שתף קטע נבחר

נתניהו: "המלצות המשטרה - משחק מכור מראש"

אחרי בוקר סוער שכלל המלצה להעמידו לדין, ראש הממשלה עלה למתקפה: "ביום האחרון של המפכ"ל פורסמו המלצות הזויות נגדי ונגד שרה. למפכ"ל הבא תהיה עבודת שיקום גדולה מאוד". הוא הבהיר: "לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי ממנו כלום"

   

 

אחרי פרסום המלצות המשטרה בתיק 4000, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (א') את המשטרה באירוע הדלקת נר ראשון של חנוכה יחד עם חברות וחברי הליכוד בכפר המכביה ואמר: "פרסום ההמלצות ביום האחרון לכהונת המפכ"ל מוכיח את מה שאני אומר מהיום הראשון: זה משחק מכור מראש". נתניהו משתתף באירוע יחד עם רעייתו, שגם אותה המשטרה ממליצה להעמיד לדין בתיק.

 

אלוביץ' למנכ"ל וואלה: "הגדול יוצא מעורו כדי לעזור, חייבים לגמול לו"

מהדורות החדשות לא שידרו את דברי נתניהו במלואם: "לא מקום לסגירת חשבונות"

 

"עכשיו חנוכה זה אמנם חג של ניסים, אבל אני חייב לשאול אתכם, איך תזמנו את פרסום ההמלצות ההזויות האלה נגד שרה ונגדי בדיוק ביום האחרון של המפכ"ל? מה אני אגיד לכם, נס חנוכה אמיתי. איזה מתנה נתנו לנו", הוסיף. "מסע הציד נגדנו ממשיך. לא הופתעתי מההמלצות ולא הופתעתי שהן פורסמו דווקא היום. עוד לפני החקירה הראשונה, כבר קבעו והדליפו שאלו יהיו ההמלצות, אז מה חדש?".

 

נתניהו תקף את האיש שבחר לתפקיד, המפכ"ל היוצא רב-ניצב רוני אלשיך, ואמר באירוע: "אינני יודע מי יהיה המפכ"ל הבא אבל אני יודע דבר אחד. תהיה לו עבודת שיקום גדולה מאוד. האמון של הציבור במשטרה הוא לא בשיא של כל הזמנים כי כולם, אף אחד לא טיפש פה, אני אומר את מה שכולם רואים. עיתוי כל כך שקוף וקטנוני של המלצות שנקבעו מראש, תהליך נגוע, סיפורי שווא, בכירים שהיטו שופטים. ההמלצה לא מפתיעה והעיתוי לא מפתיע".

 

בנימין נתניהו כנס של הליכוד (צילום: מוטי קמחי )
נתניהו נגד אלשיך: "למפכ"ל הבא תהיה עבודת שיקום גדולה מאוד"(צילום: מוטי קמחי )

 

"לא רק שאלוביץ' לא קיבל ממני דבר, בתקופתי בזק הפסידה"

ראש הממשלה התייחס ליחסיו עם בעלי בזק שאול אלוביץ' ואמר: "לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי ממנו כלום. אני מקבל את ההחלטות שלי כשרק דבר אחד עומד לנגד עיני- טובת אזרחי ישראל וטובת מדינת ישראל. שנית, התהליכים היו ראויים לחלוטין. אף אחד לא היה בקומבינה כי לא הייתה קומבינה. אז תשאלו, איזה דבר מיוחד קיבל אלוביץ ממני? ואני אגיד לכם, לא רק שהוא לא קיבל דבר, בתקופתי הוא ובזק רק הפסידו".

 

על אתר "וואלה" שבבעלות אלוביץ', ועל פי ההמלצות נתניהו זכה לסיקור אוהד בו, אמר ראש הממשלה: "וואלה הוא אתר שמאלני שנתן ונותן לי סיקור שלילי כבר שנים ובעיקר נתן סיקור שלילי ערב הבחירות".

 

"אני אומר את המובן מאליו, אינני חושש מכלל הביקורות, אני עוד מדבר במתינות לעומת אזרחי ישראל, אני לא מדבר על השוטרים והשוטרות, משהו פה לא בסדר וכולם מרגישים את זה. ישראל היא מדינת חוק ובמדינת חוק להמלצות המשטרה אין שום תוקף חוקי. אם אתם רוצים המחשה לכך, אומר לכם שאין ספור המלצות של המשטרה נדחו אין ספור פעמים על ידי הגורמים המוסמכים".

קהל בנאום בנימין נתניהו בכנס של הליכוד על המלצות המשטרה בתיק 4000 (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

כנס הליכוד נאום ()

שאול אלוביץ' בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
"לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי ממנו כלום"(צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)

נתניהו המשיך במתקפה על הרשויות ואמר כי "אי אפשר לצפות לתוצאה אחרת כשראשי המערכת טענו בעזות מצח בלתי רגילה שאני שלחתי חוקרים פרטיים נגד חוקרי המשטרה ושרעייתי שרה שלחה את קצינת המשטרה צ' להתלונן על הטרדה מינית נגד ראש היחידה החוקרת. איזה טענות הזויות, לא יאומן".

 

"זמן לומר את האמת, לא ביבי - לא חוקרים"

"אתם זוכרים איך הטענות המטורללות האלה? שפעלנו נגד החוקרים, פורסמו ברעש גדול בשעות השיא של הטלויזיה? שמתם לב איך הן התפוגגו בקול דממה דקה, דממה מוחלטת. איך אפשר לנהל חקירה נקייה כשאומרים לחוקרים שאני ורעייתי שולחים חוקרים נגדם? אני לא נכנס לכל זה. או שיועץ פוליטי ששכר המפכ"ל במיליוני שקלים על חשבון אזרחי ישראל והדליף מתוך תיק החקירות. הוא אמר את זה בריש גלי".

 

"לא חקרו את עד המפתח יאיר לפיד שנפגש בסתר עשרות פעמים עם נוני מוזס ושכולם פעלו להעביר חוק שהיה סוגר את ישראל היום, חוק שלולא התנגדות שלי היה עובר בכנסת. אני לא חושב שזה בריא בדמוקטיה שמשטרה תחקור יחסי עיתונאים פוליטקאים, אבל אם חוקרים שיחקרו את כולם. זמן לומר את האמת שאזרחי ישראל יודעים אותה: הוציאו עשרות מיליונים על חקירות סרק אבל סיקור אוהד לעשרות ח"כים תמורת חקיקה בכנסת לא חקרו. לא ביבי - לא חוקרים", הוסיף.

פוסט בפיסבוק של יאיר נתניהו על רוני אלשיך ()
הפוסט של נתניהו הבן

עם תחילת נאומו של נתניהו, בנו יאיר השווה בין המפכ"ל היוצא רוני אלשיך לדמות המאפיונר טוני סופרנו וכתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "אלשייך (הטעות במקור) הוא שילוב מיוחד של טוני סופרנו ו'איש הגשם'".

 

דבריו של נתניהו מגיעים על רקע המלצת המשטרה להעמידו לדין בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק בזק-וואלה. המשטרה ורשות ניירות ערך הודיעו כי סיימו את החקירה בפרשה, העוסקת בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים שבוצעו על ידי ראש הממשלה ושאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה".

 

החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין להתערב בתוכני אתר "וואלה" באופן שייטיב עימו.

 

על פי הודעת המשטרה, מהראיות עולה כי מערכת היחסים בין נתניהו ואלוביץ' הייתה מערכת יחסים שוחדית. מממצאי החקירה עולה כי בין השנים 2017-2012 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעיתים אף יומיומי, בתכנים שפורסמו על ידי אתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים), וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

 

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()
עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000

לפי המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים של ראש הממשלה, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

 

עוד עלה מן הממצאים כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך לקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ושל בעל השליטה בה בפרט.

 

מוקדם יותר נמסר מטעמו של ראש הממשלה נתניהו כי "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000 ()
עיקרי המלצות המשטרה בתיק 4000

האופוזיציה על נאום נתניהו: "אכלו לי שתו לי"

באופוזיציה לא נשארו אדישים והגיבו בחריפות על נאומו התקיף של נתניהו. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מסרה כי "מדובר במופע השתלחות מזעזע. כשראש הממשלה משקר שמשטרת ישראל תופרת תיקים זה יהיה גם כתב ההגנה של ראש ארגון הפשע הבא.

 

"ישראל היא לא מדינה מושחתת אבל נתניהו משחית את ישראל. מבקש למוטט סדרי עולם ולהסיט אזרחים טובים נגד טובי אנשינו. אמת היא שקר ושקר הוא אמת. הכאוס טוב לנתניהו אבל ישראל חשובה ממנו. על החשוד בקבלת שוחד להיאבק על חפותו בלי למשכן מדינה שלמה עבורה".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי ציין כי "נאומו הבכייני של נתניהו הערב - אכלו לי שתו לי, הוא עוד דוגמא מצערת עד כמה הוא מנותק מהאמת, שישראל רוצה שינוי ועייפה מראש ממשלה שעסוק מבוקר עד ערב בחקירות פליליות ובהתקפות על רשויות החוק שמונו על ידו. ערב חג המכבים הגיע העת למנהיגות אחרת שתראה שאפשר לשנות. שתגן על רשויות החוק והדמוקרטיה ותטפל בבעיות ובצרכים האמיתיים של הציבור".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "ראש ממשלה בישראל אינו יכול לתקוף את רשויות החוק בצורה כזו רק בגלל שהוא מבועת מההאשמות נגדו. זו סכנה לשלטון החוק, ופגיעה אנושה בחיים המשותפים שלנו. אחרי הנאום הזה אין ספק בכך שעליו להעביר את ראשות הממשלה לידי חבר אחר בליכוד עד לבחירות".

 

יו"ר מרצ תמר זנדברג הוסיפה כי "בראשות הממשלה עומד עבריין שאימץ התנהגות עבריינית ושפה של עולם תחתון. ניצחון האור על החושך יהיה כשביבי יילך הביתה, למדינת ישראל יש עבודת שיקום גדולה".

   

בחנוכה בשנה שעברה: "רוב המלצות המשטרה מושלכות לפח"

באירוע חנוכה של הליכוד בשנה שעברה תקף נתניהו את המשטרה ואמר כי "המכפישים בכיכרות ובמהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה לפני שיוצא ממנו כל האוויר. עכשיו הם מנסים לבנות מתח, 'מה יהיה עם ההמלצות?'. אז אני הולך לעשות לכם ספוילר. בעוד שבועות בודדים ישבו באולפני הטלויזיה כתבים ופרשנים והם יפתחו את מהדורת החדשות בכותרות מפוצצות: 'המלצות חמורות ביותר, יש לומר חמורות מאוד. רוצה לומר, מן החמורות שידעה המדינה'. 

 

"אתם בטח שואלים את עצמכם איך אני יודע את זה. כבר בינואר לפני כמעט שנה הודלף 'המשטרה תמליץ להגיש כתב אישום נגד נתניהו'. יש עיתונות טובה. הם ידעו כבר לפני שנה, רק כמה ימים אחריי שנפתחה החקירה. אז יש לי שאלה, בשביל מה היה צריך עוד חמש חקירות? בשביל מה היה צריך עוד שנה? בזבוז זמן, בזבוז כספי ציבור. אז יהיו המלצות, אז מה". 

 


פורסם לראשונה 02/12/2018 19:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנימין נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים