שתף קטע נבחר

רווחי חברות המזון בשיא? בהתאחדות התעשיינים טוענים: "המחירים כמעט לא עלו"

מנהל אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, נתנאל היימן, התייחס בראיון באולפן ynet לנתוני הכלכלן הראשי באוצר לפיהם רווחי חברות המזון הגדולות הגיעו לשיא. "יש רווחיות של חברות מסוימות. אבל מ-2011 ועד היום, מדד מחירי המזון ומדד המחירים הכללי כמעט ולא עלו". צפו בראיון המלא

  

 

"הנתונים מוכיחים שיש רווחיות של חברות מסוימות. הם לא מוכיחים לגבי עליית המחירים". כך אומר נתנאל היימן, מנהל אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, שהתראיין היום (ב') באולפן ynet, בהתייחס לנתוני הכלכלן הראשי באוצר שפורסמו השבוע, לפיהם בשנת 2016 עמד שיעור הרווח לפני מס של עשר יצרני ויבואני המזון הפרטיים מהמובילים במשק עמד על רמה של 12.7%, רמתו הגבוהה ביותר לפחות בעשרים השנים האחרונות.

 

האוצר: הרווחיות של 10 חברות המזון הגדולות עמדה על 12.7% ב-2016 - שיא של 20 שנה

ממזון ועד דיור - כך זינקו המחירים בישראל תוך עשור

 

מדד מחירי המזון עלה ב-24 אחוז.

"אני לא יודע מאיפה את מקריאה. אני בדקתי משנת 2011 ועד היום, מדד מחירי המזון ומדד המחירים הכללי כמעט ולא עלה, השכר עלה ב-20 אחוזים".

 

ועדיין החברות האלה מרוויחות.

"הם לקחו רק חברות פרטיות וערבבו בין חברות יבואניות ליצרניות. שלוש מתוך חמש החברות היצרניות הגדולות, התעשייה האמיתית, בכלל לא נמצאות בדו"ח הזה. כן נמצאות חברות יבואניות, אנחנו לא יודעים אם הפרידו משקאות, אלכוהול, סיגריות".

 

אולי תנובה היתה מורידה את הרווחיות אבל כנראה שקוקה קולה היתה מעלה את הרוויחיות ושתיהן לא בדו"ח.

"מצד שני, החברות היבואניות הגדולות, יש בתוכן מוצרי טיפוח, אז אני לא יודע. מוצרי הטיפוח הם כן חלק מהרווחיות הזאת?".

 

הנחת העבודה הבסיסית שחברות המזון מרוויחות פי שניים או שלושה, זה מה שאומר שר האוצר.

"אני לא יודע על מה שר האוצר מתבסס, אני מניח שמישהו נתן לו נתונים, אבל עשיתי בדיקה פשוטה ונכנסתי לדו"חות כספיים של חברות המזון הרב לאומיות ובדקנו, כל הרווחיות של החברות הן 13 אחוז, אז מרוויחים בעולם יותר ואני לא חושב שזה המקום של הממשלה להחליט כמה חברות צריכות להרוויח".

 

אני מבין על מי באת להגן, אבל תנובה העלתה מחירים בקיץ, רוצה להתווכח על זה?

"אתה צודק שיש מוצר שעולה ומוצר שיורד".

 

לא ראיתי מוצר שירד.

מירב: יש מוצר שתנובה הוזילה, מוצרי מזון מפוקחים.

היימן: אני לא רוצה להיכנס למוצר ספציפי, אבל מדד מחירי המזון הוא מדד שהמדינה החליטה שהו א משקלל את המחירים של כלל מוצרי המזון והמדד הזה לא עלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים