שתף קטע נבחר

נשארים בארץ: עוצר טיסות לח"כים בגלל הקואליציה הצרה

בשל הרוב השברירי ומשבר האמון בסוגיית הקיזוזים הסכימו יו"ר הקואליציה אמסלם ומרכז האופוזיציה חסון על ביטול המשלחות הרשמיות של הח"כים לחו"ל. השרה שקד: "קשה לפעול עם רוב כזה. הבחירות: בין מרץ לנובמבר"

 

דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
מליאת הכנסת, אמש(צילום: אוהד צויגנברג)

 

על רקע המצב השברירי בכנסת ומשבר האמון שנוצר בסוגית הקיזוזים, הכריזו היום (ג') יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) ומרכז האופוזיציה ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) על עוצר טיסות של הח"כים. המשמעות היא שבוטלו כל הנסיעות של המשלחות הרשמיות שהיו אמורות לצאת מטעם הכנסת. כך למשל בוטלה משלחת שהייתה אמורה לצאת מחר לבריסל ובה ארבעה ח"כים. כך גם משלחת שהייתה לצאת בשבוע הבא לרומניה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עודכן בהחלטה ואישר אותה.

 

אחרי התפטרות אביגדור ליברמן בשבוע שעבר, ובעקבות זאת פרישת ישראל ביתנו, נותרה הקואליציה עם 61 חברים בלבד. אתמול התרחשה במליאת הכנסת מהומה לאחר שהאופוזיציה, שהודיעה שתתמוך בשינוי חוק המקרקעין, הסירה ברגע האחרון וללא התראה את תמיכתה והפילה את החוק. בעקבות זאת, ועל רקע סירוב האופוזיציה להתקזז, הוסרו מסדר היום כל החוקים.

מרכז האופוזיציה יואל חסון ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם (צילום: יואב דודקביץ', עמית שאבי) (צילום: יואב דודקביץ', עמית שאבי)
מרכז האופוזיציה יואל חסון ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם(צילום: יואב דודקביץ', עמית שאבי)
 

בשיחה שהתקיימה בין ח"כ אמסלם לח"כ חסון הוחלט שעל רקע אירועי אתמול בקואליציה לא סומכים על האופוזיציה שלא תפר הסכמי קיזוז.

 

ח"כ חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני, אמר: "אני שמח שחברי הקואליציה נחתו לקרקע ונוהל האי-קיזוזים שיישמנו נותן את אותותיו. אנחנו בימים קשים שבהם אנחנו נאבקים בקואליציה שלקחה את אזרחי ישראל בני ערובה, ומונעים מאיתנו ללכת לבחירות דמוקרטיות. אני שמח שח"כ אמסלם הסכים איתי שמעתה והלאה אין יותר משלחות רשמיות של הכנסת. רצוי שכולנו נתרכז בעבודת הכנסת במליאה".

 

 

איילת שקד (צילום: ליהיא קרופניק)
השרה איילת שקד באוניברסיטת בר אילן(צילום: ליהיא קרופניק)

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), שהשיבה אחר הצהריים לשאלות באוניברסיטת בר אילן, התייחסה לנושא ואמרה שהממשלה נמצאת בסופו של משבר הפוליטי: "יהיה קשה עם 61 ח"כים. אתמול נפל במליאה חוק שלי, חוק מקרקעין של שלושה ממדים, חוק שהיה מוסכם על כולם. אנחנו חושבים שזה קשה בסוף קדנציה, אבל ראש הממשלה החליט שהוא רוצה לנסות, אז נאחל לו בהצלחה".

 

- מתי יהיו בחירות?

"ב-2019. בין מרץ לנובמבר. אני באמת לא יודעת"

 

על סאגת האיום בהתפטרות שלה ושל השר נפתלי בנט אמרה שקד: "לאחר התפטרות שר הביטחון חשבנו שנכון שהאדם שיקבל את התיק זה בנט. חשבנו שלאור המצב הביטחוני צריך להגיד שיש משבר אמון ביטחוני כלפי מה שקורה בדרום. בשנתיים-שלוש האחרונות החמאס התעצם וההרתעה נשחקה. צריך להגיד את האמת. חשבנו שהוא (בנט, מ"א) האדם המתאים לתפקיד, וזהו.

 

"אחרי שראש הממשלה החליט לקחת לעצמו את תיק הביטחון הייתה לנו התלבטות אם לפרק את הממשלה, כיוון שמדיניות הביטחון שמקודמת היא לא נכונה. בסופו של דבר חשבנו שלמדינה כרגע לא נכון ללכת לבחירות. לפעמים מאבקים פוליטיים נכשלים, לא תמיד מקבלים מה שרוצים".

 

כשנשאלה אם ישנה בלילה יותר טוב כשנתניהו שר ביטחון, ענתה: "לא ציפיתי להתקלה כזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מליאת הכנסת, אמש
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים