שתף קטע נבחר

הביקורת שאחרי הפיצול: "גבאי טעה בדרך האלימה שבה פעל"

פיצול השותפות עם ציפי לבני בהפתעה גמורה כשהיא יושבת לצדו גרר ביקורות מבית ומחוץ על אבי גבאי. יו"ר צעירי העבודה: "לא זו הבשורה שלה חיכה הציבור הישראלי". ברשתות החברתיות האשימו אותו בשוביניזם: "להושיב אישה ולהשפיל אותה בצורה כזאת. ככה לא מתנהג מנהיג"

 

 

הביקורת שאחרי המפץ: המהלך הפוליטי של יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, אתמול (ג') נותח אמש על פי היבטיו והשלכותיו הפוליטיות על מערכת הבחירות הקרובה. ככל שחלפו השעות והאבק מהאירוע שקע, הלכו והתרבו הקולות שסברו שגבאי פעל באופן שובינסטי והרשה לעצמו לבצע את המהלך באופן הזה, רק משום שבכיסא לידו ישבה אישה.

 

גבאי ולבני, אחרי ההשפלה | פרשנות

האזינו לפודקאסט הפוליטי של ynet

 

לצד אלה, נשמעו גם קולות אחרים שטוענים שלא מדובר בתקרית משפילה על רקע מגדרי ושציפי לבני בעצמה העבירה טקסים משפילים ללא מעט פוליטיקאים גברים שאיתם עבדה לאורך השנים. השיח סביב הנושא הסעיר את הרשת ומטבע הדברים גם את השטח במפלגת העבודה.

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
אבי גבאי וציפי לבני בעיצומו של המהלך הפוליטי המפתיע(צילום: אוהד צויגנברג)

תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()
יו"ר צעירי העבודה נגד המהלך

בעמוד הפייסבוק של גבאי נרשמו עשרות רבות של תגובות לאורך היום המגנות את הדרך שבה הוציא לפועל את המהלך. בקבוצות פנימיות של המפלגה היו שטענו שאיבד את הדרך. גם חברות כנסת מהמפלגה הודו שחשו לא בנוח עם העובדה שנאלצו לשבת לאורך כל הטקס המשפיל, שעה שלבני עוברת "זובור" שלא במקומו לדעתן. "אתה לא ראוי להנהיג אם אין לך דרך ארץ", נכתב בעמוד של גבאי יותר מפעם אחת. "מי משפיל ומבזה ככה שותפים לדרך?", כתבו אחרים.

 

יש שהודיעו לגבאי דרך עמוד הפייסבוק שהם מסירים את תמיכתם בו, אחרים ביקשו להסיר את שמם מרשימת התפוצה של המפלגה, לבטל את חברותם במפלגה ולנתק כל קשר עימה.

 

תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()

תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()

תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()
הגולשים מבקרים את גבאי על הפיצול

יש לציין כי גבאי תכנן מראש את המהלך כך שלבני תופתע. הוא לא שיתף איש במהלך, וזאת על מנת שלא תקבל רמז על מה שעתיד לבוא. כפי שפורסם אתמול ב-ynet, צוות מצומצם מאוד היה בסוד העניינים.

 

בשעה 15:00 אמורים היו הצדדים להיפגש ולדון על קווים מנחים לקמפיין, אולם כבר בישיבת הסיעה הפיל גבאי את הפצצה וערך את טקס ההשפלה, שגם הפוליטיקאים הוותיקים ביותר מודים שהם לא זוכרים כמותו בשנים האחרונות.

 

גם יו"ר צעירי העבודה, תומר פינס, גינה את המהלך: "אבי גבאי טעה היום פעמיים - בהחלטה לפרק את איחוד המפלגות בין העבודה והתנועה, ובדרך האלימה שבה הוא עשה זאת. לא זו הבשורה לה חיכה הציבור הישראלי מהמפלגה שאמורה להוביל את המחנה הדמוקרטי והשפוי", כתב בדף הפייסבוק.

 

תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()
תגובות ברשת בעקבות הצעד של אבי גבאי לפירוק המחנה הציוני ()

"במלחמה על החלפת ממשלת הימין הקיצוני של ביבי ומתנחלי הימין אין מקום לאגו ולפיצולים מיותרים. בטח לא עם מי ששותפים לאחד המאבקים הגדולים שמתנהלים פה, המאבק על פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני והמשך קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

"נכון להיום בבוקר הייתי כמעט בטוח שאצביע למחנה הציוני, אבל כשראיתי (ועדיין לא מאמין למראה עיניי) את האופן המשפיל והלא מכובד שבו הדחת את לבני - דבר אחד ברור לי: אם אתה אכן תעמוד בראש המפלגה בבחירות, את הקול שלי איבדתם! בושה", כתב אחד הגולשים בעמוד הפייסבוק של גבאי.

 

משתמש נוסף כתב: "כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך את דמו. תתבייש לך, רצית לצאת גבר מול אישה, רצית להשפיל אותה, חתיכת עלוב". כותב אחר הוסיף: "על איזה אומץ בדיוק אתה מדבר? כמנהיג מפלגה אתה צריך להתבייש. להושיב אישה ולהשפיל אותה בצורה כזאת. ככה לא מתנהג מנהיג".

 

אחת הגולשות בטוויטר צייצה: "אחיינית שלי בת 12: אם ציפי לבני הייתה גבר אבי גבאי לא היה מתנהג ככה. וזאת הנקודה הכי מכעיסה - אם זה היה גבר ולא אישה גבאי לא היה מעז להתנהל כפי שהתנהל היום. אקט השפלה מיזוגני וזה מרתיח!".

 

השתשלשלות האירועים ביומו האחרון של "המחנה הציוני"

גבאי הפתיע כאמור כשהודיע על פירוק השותפות בין העבודה לתנועה. "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי בנאומו, כשלבני לצדו ולא יודעת שהוא מתכוון לבשר על פירוק המחנה הציוני. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור", אמר גבאי.

 

בישיבת סיעת העבודה, שנערכה לאחר ההודעה על פיצול המחנה הציוני, אמר גבאי: "רק חרא אכלתי ממנה מהרגע שהיא קיבלה את התפקיד (ראשות האופוזיציה). לא הייתה כאן שותפות, רק נזק. כשהיה דברים טובים היא רצה לתקשורת, בתקופות פחות טובות היא נעלמה והשאירה לנו את כל העבודה".

 

 

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג )
לא ציפתה, אבל החזירה אש. ציפי לבני(צילום: אוהד צויגנברג )

מאוחר יותר ערכה לבני מסיבת עיתונאים שבה הגיבה על ההחלטה של גבאי. "קיבלתי הרבה מאוד תגובות על כך, בעיקר מנשים", אמרה על הדרך שבה בישר גבאי על הפיצול. "שמענו היום - אני, אני ואני".

 

"אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה' ואני רוצה להוסיף היום - כל הפתעה לטובה", אמרה לבני בתחילת דבריה. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של המפלגה שלי ומפלגת העבודה בראשות הרצוג. לא סוד שהיה לי קשה מסיבות אישיות והיסטוריות לחבור עם העבודה, עדיין אני יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל האמנתי שמרכיבי התנועות הציוניות צריכים לחבור ביחד למען המדינה וכך עשינו".

 

על ה"זובור" שביצע גבאי, אמרה: "קיבלתי הרבה מאוד תגובות, בעיקר מנשים, על העניין הזה. אם הרצון היה בהיפרדות הוא היה מרים אליי טלפון, אומר לי 'בואי ניפגש' ואומר שהוא רוצה להיפרד. אני חושבת שהייתי מרגישה הקלה. היינו יכולים ללחוץ ידיים, לצאת במשותף עם שני הפודיומים כמו שעשינו עד היום ולומר 'ניסינו, התוצאה לא הייתה רצויה'".

 

 

  

אחרי ההפתעה והטחת העלבונות המשותפים, ועדת הכנסת אישרה את הפיצול של סיעת המחנה הציוני - לסיעות "העבודה" ו"התנועה". היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הבהיר בדיון כי מעתה נמחק שמו של "המחנה הציוני". ינון אמר בנוסף: "היינו השבוע בבקשת התפלגות אחת, אך מסוג אחר. היא לא מסיעות מקוריות, אלא שלושה חברי כנסת מסיעה. זו בקשה מסוג אחר שקשורה להסכם שנחתם בין שתי מפלגות ערב הבחירות האחרונות".

 

"ההסכם הזה שמר לאורך כל התקופה על עצמאות שתי המפלגות, המימון ניתן בנפרד לכל מפלגה. האפשרות של אירוע כזה נצפתה מראש. למרות שעברנו את המועד לנושא המימון - פה זה שונה. אין פה בעיה של מועד ולכן הם יקבלו את המימון".


פורסם לראשונה 01/01/2019 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
גבאי מכריז על הפיצול
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים