שתף קטע נבחר

מנדלבליט על תיקי נתניהו: המשטרה לא רודפת אף אחד, אני לא מורח

היועמ"ש התייחס להכרעה בתיקי נתניהו ולמתקפה נגד המשטרה והמפכ"ל: "אין פה שום כוונה למרוח שום דבר, זה יתקבל הכי מהר שאפשר. שיהיה ברור - המשטרה לא רודפת אף אחד, הפרקליטות לא רודפת אף אחד". על מינוי המפכ"ל: "לממשלה זכות להחלטה אחרת. חריג מאוד להפוך החלטה כזו"

 

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיע הבוקר (ב') לדיון מיוחד של הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), בעניין מעמד שומרי הסף. כבר בתחילתו הוא התייחס לסערת פסילת המועמד למפכ"לות משה (צ'יקו) אדרי על ידי ועדת גולדברג, למתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על המשטרה בעקבות ההמלצות נגדו ולפרשת דינה זילבר.

אביחי מנדלבליט שלי יחימוביץ בועדה לענייני ביקורת המדינה (צילום: גיל יוחנן)
מנדלבליט. "לממשלה הזכות לקבל החלטה אחרת"(צילום: גיל יוחנן)

 

מנדלבליט התייחס לטענות על משך הזמן שלוקח להכריע בתיקי נתניהו: "אין פה שום כוונה למרוח שום דבר. אני ממש מוחה על האמירות או הרמיזות האלה, זה ממש לא נכון. שיהיה ברור - המשטרה לא רודפת אף אחד, הפרקליטות לא רודפת אף אחד והמשפטנים לא רוצים לא למשול ולא לרדוף. הדבר היחיד שאנחנו רודפים זה צדק ושלטון חוק".

 

"זו חובתי כדי לקבל את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר, להיעזר באנשים הטובים ביותר שיש בתחום. אני עושה את זה הכי מהר. אני אעבוד מקצועי. אני איש מקצוע, לא איש פוליטי ולא מתכוון לחשוב כן בחירות או לא בחירות", אמר מנדלבליט".

אביחי מנדלבליט בועדה לענייני ביקורת המדינה (צילום: גיל יוחנן)
מנדלבליט. "אין פה שום כוונה למרוח שום דבר"(צילום: גיל יוחנן)

קודם לכן התייחס היועמ"ש ישירות לדברי נתניהו אתמול נגד המשטרה ונגד המפכ"ל היוצא רוני אלשיך, ביום פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה על לקיחת שוחד. "כל רשויות האכיפה עובדות ביחד ואני לא רוצה להתייחס לאדם כזה או אחר. אבל מן הראוי גם כאן לתת הגנה - הם גם שומרי סף, הם למעשה שומרי סף מרכזיים מאוד.

 

"יש את החיבור המשולש של משטרת ישראל, פרקליטות המדינה והיועמ"ש לממשלה, בוודאי בתיקים מהסוג הזה. מבחינתי המלצות המשטרה הן המלצות המשטרה. לא עמדת פרקליטות ולא עמדת יועץ משפטי לממשלה. צריכים לגבות את המשטרה וצריכים לתת להם את כל הגיבוי ואת כל התמיכה והעזרה. אני חושב שכל מה שהם עשו הם עשו בצורה מקצועית. אני נותן גיבוי, אני היועץ המשפטי לממשלה באופן אישי וכמוסד נותן גיבוי מלא למשטרת ישראל. חד משמעית, ללא שום כחל ושרק".

 

 

אמש אמר נתניהו בכינוס של הליכוד בכפר המכבייה: "מסע הציד נגדנו ממשיך. לא הופתעתי מההמלצות ולא הופתעתי שהן פורסמו דווקא היום. עוד לפני החקירה הראשונה, כבר קבעו והדליפו שאלו יהיו ההמלצות, אז מה חדש?".

 

נתניהו תקף את אלשיך: "אינני יודע מי יהיה המפכ"ל הבא אבל אני יודע דבר אחד. תהיה לו עבודת שיקום גדולה מאוד... עיתוי כל כך שקוף וקטנוני של המלצות שנקבעו מראש, תהליך נגוע, סיפורי שווא, בכירים שהיטו שופטים".

 

מאוד חריג להפוך את החלטת הוועדה

סערה משפטית-פוליטית נוספת בימים האחרונים נגעה לפסילת מועמדותו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי בוועדת מינויי הבכירים בראשות השופט אליעזר גולדברג. "טוב שישנה הוועדה וחשוב שתישמר", אמר מנדלבליט. "מותר לבקר כל גוף וכל החלטה, זה לגיטימי. המעמד של הוועדה הזו היא מייעצת ולכן לכאורה יש סמכות לממשלה לקבל החלטה שונה. אני מציע להיזהר, גם אם לא מרוצים מהחלטה כזו או אחרת. על פי פסיקת בית המשפט העליון זה מאוד מאוד חריג להפוך החלטה כזו. הדבר הזה נמצא כרגע גם בדיונים אצלי, שמעתי את עמדת השר, אנחנו שוקלים את הדברים".

 

לצד זאת הבהיר מנדלבליט: "לא טוב לקבל החלטה חפוזה ונמהרת ואני שמח שהממשלה בשלב זה מינתה ממלא מקום כדי לא לקבל החלטה בעניין הזה. הדברים נשקלים ונבנים. מה שבוודאי אסור שיקרה ולא מקובל שיקרה זה מתקפות אישיות ופגיעה אישית במי שעמד בראש הוועדה".

 

"אני חושב שגם מי שחולק עליו (השופט גולדברג - ש"ח), אני בטוח שגם הוא בוודאי מכבד אותו", הוסיף מנדלבליט. "מחלוקות צריך לנהל בצורה ראויה ותרבותית ולכן אסור לפגוע באופן אישי בשופט גולדברג. אני חושב שצריך לשמור על כבודה של הוועדה ובוודאי על כבודו של השופט גולדברג, שיש לו זכויות רבות מאוד והוא עושה את הדברים, כפי שיודעים היטב, בהתנדבות ומתוך רצון ואכפתיות למדינה".

מסע
גולדברג. "צריך לשמור על כבודה של הוועדה ובוודאי על כבודו של השופט"(צילום: גיל יוחנן)

בדיון השתתף גם נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ, שגם כן חבר חבר בוועדת גולדברג: "אני חושב שלוועדה יש תפקיד חשוב ולכן אני לא רואה מקום לביטולה".

 

הוא הוסיף: "הוועדה ישבה ישיבות רבות בנוגע למפכ"ל ובסופו של דבר התגלעה מחלוקת עניינית ולגיטימית. אנשים פה אמרו שתקפו את גולדברג בגלל שהוא נגד הממשלה, באותה מידה היו אנשים שתקפו אותי בגלל שאני בעד הממשלה. כמו שזה לא לגיטימי לתקוף את השופט גולדברג על זה שהוא מתנגד למינוי, זה לא לגיטימי לתקוף את החברים שהיו בעד המינוי".

 

איילת שקד ודינה זילבר בועדת הכלכלה ()
זילבר ושקד סביב אותו השולחן. "אני שלחתי אותה לשם"
 

בתחילת דבריו התייחס מנדלבליט לעימות בין המשנה שלו, דינה זילבר, לשרת המשפטים איילת שקד. הוא הבהיר כי הוא זה ששלח את זילבר לדיון בוועדת הכלכלה, למרות עמדתה של שקד: "אני לא מחפש חלילה לפגוע במעמדה של שקד ואני מאוד מעוניים ביחסי עבודה תקינים וטובים, כמו שמתאפיינים עד היום עם כל שרי הממשלה".

 

מנדלבליט חידד והבהיר: "צריך להבין שדינה זילבר נמצאת שם בגללי, אני נושא באחריות לזה, אני שלחתי אותה. היא לא באה מטעם עצמה. אני חושב שחשוב שהיא תוכל להביע את עמדתה בכל מקום, כמו שאנחנו עושים בדיונים אחרים".

דינה זילבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה בהוועדה למינוי בכירים (צילום: אוהד צויגנברג)
זילבר(צילום: אוהד צויגנברג)

זילבר הייתה אמורה להופיע היום בפני חברי הוועדה, אך לפי יו"ר הוועדה שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), הודיע אמש במפתיע מנדלבליט כי הוא זה שיתייצב לדיון בכנסת. לדבריה הוא נימק את החלטתו בכך שמדובר בדיון רוחב על מעמדם של שומרי הסף ולכן חשוב שהוא עצמו יבוא ויאמר את עמדתו.

 

במקביל, שרת המשפטים איילת שקד הודיעה אמש ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) כי תייצג את משרד המשפטים בדיון על הסכם החלב במקומה של זילבר - אבל למרות זאת זילבר לא מתכוונת לוותר ולפחות נכון לעכשיו גם היא צפויה להתייצב לדיון.

 

בכך ממשיכה שקד את מאבקה בזילבר בעקבות דבריה בדיון על חוק הנאמנות בתרבות, שבו מתחה ביקורת קשה על כוונת הממשלה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שיציינו, בין השאר, את יום העצמאות כיום אבל.

 

כבר בחודש שעבר דרשה שקד את פיטוריה של זילבר בעקבות דבריה התקיפים נגד החוק של שרת התרבות מירי רגב. שקד דרשה שזילבר לא תייצג יותר את משרדה בוועדות הכנסת. "זילבר אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד, ובכל דיון שבו מבקשת הממשלה או הכנסת לקבל את עמדת משרד המשפטים בנוגע לתחומי הביטחון, דיני אוכלוסין, המשפט המנהלי, עבודת הממשלה, תמיכות, הנצחה, ביקורת שיפוטית, תרבות, מכרזים, סדרי דין בבג"ץ, שלטון מקומי, חקלאות ותחום טוהר המידות", טענה השרה.


פורסם לראשונה 03/12/2018 11:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים