שתף קטע נבחר

קרדיט: בן שפייר

"כאן זה ניצחון האור על החושך": נשיא גרמניה הדליק נרות

"בסיפור החנוכה 'נס גדול היה שם'. היום בשער ברנדנבורג, 'נס גדול היה פה'": נשיא גרמניה ריגש בברלין - וברחבי העולם נערכו טקסי חנוכה: קבלו את הנר הראשון באמת בניו-זילנד - ואת זה מהנקודה הדרומית ביותר, בברילוצ'ה. את הדלקת הנרות בכיכר האדומה - ואת השבט הנידח בהודו ששר "מעוז צור" בהתרגשות גדולה

 

ברלין: כשנשיא גרמניה בירך על הנס

בשער ברנדנבורג שבברלין נערך אמש (יום א') טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה במעמד נשיא גרמניה, פרנק וולטר שטיינמאייר. הרב יהודה טייכטל, רבה של הקהילה היהודית בעיר והשליח הראשי של חב"ד בברלין, לא יכול היה להסתיר את התרגשותו: "לא ייאמן ששמונים שנה לאחר ליל הבדולח, במקום בו נאם היטלר וקרא להשמדת היהודים - מכבד נשיא גרמניה את הקהילה היהודית בטקס המסמל את ניצחון האור על החושך".

 

שער ברנדנבורג - אז והיום ()
שער ברנדנבורג - בימים ההם, בזמן הזה

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

 

בנאום שנשא, גינה נשיא גרמניה את האנטישמיות בכל תוקף, ואמר כי הוא "גאה בכך שבגרמניה יש היום חיים יהודיים תוססים". לאחר מכן הדליק את נר החנוכה הראשון עם הרב, בנוכחות קהל רב שהתכנס בשער ברנדרבורג – אותו המקום שהיווה את אחד מסמלי גרמניה הנאצית לפני שמונים שנים בדיוק. "בסיפור של חנוכה 'נס גדול היה שם'", אמר הנשיא כשהוא מבטא את המימרה בעברית. "היום, כאן בשער ברנדנבורג, 'נס גדול היה פה'".

 

עוד חנוכה בערוץ היהדות :

 

הדלקת נר ראשון בשער ברנדנבורג שבברלין (צילום: רפאל הרליך)
הדלקת נר ראשון בשער ברנדנבורג שבברלין(צילום: רפאל הרליך)

 

"עבורי האירוע הוא מרגש במיוחד", הודה הרב טייכטל. "הסבא רבא שלי, הרב יששכר שלמה טייכטל, הוא מחבר הספר 'אם הבנים שמחה' שנרצח באושוויץ. בנו, הרב מנחם טייכטל, ניצל - וכששמע שאני יוצא לשליחות בגרמניה בשנת 1996, הזדעזע, אבל בהמשך אמר שזו הנקמה האמיתית בנאצים, הגם שהוא אף פעם לא הגיע לבקר אותי בגרמניה". התזמורת הפילהרמונית של ברלין לוותה את האירוע.

 

נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר: הדלקת נר ראשון בשער ברנדנבורג שבברלין ()
נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר: הדלקת נר ראשון בשער ברנדנבורג שבברלין

 

וולינגטון: הנר הראשון בעולם לשנת התשע"ט

נר חנוכה הראשון בעולם לשנת התשע"ט, הודלק אתמול לפני הצהריים (שעון ישראל) בוולינגטון, בירת ניו-זילנד, בידי הרב אריאל טל ואשתו רחלי, שליחי שטראוס-עמיאל מבית אור תורה סטון. באירוע השתתפו כ-40 מחברי הקהילה, הכומר נייג'ל וודלי - מנהיג רוחני בניו-זילנד ואוהב ישראל, שליח חב"ד במדינה הרב מנדי גולדשטיין, ו-30 תיירים ישראלים.

 

הראשונים: הרב אריאל טל מדליק נר ראשון בוולינגטון, ניו-זלינד
הראשונים: הרב אריאל טל מדליק נר ראשון בוולינגטון, ניו-זלינד

 

מניפור: צאצאי שבט המנשה שרים בעברית

במדינת מניפור שבצפון-מזרח הודו התכנסה משפחת האוקיפ להדלקת הנר הראשון. צפו בווידיאו המרגש. יחד עימם הדליקו עוד כמה עשרות ממי שמכנים עצמם "שבט בני המנשה" החיים באזור – ורואים עצמם כצאצאים של שבט המנשה, אחד מעשרת השבטים שגורשו מארץ ישראל לפני יותר מ-2,700 שנים על ידי מלך אשור.

