שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ירי בשטרסבורג: הרוגים ופצועים ליד שוק חג המולד
  צרפת: שלושה בני אדם נהרגו ו-12 נפצעו מירי ליד כיכר קלבר הגדולה. היורה, פעיל קיצוני שהיה ברשימת החשודים בטרור, נמלט ומתנהל מצוד אחריו. הרשויות מתייחסות לאירוע כפיגוע. אזרחים תפסו מחסה במסעדות, עוצר בפרלמנט האירופי. משרד הפנים לתושבים: "הישארו בבתים".

  שלושה בני אדם נהרגו ו-12 נפצעו – לפחות כמה מהם קשה – באירוע ירי שאירע אמש (יום ג') ליד שוק חג המולד המרכזי של העיר שטרסבורג שבמזרח צרפת. מדובר באחד משוקי חג המולד הגדולים באירופה, ומיליונים פוקדים אותו מדי שנה. המשטרה מסרה שמדובר ב"אירוע מתגלגל", והחשוד בירי, שריף צ'קאט, פעיל קיצוני שנכלל ברשימת הטרור של רשויות הביטחון, נמלט מהמקום במונית. זמן מה אחר כך שוטרים זיהו אותו, ניהלו איתו חילופי אש ופצעו אותו, אולם הוא לא נתפס. המצוד אחריו נמשך.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   
  התביעה העוסקת בענייני לוחמה בטרור הודיעה כי פתחה בחקירה. שר הפנים של צרפת מסר כי היורה, יליד שטרסבורג בן 29, הוא אדם שהיה מוכר למשטרה ובעל עבר פלילי, ומושל המחוז אמר כי הוא היה ידוע לכוחות הביטחון כפעיל קיצוני. ברשימה הביטחונית שאליה השתייך נכללים קיצונים מוסלמים, גנגסטרים ואסירים נמלטים. הנשיא עמנואל מקרון עודכן בפרטים והורה לשר הפנים כריסטוף קסטנר לנסוע לשטרסבורג. קסטנר ציין במהלך מסיבת עיתונאים כי בשל האירוע תתוגבר האבטחה בכלל שווקי חג המולד וכן בבקרת הגבולות, זאת לצד העלאת רמת הכוננות במדינה לדרגה הגבוהה ביותר.

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת ()
  תופסים מחסה בעקבות הירי, אמש בשטרסבורג
   

  שר הפנים הצרפתי כריסטוף קסטנר בשטרסבורג (צילום: AFP)
  "נתגבר את האבטחה". שר הפנים הצרפתי(צילום: AFP)

  שוטר בזירת הירי בשטרסבורג (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת ()

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת ()
  רגעים אחרי הירי ליד שוק חג המולד
   

  פיגוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  אירועפיגוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת ()

  אירוע הירי התרחש מעט אחרי השעה 19:00 לפי השעון המקומי ליד השוק בפלאס קלבר, הכיכר הגדולה ביותר בעיר. שוטרים חמושים נראו רצים אל הכיכר והיא פונתה. עדי ראייה דיווחו על בהלה גדולה במקום. על פי דיווח אחד בצרפת, גבר חמוש פתח באש לעבר קהל בנשק אוטומטי. עיתונאי מקומי העיד כי שמע תחילה שתיים או שלוש יריות – ואחר כך צרור יריות ארוך.

   

  על רקע הדיווחים קרא משרד הפנים הצרפתי לציבור בשטרסבורג להישאר בבתים, והודיע כי מתרחש בעיר "אירוע ביטחוני חמור". סוכנות הידיעות AP דיווחה כי כמה תושבים בשטרסבורג סיפרו ששמעו קולות ירי באזורים שונים במרכז העיר. אזרחים נראו שוכבים על הקרקע ומנסים לתפוס מחסה, גם במסעדות. כתב של ה-BBC דיווח שעיתונאי צרפתי ראה חיילים יורים למוות באדם שניסה לתקוף אותם, אולם פשר הדיווח הזה עדיין אינו ברור.

   

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: רויטרס)
  ליד זירת האירוע בשטרסבורג, הערב(צילום: רויטרס)

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  אירוע ירי שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  ארכיון שוק חג מולד שטרסבורג צרפת (צילום: shutterstock)
  שוק חג המולד הגדול של שטרסבורג(צילום: shutterstock)

  שטרסבורג היא גם מושבו של הפרלמנט האירופי, ועוצר הוטל הערב על הפרלמנט בעקבות הירי. אחד הנצורים שם הוא הבריטי סעיד קרים, חבר בפרלמנט, ששרד ב-2008 את מתקפת הטרור במומבאי, הודו, שבה נרצחו 174 בני אדם. במתקפה ההיא הוא ניצל כשהסתתר במרתף.

   

  צרפת, נזכיר, ספגה בשנים האחרונות שורה של פיגועים איסלאמיסטיים, ובראשם הטבח במשרדי המגזין הסאטרי שרלי הבדו, שבו נרצחו 12 בני אדם ב-2015, ומתקפת הטרור בפריז בנובמבר של אותה השנה שבה נרצחו 130 איש ועוד מאות נפצעו. פחות משנה אחר כך רצח מחבל 86 בני אדם בפיגוע דריסה בעיר ניס. הוא פצע עוד יותר מ-400.

   

  לפני שנתיים ביצע מחבל מדאעש פיגוע דריסה בשוק חג המולד בברלין ורצח 12 בני אדם, בהם ישראלית. בעקבות האירוע ההוא הודקה מאוד האבטחה סביב שוקי חג המולד ברחבי אירופה.


  פורסם לראשונה 11/12/2018 21:51

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רחל קדרס ואיתמר אייכנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים