שתף קטע נבחר

הקלטות מגדל הפיקוח מ"טיסת השבת": "יש לנו בעיות עם כמה נוסעים"

בשיחה עם פקחי המגדל ב-JFK, שהגיעה לידי ynet, טען אחד הטייסים כי ככל שהמטוס ימריא מהר יותר, כך יפסיקו הנוסעים "לעשות בעיות". במשך דקות ארוכות ניסה הקברניט להסביר כי הוא עדיין לא יודע אם יוכל להמריא

 


בהקלטות מנמל התעופה JFK בניו יורק, שממנו יצאה "טיסת השבת", נשמע קברניט טיסת LY2 של אל על לנמל התעופה בן גוריון מדווח למגדל הפיקוח על העיכוב בהמראה וטוען כי ככל שהמטוס ימריא מהר יותר, כך יפסיקו הנוסעים "לעשות בעיות". בפתח הכתבה: ההקלטות שהגיעו לידי ynet.

 

במשך דקות ארוכות ניסה הקברניט להסביר לפקח הטיסה כי הוא עדיין לא יודע האם יוכל להמריא ונראה שהסיטואציה שאליה נקלעו באל על גרמה לבלבול גדול גם בתוך תא הטייסים. "יש לנו בעיות עם כמה נוסעים, נקבל עדכונים תוך כמה דקות", נשמע הקברניט מסביר לפקח הטיסה במגדל. בהמשך ביקש ממנו להמתין כמה דקות על המסלול כי שיוכל לבדוק "אם אנחנו יכולים להמריא או שנצטרך לחזור בחזרה לשער".

 

הקברניט הודה למגדל שאישר לו להמתין סמוך למסלול ואמר לו כי "היינו מעוניינים להמריא מכאן במהירות האפשרית, אחרת הנוסעים ימשיכו לעשות בעיות". לאחר כמה דקות המריא מטוס הג'מבו 747 בדרכו לנתב"ג, אולם בגלל כניסת השבת ביצע עצירה באתונה.

מטוס אל על אלימות בטיסת אל על (צילום: דני שדה)
"מעוניינים להמריא מכאן במהירות האפשרית"(צילום: דני שדה)

הטיסה המריאה באיחור מניו יורק בשל מזג אוויר סוער, שהוביל לביטולי טיסות רבים. ישראלית שהייתה על הטיסה שעצרה באתונה פרסמה פוסט בפייסבוק שבו סיפרה על ההתנהגות האלימה של עשרות נוסעים.

 

"לאחר 6 שעות טיסה", כתבה רוני מיטל, "אני שומעת צעקות ורואה דיילת בוכה לאחר שהרימו עליה ידיים, דחפו אותה ואיימו לפרוץ לתא הטייס. כל זה כדי לא לחלל שבת. מצאתי את עצמי עומדת ומגנה על דיילות בוכות שמחפשות רגע לעצור ולנשום אוויר מההתנהגות שמופגנת כלפיהם. כנראה שמצוות שמירת שבת גוברת על ואהבת לרעך כמוך".

 

אתמול הודיע מנכ"ל אל על גונן אוסישקין על הקמת ועדת בדיקה שתחקור את האירועים בטיסה. "על מנת להפיק לקחים", כתב אוסישקין בהודעה שפרסם, "ובעיקר, להימנע מהישנות אירועים מסוג זה, החלטתי להקים ועדת בדיקה אשר תחקור את כלל האירועים שהתרחשו בטיסה 002 ואת כלל העדויות והטענות. הוועדה תגיש מסקנותיה והמלצותיה בהקדם ולאחר מכן אקבל החלטות בנושא".

 

 

מהומה בטיסת אל על (צילום: רוני מיטל)
"יש לנו בעיות עם כמה נוסעים". המהומה ב"טיסת השבת"(צילום: רוני מיטל)

אלימות בטיסת אל על ()
אלימות בטיסת אל על
בכירי אל על שהגיעו לחקירה ברשות ניירות ערך בחשד לשימוש במידע פנים (צילום: יריב כץ)
"תוקם ועדת בדיקה על מנת להפיק לקחים". מנכ"ל אל על גונן אוסישקין(צילום: יריב כץ)

עוד נכתב בהודעת המנכ"ל כי "סערה הציבורית וסערת הרגשות שפרצו בעקבות האירועים שהתרחשו בטיסה 002 מניו יורק לישראל ביום שישי האחרון, הביאו אותי לכתוב הדברים הבאים. נקלענו שלא בטובתנו, לשיח מקטב ולחילופי ההאשמות בין איש לרעהו, בין ציבור לציבור. זהו דבר הנוגד את עקרונותינו וערכינו כאזרחי המדינה וכמוביל הלאומי הנושא על זנב מטוסיו את דגל ישראל.

 

על הטיסה הייתה קבוצה של 70 נוסעים חרדים שעוד לפני המראת המטוס החלו להתפרע ודרשו לרדת מהמטוס. "לצערי עוד לפני ההמראה החלה האלימות. זה התחיל בהתקהלות מסביב לדיילים. 'תפתחו את הדלת מיד כי לא נספיק לשבת'. הצוות ניסה, ללא הועיל, להושיב אותם ומתחייב שנגיע בין שעה לשעה וחצי לפני כניסת השבת", כתבה מיטל.

 

"למרות ההבטחות קבוצת המאמינים ממשיכה להשתולל ללא רסן וההמראה מתעכבת. לאחר בערך כשעה הם התרצו והמראנו. הקפטן הודיע כי בשל העיכוב ידאגו להסעות (למי שקרוב) ולמזוודות. למי שלא קרוב ידאגו ללינה ולכל מה שצריך כדי לקיים את מצוות השבת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוסע מרים אגרוף בטיסת השבת
מומלצים