שתף קטע נבחר

Airbnb: דוחים את תנועת החרם, ההחלטה נגד ההתנחלויות בבדיקה

בתום פגישה בין שר התיירות יריב לוין לסגן נשיא ענקית השכרת הדירות לטווח קצר, נמסר מנציגי החברה בישראל כי לא תיושם ההחלטה להסיר מהאתר דירות להשכרה ביישובים יהודיים ביהודה ושומרון. עם זאת, ממטה החברה העולמי נמסר זמן קצר לאחר מכן: "הדברים אינם מדויקים, אך דוחים את ה-BDS"

Airbnb (Photo: Reuters)
Airbnb חזרה בה מהחרם על יהודה ושומרון. אילוסטרציה(Photo: Reuters)

ענקית השכרת הדירות לטווח קצר Airbnb הודיעה הערב (יום שני) כי החליטה לא ליישם את החלטתה מלפני חודש, ולפיה יוסרו מהאתר שלה דירות להשכרה ביישובים יהודיים ביהודה ושומרון. כך נמסר מנציגי החברה בישראל בתום פגישה בין משלחת בכירים מהחברה בראשות סגן הנשיא כריס לנהאן לשר התיירות יריב לוין בירושלים. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הודיע מטה החברה העולמי כי הדברים "אינם מדויקים".

 

בשתי ההודעות נמסר כי Airbnb הבטיחה להמשיך בדיאלוג עם ממשלת ישראל. בהודעת המטה נמסר עוד כי החברה דוחה את קריאות החרם של תנועת ה-BDS, וכי היא "מפתחת כלים ליישום המדיניות".

 

השר לוין אמר בתום הפגישה כי "הודעת Airbnb כי ההחלטה שלא לפרסם דירות נופש ביהודה ושומרון לא תיושם הינה צעד חשוב בכיוון הנכון". הוא הוסיף כי הוא ימשיך "לפעול כדי להבטיח שאזרחי ישראל כולם יזכו ליחס שווה ולחזק את התיירות בישראל, לרבות ביהודה ושומרון".

יריב לוין בראיון אולפן ynet (צילום: יריב כץ)
"צעד חשוב בכיוון הנכון". יריב לוין(צילום: יריב כץ)

התגובות של נציגי ההתיישבות ביהודה ושומרון להודעת נציגי Airbnb בישראל לא איחרו להגיע. ראש מועצת בית אל שי אלון אמר כי "מדובר בהחלטה אמיצה מאוד, אני שמח שמנהלי החברה חזרו בהם מההחלטה הקודמת שביקשה לבצע סלקציה ביהודים. זו התשובה שלנו לתומכים בחרם. חרם לא יקדם את השלום, להיפך הוא ירחיק עוד יותר בין הפלסטינים לישראלים".

 

בהצהרה שפרסמה החברה באתר האינטרנט שלה בחודש שעבר נכתב: "הגענו למסקנה שאנחנו צריכים להסיר את הדירות שרשומות בהתנחלויות ישראליות בגדה המערבית הכבושה, שנמצאת בלב הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים". החברה לא הודיעה מתי ההחלטה, שצפויה לגרום להסרתן של כ-200 דירות, תצא לפועל.

 

החברה הציגה את השאלה אם להמשיך את פרסום הדירות כשאלה פילוסופית-מדינית: "יש דעות סותרות בנוגע לשאלה אם חברות צריכות לעשות עסקים בשטחים הכבושים שהם המוקד לסכסוכים ההיסטוריים בין ישראל לפלסטינים. רבים בקהילה הבינלאומית מאמינים שחברות לא צריכות לעשות שם עסקים, כי הם מאמינים שחברות לא צריכות לעשות רווח על אדמות שאנשים נעקרו מהן. אחרים מאמינים שחברות לא צריכות לסגת מפעילות עסקית באזורים אלה.

 

"אנחנו בהחלט לא המומחים כשמדובר בסכסוכים היסטוריים באזור הזה", הודו בחברה. "הצוות שלנו נאבק עם הבעיה הזו ואנחנו התאמצנו להגיע לגישה הנכונה. כפלטפורמה עולמית שפועלת ב-191 מדינות ואזורים וביותר מ-81 אלף ערים, עלינו לשקול את ההשפעה שיש לנו ולפעול באחריות".

 

לאחר הודעת Airbnb הנחה השר לוין את משרדו לגבש צעדים מידיים להגבלת פעילות החברה בכל רחבי הארץ. לוין אמר כי "מדובר בהחלטה מבישה ואומללה ובכניעה מחפירה של החברה". הוא קרא לה לבטל את ההחלטה וכן הנחה את הנהלת משרדו להוציא לפועל תוכנית מיוחדת לעידוד התיירות והלינה בדירות נופש ביהודה ושומרון.

 

שרת המשפטים איילת שקד פנתה בעקבות אותה הודעה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לשקול הגשת כתב אישום נגד חברת Airbnb. לטענת שקד ההחלטה מנוגדת לחוק "איסור אפליה במוצרים ובשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים".

 

שקד ערכה בדיקה מקדמית במשרד המשפטים שבסיומה אמרה כי אם אכן נכונים הפרסומים בנוגע להחלטת החברה - הרי שמדובר בהחלטה המנוגדת לחוק בישראל וחושפת את Airbnb הן לכתב אישום והן לתביעות אזרחיות מצד תושבי יהודה ושומרון שנפגעו ממנה.


פורסם לראשונה 17/12/2018 20:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים