שתף קטע נבחר

ברקע גל הרציחות: קריאה לשביתת נשים ביום שלישי הבא

שלוש צעירות אקטיביסטיות לא יכולות לשתוק יותר ונוקטות פעולה: אחרי שרשימת הנרצחות בישראל הגיעה מתחילת השנה ל-24, הן קוראות לשביתת נשים ממקומות העבודה באמצע השבוע הבא. אלפי נשים כבר הביעו עניין במחאה, והיוזמות פונות לארגונים לשתף פעולה: "המצב חייב להשתנות"

 

 

 

כארבעה חודשים אחרי שביתת הלהט"ב המוצלחת, מחאת הנשים תנסה לשחזר את ההתגייסות הציבורית הנרחבת במהלך דומה. פחות מ-24 שעות מאז שדף הפייסבוק "אני אישה אני שובתת" שמרכז את היוזמה נפתח, אלפי נשים כבר הצטרפו אליו והודיעו כי ישבתו ביום שלישי הבא, 4 בדצמבר, במחאה על התגברות מקרי רצח נשים בישראל.

 

בחמ"ל בדירתה של אחת משלוש היוזמות בתל אביב מתקבלות אינספור פניות לשיתוף פעולה, במומנטום שמזכיר את הימים לפני שביתת ההזדהות עם קהילת הלהט"ב שהסתיימה בעצרת ענק בכיכר רבין.

איוב יארה סילבנה צאגיי ()
יארא איוב וסילבנה צגאיי שנרצחו בשבוע האחרון

מחאות הנשים שביתה ()
דף הפייסבוק של יוזמות השביתה

 

"אנחנו שלוש חברות אקטיביסטיות מטעם עצמנו בלבד שפשוט לא יכולות לשתוק יותר", מספרת סתיו ארנון. "המצב בישראל ב-2018 חייב להשתנות. מתחילת השנה נרצחו בישראל 24 נשים, מתוכן שתיים בשבוע האחרון, בנות 16 ו-13 בלבד. הגענו למסקנה שאנחנו חייבות לנקוט פעולה דרסטית מקיפה ומאוחדת של נשים שדורשות פתרון למצב הזה. כבר בשנה שעברה הוקצו 250 מיליון שקלים לטיפול בבעיית האלימות כלפי נשים אבל הממשלה תוקעת את התקציב ועד היום הועברו פחות מ-10%".

 

סתיו מספרת כי השלוש שאבו את ההשראה משביתות נשים דומות באיסלנד, ספרד וארגנטינה. "אנחנו מזמינות את כל הארגונים ואת כל החברות, גדולות כקטנות במשק, לגבות את הנשים ששובתות, לא להפעיל נגדן סנקציות ולהצטרף למאבק ולמסר החשוב הזה. יותר מ-50% מהאוכלוסייה הן פשוט לא מיעוט, יש לנו כוח גדול ביחד וזה הולך להיות משהו ענק", היא מסכמת.

 

"אלימות שמכה בכולנו" 

הדיל עזאם מנצרת הצטרפה גם היא ליוזמה ואמרה כי "האלימות כלפי נשים היא תופעה מחרידה שאין כמותה. 24 נשים נרצחו מתחילת השנה, מכל הקבוצות והקהילות בישראל, וזה מספר שאינו מתקבל על הדעת. זו אלימות שאינה מבחינה בין גילים או לאומים - היא מכה בכולנו.

 

"כשהממשלה מעכבת תקציבים שאמורים להיות מועברים למקלטי נשים ומרכזי סיוע ומפילה הצעה להקמת ועדה פרלמנטרית מיוחדת לטיפול בנושא וכשהמשטרה מזניחה תלונות וסוגרת תיקים ללא העמדת נאשמים לדין - הן תורמות להתרחבות התופעה, ואנחנו, הציבור שבאמת אכפת לו, מתייצבות ומתייצבים להגנה על חיי נשים ולהיאבק למען חברה שוויונית ובטוחה לכולן ולכולם".

 

עזאם, חברת הנהגת תנועת "עומדים ביחד", הוסיפה: "ביום שישי אנחנו מתכננים להפגין כולנו בכל רחבי הארץ במחאה על האלימות המתפשטת כלפי נשים וביום שלישי נצטרף כולנו לשביתת הנשים - צעד מחאה נדרש. זהו מצב חירום ויש למצוא את כל האמצעים האפשריים להפעלת לחץ ציבורי שיוכל לקדם טיפול ממסדי בבעיה".

מחאות הנשים שביתה  אוניברסיטת תל אביב (צילום: חד
מחאה באוניברסיטת תל אביב(צילום: חד"ש סטודנטים)

מחאות הנשים שביתה אוניברסיטת בן גוריון   (צילום: חד
מחאה באוניברסיטת בן גוריון(צילום: חד"ש סטודנטים)

מחאות הנשים שביתה אוניברסיטת חיפה  (צילום: חד
מחאה באוניברסיטת חיפה(צילום: חד"ש סטודנטים)

מחאות הנשים שביתה תיכון
תלמידי תיכון "הגליל" בנצרת מוחים על על רצח יארא איוב

אתמול המשיכו להתקיים הפגנות ברחבי הארץ בקריאה לממשלה לפעול בנושא, בעקבות שני מקרי הרצח של יארא איוב (16) מגוש חלב וסילבנה צגאיי (13) מתל אביב בשבוע האחרון. בצהריים התקיימו במקביל הפגנות שארגנו תאי הסטודנטים של חד"ש באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובן גוריון שבבאר שבע.

 

ליאנא שעבאן, מזכירת חד"ש סטודנטים באוניברסיטת חיפה וממובילות המחאה אמרה בהפגנה כי "יצאנו היום, יהודיות וערביות, להשמיע צעקה ברורה נגד החברה הפטריארכלית והמדיניות הממשלתית שמפקירה את הנשים. ממשלת ישראל נושאת במלוא האחריות להמשך האלימות ושפיכות הדמים. ממשלה שמחלקת נשק ימינה ושמאלה, מתנגדת לוועדת חקירה, מתנגדת לתקצוב תכנית ההצלה ומעניקה גיבוי למשטרה כושלת חייבת ללכת הביתה".

 

"כל המשפחה יחד איתה נרצחת"

בשעה 16:00 תתקיים מחאה שקטה מול רחבת עיריית באר שבע. אורה סלומון, תושבת העיר ואחותה של שרה יאסו ז"ל שנרצחה על ידי בעלה לפני כשש שנים וחצי, כתבה לקראת ההפגנה לראש העיר רוביק דנילוביץ': "אחותי היקרה נרצחה רצח אכזרי ומזעזע. הוא אנס את הגופה שלה וערף את ראשה וכל זאת לעיני הילדים. היא הותירה לי שלושה ילדים לתפארת, שכיום הם בני 14, 13 ו-10. שנים הייתי עסוקה בגידולם. אני ואחותי גידלנו אותם יחד, פשוט כך. היא חיה איתנו למרות הכול".

 

"היום יזמתי מפגש מול האוניברסיטה, לא יכולתי לשתוק אחרי רצח שתי נערות", המשיכה סלומון. "התגייסו נשים ונפגשנו מול האוניברסיטה, הצעקה הייתה שקטה. הלב היה כואב. חשוב לי שכולם יידעו שלא רק האישה נרצחת, כל המשפחה יחד איתה נרצחת. פשוט כך. אני אישיות מאוד אופטימית ומלאה בשמחה וזה מה שהעברתי לילדים וכך הצלחנו יחד לגדול. למדנו לחיות לצד האבל ולא אותו. למדנו עוד להעריך את החיים ולהגיד תודה על כל יום. מי כמונו יודע שהכל יכול להשתנות ביום אחד".

 

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא מרגליות, התייחסה לפעולות המחאה המתוכננות: "מדובר במצב חירום והגיע הזמן שהממשלה תספור אותנו. כל מחאה של הציבור היא מוצדקת ואנחנו שותפות מלאות בה. אנחנו דורשות למצות את הדין עם התוקפים והרוצחים, וקוראות לממשלה לפעול בדחיפות ובנחישות כדי למנוע את הרצח הבא. אנחנו קוראות לשים סוף לעובדה שתמיד יש נושאים בוערים יותר לכנסת ולממשלה מהביטחון האישי של נשים ושוויון מגדרי. אנחנו חצי מהאוכלוסייה ודורשות לקבל מקום שווה בסדר העדיפויות הלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יארא איוב וסילבנה צגאיי שנרצחו בשבוע האחרון
מומלצים