואליציה חייבים להבין שיש לנו אתגרים חשובים לעסוק בהם לטובת מדינת ישראל ומוטב שעינינו יהיו נשואות אליהם ולא לקלפיות".

  

 
פגישת נפתלי בנט עם גיל יוחנן (צילום: יואב דודקביץ')
השר בנט בבואו לפגישה עם ראש הממשלה(צילום: יואב דודקביץ')

 

למרות ההכחשות נמרצות מצד לשכתו של ראש הממשלה על פירוק הממשלה בעקבות פגישתו עם יו"ר הבית היהודי, השר בנט, השותפות הקואליציוניות כבר סימנו את התאריך המיועד לבחירות - 26 במרץ. לאחר שערך סבב פגישות עם ראשי הקואליציה ביומיים האחרונים, נתניהו שמר את שר החינוך נפתלי בנט לסוף.

 

גורמים בכירים אמרו כי למרות שנתניהו לא מיהר לשלול את דרישתו של בנט לתיק הביטחון - הוא זעם על האולטימטום שהגיע רגע אחרי משבר ההתפטרות של ליברמן. נתניהו אמר לבנט בפגישתם כי הוא לא יוכל להעביר את תיק הביטחון אליו ללא הסכמתם של שותפיו בקואליציה. נתניהו עדכן את השר בנט על כך שבשלב המיידי ראש הממשלה לוקח לידיו את תיק הביטחון לנוכח "האתגרים הקריטיים העומדים כעת לפתחה של מדינת ישראל".

 

 

בנט, אמר ערב פגישתו עם נתניהו כי ביקש את תפקיד שר הביטחון בשל מטרה אחת בלבד, "שישראל תחזור לנצח. כדי לשנות את כיוון הספינה הביטחונית הלאומית". הוא הוסיף: "כל יועציי וחבריי אמרו לי: 'מה אתה צריך את זה, זו שגיאה פוליטית ובית קברות פוליטי - כמו לכול קודמיך'. יכול להיות שהם צודקים, אבל הם לא מבינים שעבורי ביטחון ישראל הוא התכלית, והפוליטיקה היא רק אמצעי - ולא להיפך".

 

שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן התניע את המהלך הפוליטי כאשר הכריז השבוע על פרישתו מהתפקיד ומהממשלה. הוא טען כי החליט להתפטר עקב העברת הכסף הקטארי לרצועה והפסקת האש שהושגה לאחר מאות רקטות שהומטרו על יישובי עוטף עזה: "ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט כמה שאפשר, לשמור על כל חילוקי הדעות בפנים, גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה. מבחינת הסדר ההגיוני, מבחינת האינטרס הביטחוני, היינו חייבים קודם כל לסיים את הסיפור של הדרום. הסיפור של הדרום קודם לכל. ואותה רפיסות שגילינו היא כמובן מקרינה גם לזירות האחרות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו וכחלון
צילום: רויטרס
מומלצים