שתף קטע נבחר

רבנים למשפחת רמון: הביאו את רונה לקבורה בלי להשתתף בלוויה

"כבדו את המנוחה בכבוד הראוי לה": רבנים ודיינים בכירים פנו לבני משפחת רמון והציעו לקיים בעצמם לוויה שקטה, ללא הילדים. רבה של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית, שפנה בשם הרבנים, הוסיף כי מדובר ב"צעד חריג" שיש לו "השלכות הלכתיות חמורות", ורמז כי בני המשפחה אינם צריכים לקיים את רצון האם

 

 

רונה רמון ז"ל ציוותה לשרוף את גופתה כדי למנוע מילדיה את הצער הכרוך בקיום לוויה, אבל מאחורי הקלעים נעשים מאמצים להביא בכל זאת לקבר ישראל: רבנים ודיינים בכירים פנו לבני המשפחה וביקשו מהם לשקול מחדש את העניין, והציעו לקיים לה בעצמם לוויה שקטה, ללא הילדים. במכתב שהעביר רב העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יהודה דרעי, למשפחה, בשם הרבנים, הוא הפציר: "כבדו את המנוחה בכבוד הראוי לה". לקריאת המכתב המלא לחצו כאן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

"הזדעזעתי לשמוע הבוקר בתקשורת כי המנוחה, ברוב אצילותה האופיינית, ביקשה שלא להביאה לקבורה אלא לשרוף את גופתה, כדי למנוע לוויה נוספות וסבל מיותר מבני משפחתה", כתב דרעי. "הנני פונה אליכן בשם רבים מרבני ודייני ישראל ובשם חלקים גדולים בעם, לשקול החלטה זו ולהביע את רצונכם לכבד את המנוחה בכבוד הראוי לה ולהביאה לקבר ישראל ברגבי האדמה אשר אהבה כל כך וגם הקריבה למענה את היקר לה יותר מכל".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב דרעי העיר כי מדובר ב"צעד חריג" שיש לו "השלכות הלכתיות חמורות", ורמז כי בני המשפחה אינם צריכים לקיים את רצון האם: "בכל קהילות ישראל מקדמא דנא חשו בו זעזוע, עד שנפסקה הלכה בישראל ש'מי שציווה שלא יקברוהו - אין שומעין לו', ובפרט המנוחה, אשר מדבריה משתמע שלא ציוותה כן אלא כדי שלא לגרום צער מיותר לבני משפחתה".

 

איסור על שריפת גופה ביהדות

לדבריו, במידה שרמון תיקבר היא "תנוח על משכבה בשלום" ובנוסף "יוכלו צאצאיה לדורות עולם להתייחד עם זכרה מול קברה, אשר יהיה לגל-עד ולמצבה עד עולם, שהייתה להם אם גדולה בישראל". בשם חבריו הרבנים התחייב: "אנו כמובן נעמוד לימינכם באם תרצו בכך לקיים לוויה צנועה וכל סידורי הקבורה גם ללא השתתפות בני המשפחה, כפי שבקשה, ובכך תקויים בקשתה האחרונה בצורה הראויה והמכובדת ביותר".

 

המכתב שנשלח
המכתב שנשלח

 

הרבנים הביעו במכתב צער ותנחומים למשפחה: "הננו כואבים את כאבכם ומשתתפים באבלכם הכבד". 

 

ביהדות קיימת חובה ומצווה לקבור אדם: " לֹא תָלִין נִבְלָתוֹ עַל הָעֵץ כִּי קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא" (דברים כ"א, כ"ג), ולמדו חכמים שמפסוק זה יש רמז לחובת קבורת האדם בקרקע.

 

שריפת הגופה מוגדרת כאיסור חמור, גם בגלל שמבטלים את המצווה של הקבורה, וגם משום שיש בזה על פי ההלכה זלזול במת ובגופה. על פי הקבלה, שריפת הגופה גם מהווה תקלה לנשמת הנפטר (על פי הזוהר). 

 

גם כאשר הנפטר מצווה לשרוף את גופתו – אין חובה לציית לו, מכיוון שהדבר נחשב איסור. (ספר גשר החיים פרק טז, ט).

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבריאל בהרליה
רונה רמון ז"ל
צילום: גבריאל בהרליה
מומלצים