 

 

חברי הקהילה מדברים בשפה הקוקית וניביה השונים (ממשפחת השפות הסינו-טיבטיות המדוברות בצפון-מזרח הודו, שם מתגוררים מרביתם), וחלקים מהם מתגוררים גם במזרח בנגלדש ומערב בורמה. ארגון "שבי ישראל" פועל מזה שנים רבות בקרב קהילת בני המנשה בהודו ומסייע בהעלאת בני הקהילה לישראל וקליטתם בה.

 

בני המנשה מדליקים נר ראשון במדינת מניפור שבהודו (באדיבות
בני המנשה מדליקים נר ראשון במדינת מניפור שבהודו(באדיבות "שבי ישראל")

 

"הסיפור על הנחישות ההרואית של המכבים לשמור על הזהות היהודית שלהם בכל מחיר, מהדהד בקרב בני המנשה", אומר הרב מיכאל פרוינד, מייסד ויו"ר ארגון "שבי ישראל". "כנגד כל הסיכויים ובמאמץ אדיר הם הצליחו לדבוק באמונתם היהודית במשך מאות שנים. אנחנו מתפללים שזה יהיה חג החנוכה האחרון שלהם בהודו, ובשנה הבאה – בישראל".

 

בני המנשה מדליקים נר ראשון במדינת מניפור שבהודו (באדיבות
טקס של אורות עבור יהודים שמתגעגעים(באדיבות "שבי ישראל")

 

בני המנשה מדליקים נר ראשון במדינת מניפור שבהודו (באדיבות
(באדיבות "שבי ישראל")

 

ברילוצ'ה: הדלקה בנקודה הדרומית ביותר

הרבה אחרי שאצלנו שכבו לישון והנרות כבר כבו, בסביבות השעה אחת וחצי בלילה, הדליקו נר ראשון בנקודה הדרומית ביותר של העולם – ברילוצ'ה. "ניידת האור" של בית חב"ד הגיעה עד הפארק הלאומי באזור הקרחונים של פטגוניה, ועד לנמל שממנו יוצאים ליבשת אנטרטיקה. כך הדליקו המוצ'ילרים הישראלים את האור היהודי גם בקצה העולם. 

 

 

"ניידת האור תגיע במהלך החנוכה עד לכפרים הנידחים ביותר באזור", מבטיח הרב בועז קליין, שליח חב"ד בברילוצ'ה. "נגיע עד לנמל היציאה לאנטרטיקה".

 

בית חב
בית חב"ד ברילוצ'ה והמוצ'ילרים הישראלים מדליקים את האור היהודי גם בקצה העולם(צילום: שלום ובר)
 

 

 

מקדוניה: ראש הממשלה ו"בכיר המכבים"

גם בסקופיה, בירת מקדוניה, הדליקו את הנר הראשון - ולא סתם, בלשכת ראש הממשלה, זורן זאייב. ראש הממשלה המקדוני הדליק את נר החנוכה עם שגריר ישראל במדינה, דן אורין - וטל ברודי, אותו כינה אורין "שגריר רצון טוב של ישראל ובכיר המכבים". "חג החנוכה מלמד שאפילו אור קטן מביס חושך גדול", אמר ראש הממשלה.

 

ראש ממשלת מקדוניה, זורן זאייב, הדליק נר חנוכה עם שגריר ישראל במדינה, דן אורין - ובכיר המכבים, טל ברודי ()
ראש ממשלת מקדוניה, זורן זאייב, הדליק נר חנוכה עם שגריר ישראל במדינה, דן אורין - ובכיר המכבים, טל ברודי

 

מצרים: אשת הממונה האמריקני הזמני הדליקה

שגריר ישראל בקהיר, דוד גוברין, וצוות השגרירות ערכו אמש טקס הדלקת הנרות בבית הכנסת מאיר ביטון במעאדי שבקהיר. אירוע ייחודי ומרגש זה אורגן על ידי הקהילה היהודית בקהיר, ונכח בו גם הממונה הזמני האמריקני שרעייתו הדליקה את הנרות, השגריר הגרמני ועוד שגרירים ויהודים רבים החיים בעיר. "מדובר באירוע מרגש במיוחד בבית הכנסת שנבנה בשנת 1934, בשיאה של הקהילה היהודית בקהיר בשכונת מעאדי היוקרתית", סיכם גוברין. 

 

 

מבנקוק ועד מוסקבה: עולם מדליק

הדלקות חגיגיות נערכו למעשה בכל נקודה בעולם. ברומא השתתפו אלפים בהדלקת הנר הראשון שהוביל הרב יצחק חזן. בהונג קונג הצטופפו מאות מקומיים, לאו דווקא עם זיקה לחנוכה, כדי לחזות בהדלקה החגיגית שהוביל שליח חב"ד המקומי, הרב ישראל ליברמן.

 

חנוכה בהונג קונג ()
חנוכה בהונג קונג

 

 

הרב הראשי של קפריסין ושליח חב"ד באי, זאב רסקין, הציב חנוכיית ענק בלרנקה שבקפריסין, וערך טקס עם הקהילה היהודית - וגם במדינה הסובלת מאחוזי אנטישמיות גבוהים ביותר, אוקראינה, נערכה הדלקת נרות חגיגית בחנוכייה שאי אפשר לפספס, אותה הציג הרב מענדל וילהלם, שליח חב"ד בעיר אוזגרוד שבהרי הקרפטים.

 

נר ראשון של חנוכה ברומא ()
נר ראשון של חנוכה ברומא

 

בבנקוק ערך הרב נחמיה ולהלם הדלקת נרות ומסיבת חנוכה בבית חב"ד המקומי, ובמוסקבה נערך טקס מרגש בכיכר האדומה – במדינה שאסרה את האדמו"ר החב"די, רבי יוסף יצחק שניאורסון, משום שביקש ללמד יהדות ולשמור על מסורת אבותיו. גם בסלטה שארגנטינה נערכה הדלקת נר ראשון בהובלת שליח חב"ד המקומי, הרב רפי טוויל. קבלו טעימה מהאווירה מסביב לעולם - בתמונות.

 

חנוכייה בהונג קונג
חנוכייה בהונג קונג

 

ירושלים: מאירים את הכותל המערבי

בכותל המערבי הדליקו נר ראשון של חנוכה ברוב עם. הרב הראשי, דוד לאו, הדליק את הנר המרכזי ברחבת התפילה - והמפכ"ל היוצא, רנ"צ רוני אלשיך, הדליק ברחבת הכותל. "חנוכה הוא יום העצמאות הרוחני של העם היהודי", אמר.

 

להפיץ את האור. הרב הראשי, דוד לאו (באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)
להפיץ את האור. הרב הראשי, דוד לאו(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

"לפני 3 שנים בפתיחת כהונתי, ציינתי כי היסטורית גם לאחר הניצחון החשמונאים עוד היו מלחמות. הדגשתי את ההיסטוריה שחוזרת על עצמה. העצמאות היא נושא שיש לתחזק ולשמר דרך בניית ריבונות, ודווקא סכינאות היא הנשק העתיק שאיים לפגוע בעצמאות היהודית. ואז שומרי החומות החזירו את השלווה... אני מתרגש לראות כיצד רחבה זו מלאה מפה לפה, כיצד עם ישראל סומך על משטרת ישראל".

 

"ההיסטוריה חוזרת". המפכ"ל מדליק(באדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

עוד נכחו בטקס, בין היתר, רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', מנכ"ל משרד הדתות עו"ד עודד פלוס, רב המשטרה רמי ברכיהו. "עם ישראל עשה השתדלות ומצא שמן ליום אחד, והקב"ה עשה נס כי ידליק לשמונה ימים", אמר הרב לאו. "נשתדל גם אנחנו להיות טובים ונתפלל כי הקב"ה יראה את המאמץ שלנו ויזכנו במהרה לאור גדול במקום הקדוש הזה".


ארגנטינה: הרב רפי טוויל, שליח חב"ד בסלטה
ארגנטינה: הרב רפי טוויל, שליח חב"ד בסלטה

תאילנד: הרב נחמיה וילהלם בית חב
תאילנד: הרב נחמיה וילהלם בית חב"ד בנקוק

תאילנד: הרב נחמיה וילהלם בית חב
תאילנד: הרב נחמיה וילהלם בית חב"ד בנקוק

הרב הראשי של קפריסין ושליח חב
הרב הראשי של קפריסין ושליח חב"ד באי, הרב זאב רסקין, מדליק נר ראשון בלרנקה עם הקהילה היהודית

מדליקים בטורונטו עם הרב שמעון בינשטוק ( מרכז חב״ד לדוברי עברית בטורנטו)
מדליקים בטורונטו עם הרב שמעון בינשטוק( מרכז חב״ד לדוברי עברית בטורנטו)

חנוכייה בהרי הקרפטים, אוקראינה
חנוכייה בהרי הקרפטים, אוקראינה

 

אשת הממונה הזמני האמריקני היא שהדליקה את הנר ()
אשת הממונה הזמני האמריקני היא שהדליקה את הנר

שגריר ישראל בקהיר, דוד גוברין, בטקס ()
שגריר ישראל בקהיר, דוד גוברין, בטקס

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים