שתף קטע נבחר

"באתי לסגור מעגל": הרב הראשי הדליק נרות בפרלמנט הפולני

"כמעט כל משפחתי נספתה על האדמה הארורה הזאת וכאן אני זוכה להאיר את החושך": הרב דוד לאו הגיע לפרלמנט הפולני שם הדליק את הנר הרביעי של חנוכה בנוכחות חברי הבית ובכירי הממשל. "חלק מזהותנו כפולנים זו התרבות היהודית וחשוב לנו לשמר את זה", אמר סגן שר התרבות הפולני

 

שמונה עשורים אחרי שמשפחתו יצאה מפולין חבולה ומוכה, שב הרב דוד לאו למקום שבו כיהן סבו, הרב יצחק ידידיה פרנקל, כרבה הראשי של פולין – ושבו נספתה משפחת אביו, הרב ישראל מאיר לאו, ששרד אך בנס את איימי השואה. הפעם הוא הגיע כרבה הראשי של ישראל, כדי להדליק את הנר הרביעי של חנוכה בפרלמנט הפולני שבוורשה, בנוכחות חברי הבית ובכירי הממשל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

 

הרב לאו הדליק את הנרות עם שליח חב"ד בפולין, הרב שלום סטמבלר, המקפיד לקיים את הטקס זו כבר השנה ה-13. נכחו בו סגן שר התרבות ירוסלב סלין, יו"ר מפלגת השלטון ירוסלב קצ'ינסי - ויו"ר הפרלמנט מארק קוחצ׳ינסקי.

 

עוד חנוכה בערוץ היהדות :

 

"עבורנו תחיית התרבות היהודית בפולין חשובה מאוד", אמר סגן שר התרבות. "חלק מזהותנו כפולנים זה התרבות היהודית וחשוב לנו לשמר את זה. אנחנו מקיימים דיאלוג פורה עם הרב סטמבלר ונציגים נוספים על מנת לחזק את הקהילה היהודית המקומית ולתת לה את הכלים לפרוח".

 

הרב לאו אמר כי "בשבילי מדובר בסגירת מעגל מרגשת במיוחד. כמעט כל משפחתי נספתה על האדמה הארורה הזאת וכאן אני זוכה להאיר את החושך באמצעות הדלקת נרות חנוכה ולהאיר בגאון את המורשת היהודית - דווקא כאן על אדמת פולין בה חשבו להכחידנו, מה שמדגיש פעם נוספת שעם ישראל חי".

 

נדליקים את הנר הרביעי בפרלמנט הפולני (צילום: fussy.creation‏)
מדליקים את הנר הרביעי בפרלמנט הפולני(צילום: fussy.creation‏)

 

"דווקא במקום כמו פולין יש חשיבות עצומה להדלקת נרות בפרלמנט הפולני", מוסיף הרב סטמבלר. "כשבכל אירופה ישנה אנטישמיות ויהודים נאלצים להחביא את זהותם, יש חשיבות רבה לכך שבכירי ממשל לצד רבנים מקיימים טקס יהודי שזוכה לתהודה תקשורתית ברחבי פולין". הוא הוסיף כי "כל עוד יש כאן יהודים, נאיר להם את החג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: fussy.creation‏
מדליקים את הנר הרביעי
צילום: fussy.creation‏
מומלצים