שתף קטע נבחר

עצר, ירה, רצח וברח. פיגוע לאור יום בתחנה המאובטחת - שלב אחר שלב

ממה שניתן לפרסם עד כה, נראה שמדובר באחד הפיגועים החמורים שידע צה"ל. לפחות מחבל אחד ירד מרכב כשהוא חמוש היטב, עמד מול שלושת הלוחמים שאבטחו את הטרמפיאדה וירה בהם מטווח קצר. כעת עולות השאלות הקשות: איך אירעו שני פיגועים דומים באותה הגזרה תוך פחות משבוע?

 

זירת הפיגוע (צילום: עמית שאבי)
זירת הפיגוע(צילום: עמית שאבי)

 

שעות בודדות אחרי הפיגוע הרצחני הבוקר (חמישי) בצומת גבעת אסף שבין בית אל לעפרה, שבו נרצחו שני לוחמי צה"ל, מתבהרת התמונה הכואבת של מתקפת הטרור הקשה שאירעה לאור יום. הפיגוע, שבו נפצע לוחם נוסף באורח קשה מאוד ואזרחית נפצעה קשה, אירע בגזרה הנפיצה שנמצאת בדריכות שיא בעקבות שבוע מתוח, ולאחר לילה מוצלח מבחינת כוחות הביטחון שבו נסגר החשבון עם המחבלים שרצחו בעפרה ובברקן.   

 

 

גל הטרור חוזר - כותרות אחרונות:

ניצלה מהפיגוע והזעיקה עזרה: "חשבתי שהוא רצה לתת לי טרמפ"

תושבים בשומרון יוצאים למחות: "דמנו אינו הפקר"

לוחם נפצע קל בפיגוע דריסה ליד רמאללה, המחבל חוסל

תיעוד: פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים

 

כוחות צה"ל ושב"כ מהדקים את המצוד אחר החוליה שנמלטה. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר בחוליית חמאס. חמאס מנסה מאז חודש מרץ ליזום פיגועים בגדה במקביל להפגנות הגדר בעזה. בינתיים עולה תמונה מדאיגה ומעוררת שאלות: כיצד הצליחה חוליית מחבלים לבצע תוך חמישה ימים שני פיגועים במתווה דומה, באותה הגזרה בדיוק, בתחנות אוטובוס שבהן עמדו לוחמי חי"ר שמשימתם הייתה לאבטח את הטרמפיאדה - ובשני המקרים החוליה נמלטה ללא פגע והותירה אחריה קורבנות בנפש ופצועים.

 

המקרה הבוקר נראה אף חמור וקשה יותר: מסריקת הזירה עולה כי רכב המחבלים הגיע מכביש 60 ופנה בצומת גבעת אסף מערבה. המחבלים עצרו את המכונית שלהם ליד הבטונדה, ולפחות אחד מהם יצא חמוש ופתח באש מטווח קצר לעבר שלושת לוחמי נצח יהודה של חטיבת כפיר, שעמדו בתחנה ליד האזרחים במטרה לאבטחם.

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: EPA)
זירת הפיגוע בגבעת אסף (צילום: EPA)

רכב של מחבלים פיגוע ירי פיגוע ב גבעת אסף בנימין פצועים ב כביש 60 ()
המכונית שבה נמלטה חוליית המחבלים

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

לפי חלק מהעדויות המחבלים אומנם הגיעו מכיוון כביש 60, אך ביצעו פניית פרסה בצומת גבעת אסף לאחר שכבר חלפו על פני הטרמפיאדה, בעודם מגיעים ממחסום פוקוס שממנו נכנסו.

 

הפגיעות הקשות היו בפלג גופם העליון של הלוחמים, ומותם של שניים מהם נקבע במקום. עדיין לא ברור אם הלוחמים הספיקו להשיב אש, אך המחבל או המחבלים הספיקו לשוב לרכבם ולהימלט ללא פגע. בזירה נותרו סימני פגיעות ירי ורסיסי ריקושט על רצפת התחנה ובקירות הברזל שלה.

 

4.92 קילומטרים מפרידים בין צומת גבעת אסף לצומת עפרה, והגדוד שאחראי על שתי הנקודות הוא נצח יהודה של חטיבת כפיר. שני הפיגועים, בעיקר זה של הבוקר, מעידים על עליית מדרגה בתעוזה של המחבלים לפגוע באש חיה דווקא בנקודות אזרחיות כמו טרמפיאדות בזמן שמאבטחים אותן לוחמים חמושים.

 

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

"קשה מאוד להתמודד עם פיגוע ירי מרכב חולף, זה קורה מהר ובפתאומיות", הסביר הבוקר קצין בכיר בצה"ל לפני הפיגוע בגבעת אסף. לאחר התחקיר הראשוני של הפיגוע בעפרה, אמר הקצין כי "אחד הלוחמים הספיק לירות ולפגוע במכונית המחבלים, ובכך לעצור את הירי שבוצע ממנה לעבר מטרה מקובצת. אנחנו נלמד מהאירוע, נפיק ממנו לקחים ונעשה חשבון נפש".

 

הקצין הזכיר גם את המציאות המורכבת והסיזיפית שבה פועלים הלוחמים בגדודי הביטחון השוטף ביהודה ושומרון, שברוב הזמן נמצאים בשגרה מבצעית שוטפת אך ברגע אחד ופתאומי, באמצע משמרת נוספת, מותקלים באש ובאירוע שלרוב נמשך שניות ספורות: "היו לנו אירועים רבים אחרים בשבועות האחרונים, גם בניסיונות פיגועים בכניסות לשכם ולחברון, שבהם לוחמים הגיבו מהר ונטרלו את האיום".

 

כל החטיבות המרחביות תוגברו באוגדת איו"ש, מדרום הר חברון ועד למרחב ג'נין, במטרה להגביר ההגנה על היישובים ולהוסיף פעילות התקפית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מקום הפיגוע
צילום: עמית שאבי
מומלצים