שתף קטע נבחר

קרע בקהילה היהודית בהונגריה: "לא כל דבר זה אנטישמיות"

שכתוב ההיסטוריה? "אני נכד לניצולי שואה". חוסר הבנה בהקמת מוזיאון? "אני היסטוריון. הוא מוכר בגדים". שער עיתון אנטישמי? "אם לא יגלו לאן הלך הכסף, תהיה פה אנטישמיות". לאחר שהותקף על ידי נשיא הקהילה היהודית בהונגריה, הרב שלמה כובש, הממונה על הקמת מוזיאון השואה, משיב אש בראיון ראשון ועונה על הטענות

הרב שלמה כובש (משמאל) יחד עם נשיא הונגריה יאנוש אדר (באמצע) ועם הרב הראשי של הולנד הרב בנימין יעקבס (מימין), בפתיחה מחדש של בית כנסת מהמאה ה-15, שנחנך על ידי הרב כובש ()
הרב שלמה כובש (משמאל) עם נשיא הונגריה יאנוש אדר והרב הראשי של הולנד בנימין יעקבס, בפתיחה המחודשת של בית כנסת מהמאה ה-15

רבה של חב"ד בהונגריה, שלמה כובש, מצא את עצמו במרכזה של סערה סביב "בית הגורלות" – מוזיאון שואה ומוזיאון לתולדות יהדות הונגריה שהקמתו הופקדה בידיו. בסוף השבוע הגיעה הסערה לשיא חדש לאחר שהותקף קשות על ידי נשיא הקהילה היהודית במדינה, בטענה לשיתוף פעולה עם ממשלת הונגריה שמנסה "להלבין" את חלקה ברצח היהודים בשואה, ו"לשכתב את ההיסטוריה".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

עד כמה סערה ועד כמה שיא? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח את יועצו המדיני, ראובן עזר, בניסיון לגשר בין הרב כובש לנשיא הקהילה אנדראש הייסלר – אך ללא הצלחה. הייסלר לא מוכן לשתף פעולה עם כובש ועם ההיסטוריונית מריה שמידט. לדידו ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, ההיסטוריונית שמידט והרב כובש שלידיו נמסר המוזיאון, עושים יד אחת בדרך ל"שכתוב ההיסטוריה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

הצרפתים באים: תגובש תוכנית להגברת העלייה מצרפת

 

בשבוע שעבר פרסם מגזין הונגרי את תמונתו של הייסלר בשער, כשהוא מוקף בשטרות כסף. הכתבה העלתה טענות קשות לאי סדרים כספיים בניהולו של הייסלר, והכוונה ל-10 מיליון אירו שהקהילה היהודית קיבלה מהממשלה ההונגרית לשיפוץ בית הכנסת ברחוב רומבלאך והפיכתו למוזיאון לדו-קיום. בישראל ובעולם היהודי גינו בחריפות את השער, וטענו שמדובר בהתקפה אנטישמית.

 

"הרגשתי לא נעים לראות את אנדראש הייסלר על שער המגזין, מוקף בשטרות כסף", אומר הרב כובש, בראיון ראשון ל-ynet. "גם לי עשו תמונת שער דומה עם שופר וכותרת: 'יהדות ועסקים, המיליארדים של הרב כובש'. אני מגנה את השער הזה, אבל לא כאקט אנטישמי אלא כהטעיית הציבור.

 

הרב כובש נואם באירוע בקהילה היהודית (צילום: מרז מרטון)
הרב כובש באירוע בקהילה היהודית(צילום: מרז מרטון)

 

"אנחנו יכולים לצעוק אנטישמיות-אנטישמיות, אבל כשלא עונים לאן הלכו הכספים שנועדו לשיפוץ בית הכנסת – זה באמת עלול לגרום לאנטישמיות. אני לא חושב שהשער שלו הוא אנטישמיות כמו שלא חשבתי שהשער שלי היה אנטישמיות. יהדות הונגריה היא חלק מההווי הציבורי, וצריך לקחת בחשבון שיבקרו אותנו וישאלו שאלות".

 

"הנהגה פוליטית"

הרב שלמה כובש הוא רבה של קהילת "עמיך" (איגוד הקהילות המאוחדות) האורתודוכסית במדינה, המונה כמה אלפי יהודים, וגם רב בית הכנסת העתיק ביותר בהונגריה. אבל בראיון ל-ynet תקף הייסלר את כובש בטענה כי חב"ד עצמה נמצאת בהונגריה רק 15 שנה, ואין לה מומחיות בהקמת מוזיאון שואה.

 

 

"בשנת 2010 קיבל השמאל מכה קשה בהונגריה והתרסק. רבים מנציגי השמאל שאיבדו את הפרנסה שלהם מצאו מפלט בהנהגת הקהילה היהודית בתור יועצים וחברים בהנהגה. מצער מאוד להגיד את זה, אבל הם ממסחרים את האנטישמיות והיהדות. כך, בשנים האחרונות הפכה הבחירה של הייסלר לפוליטית, כאילו נגד הממשלה של אורבן.

 

"זה לא רק גורם למעורבות של הקהילה היהודית בפוליטיקה בהונגריה - אלא גם בפוליטיקה בארץ. לצערי הם מגלים סממנים אנטי-ישראלים. אחד הרבנים שלהם, גאבר סינאלי, אמר שישראל זה כמו צפון קוריאה - והייסלר לא גינה את זה. עכשיו מנסים לערבב בזה גם את הפוליטיקה בישראל ולהפוך את כל העניין לסוג של מאבק בין השמאל והימין; בין משרד החוץ למשרד ראש הממשלה. זאת טעות ועוול".

 

"אני ההיסטוריון. הוא מוכר בגדים"

הטענות על אנטישמיות מקוממות את הרב כובש: "אם יש משהו שגורם לאנטישמיות, זה שהם הפכו לכל כך פוליטיים. המגזין ששם את הייסלר בשער הפנה אליו שאלות, ובמקום לענות - הם החרימו ואמרו שזו אנטישמיות. הכתב שאל אותם איך בדיוק השתמשו בכסף שקיבלו מהממשלה? האם יש קונספט למוזיאון? מי עובד על המוזיאון? אלו שאלות שמותר לציבור לקבל עליהן תשובה".

 

שער העיתון ההונגרי בכיכובו של כובש ()
שער העיתון ההונגרי בכיכובו של כובש

 

אורבן טוב ליהודים בהונגריה?

"אורבן מנסה להוציא את האנטישמיות מהזהות הימנית ההונגרית. הרי מי שמכיר את ההיסטוריה ההונגרית יודע שחלק מהזהות הימנית היא אנטישמית, והוא מנסה לטהר את זה, דרך עמידה לצד ישראל באופן גלוי, דאגה לחיים היהודיים, ומתן הצהרות התומכות בישראל ובקהילה היהודית. אז אני חושב שמדובר במנהיג חיובי".

 

בסקר ה-CNN שיעור ההונגרים שזיהו את עצמם כאנטישמים הגיע לכ-20% שזה מאוד גבוה.

"אכן הסקר מזעזע. אבל שיעור האנטישמיות בכל המדינות המערביות כולל ארה"ב עומד על 40% - והונגריה בתוך המספר הזה, לצערי הרב. מה ששונה פה זה מספר האנשים שמזדהים עם זה בגלוי, וגם חוסר הידע על היהודים בהונגריה.

 

"זאת בדיוק הסיבה שאנו צריכים לפעול להקמת מוזיאון השואה שיספר את הסיפור היהודי, וייתן לאנשים שאין להם שום קשר ליהדות ולישראל ידע. זה יצליח לשנות את המהלך המחשבתי של דור שלם כלפי השואה, היהודים וישראל. הממשלה כבר הסכימה שהמוזיאון יועבר לבעלות יהודית, של חב"ד, וקיבלנו את הסמכות לעשות קונספט חדש. אנחנו מדברים עם שורה של היסטוריונים שעובדים עליו, ובמקום לחזק את זה ולשתף פעולה - הופכים את זה שוב לעניין פוליטי. זאת טעות חמורה המחזקת את האנטישמיות".

 

הייסלר טוען שאין לכם בחב"ד ידע היסטורי, ואין לכם ארכיב כמו לקהילה וגם לא שורשים.

"בין שנינו, אני ההיסטוריון. הוא מוכר בגדים. אף אחד לא אמר שאני הולך לעשות את התכנים של המוזיאון. יש כבר היום שורה של היסטוריונים ואנשי מקצוע ישראלים, אמריקנים ומקומיים שעובדים על זה. איזה ארכיון? איזה מוזיאון? למה לנגח אותנו? הייסלר הופך את זה לעניין פוליטי, הופך אותי ל'בוגד' ועוד האשמות שלא הגבתי עליהן, כי אני לא בעניין להפוך את זה למשהו אישי. אחרי שהייתה החלטת ממשלה ביקשתי ממנו: בוא נשב ביחד, ונראה מה יש לכם להוסיף".

 

מה אתה אומר על המעורבות של ממשלת ישראל?

"ממשלת ישראל פועלת בחוכמה גדולה כי הם לא נכנסים לעניין התכנים. הם בעצמם מצהירים שהיסטוריונים בינלאומיים מקובלים צריכים להיות אחראים עליהם. הם מנסים לתת את מרחב העשייה בשביל להתחיל לפעול. לצערי, הודות להייסלר זה הופך לעניין פוליטי. כל מה שפורסם שישראל דיברה על תכנים – פשוט שקר".

 טוענים כלפיך שאתה מסייע "להלבין" את עברה הבעייתי של הונגריה.

"אני נכד לניצולי שואה וגר כאן בהונגריה. איך אפשר להאשים אותי בזה? אפילו אם יהיה פירור קטן של שכתוב לא אתן את השם שלי. לא ניתן לשכתב את ההיסטוריה גם במובן של אחריות ממשלת הונגריה לרצח היהודים בשואה. אין ספק שרצח היהודים בהונגריה, אחרי 1944 – עם פלישת הגרמנים - היה בשיתוף פעולה מלא של האדמיניסטרציה של אז, בראשות הורטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרז מרטון
הרב שלמה כובש
צילום: מרז מרטון
מומלצים