שתף קטע נבחר

לפיד: "נתניהו קורס תחת הלחץ, גאה שתקף גם אותי"

יו"ר "יש עתיד" פתח באופן רשמי את הקמפיין של מפלגתו והשיב לרה"מ שתהה מדוע לא חוקרים אותו: "הוא השתלח בשלטון החוק בשידור חי כאחרון העבריינים. הוא כבר לא יטפל בדבר שנוגע לחיים אמיתיים של אנשים אמיתיים"

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, פתח הערב (יום ג') באופן רשמי את קמפיין הבחירות של מפלגתו, ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הצהרתו מאמש, שבה מתח ביקורת קשה על מערכת אכיפת החוק ודרש להתעמת עם עדי המדינה בתיקי החקירה בעניינו. "זו לא הייתה הודעה דרמטית, זו הייתה הודעה היסטרית", הכריז לפיד מול מאות שגדשו את אולם מופת בראשון לציון שבו נערך טקס השקת הקמפיין.

 

"אני מכיר את ביבי המון שנים, הוא קורס תחת הלחץ. מדינה עם אתגרים מורכבים לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה עם עצבים רופפים. הוא השתלח בשלטון החוק בשידור חי כאחרון העבריינים", אמר לפיד. כשנכנס לאולם קראו הנוכחים 'הו, הא, מי זה? בא ראש הממשלה הבא', ובמהלך נאומו הוצא אחד מהם מהמקום לאחר שצעק לעבר לפיד דברים לא ברורים.

יאיר לפיד (צילום: שאול גולן)
"נתניהו כבר לא יטפל בדבר שנוגע לחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים". לפיד, הערב(צילום: שאול גולן)

יאיר לפיד (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

לפיד השיב גם למתקפה של נתניהו נגדו בהצהרתו - שבה התלונן על כך שלא פותחים בחקירה נגד לפיד בעוד אותו כן חוקרים - ואמר כי "אני גאה להיות חלק מהרשימה" של אלו שהותקפו בידי רה"מ. זאת, לאחר שנתניהו תהה "איך לא חוקרים את יאיר לפיד שנפגש עם נוני מוזס בדירה סודית בסביון ודאג לכך שכל מפלגתו תצביע בעד החלטה לסגור את ישראל היום?".

 

"אנחנו ננצח, כי רוב אזרחי ישראל לא רוצים ראש ממשלה שכל מה שמעניין אותו זה כתבי האישום שלו", הוסיף לפיד. "הם אנשים ישרים. הם מבינים שזה מסוכן שהוא מנסה לפרק את שלטון החוק. זה מסוכן שהוא תוקף את היועץ המשפטי שהוא בעצמו מינה, את פרקליט המדינה שהוא בעצמו מינה, את המפכ"ל שהוא בעצמו מינה, את עדי המדינה שהיו האנשים הכי קרובים אליו, את המשטרה, בתי המשפט, אפילו את מפקדי צה"ל. הוא תקף גם אותי. אני גאה להיות חלק מהרשימה הזו".

 

"אתמול קיבלנו הוכחה סופית למה חשוד בעבירות פליליות חמורות לא יכול להיות ראש ממשלה", אמר לפיד, אך הוסיף גם כמה מילות טובות על ראש הממשלה: "צריך להגיד גם לנתניהו תודה על העבר. הוא עשה גם דברים טובים.

 

"אבל אחרי אתמול ברור שאי אפשר להמשיך ככה. הוא כבר לא יטפל בשום דבר שנוגע לחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. זה לא מעניין אותו. אותנו זה כל מה שמעניין", הוסיף.

 

לפיד הכריז כצפוי כי הוא "רץ לראשות הממשלה", וטען כי "יש עתיד היא המפלגה היחידה שמסוגלת לתת 'פייט' לליכוד. סביבנו מפלגות מתפרקות וקורסות, אלינו מצטרפים".

 

יאיר לפיד (צילום: טל שמעוני)
לפיד בטקס פתיחת הקמפיין(צילום: טל שמעוני)
 

בדבריו הגן גם על הנשיא ראובן ריבלין: "הגיע הזמן לשינוי, לאנשים שבאו לעבוד ולאחד. יש אנשים שעוסקים בהסתה ומחפשים לשנוא. שונאים את הנשיא - הנשיא הכי נחמד והגון בארץ. שנאה זה הדלק שלהם, את זה אנחנו נפסיק".

 

"סבא וסבתא מחכים במיון בגלל פוליטיקה"

בדבריו מתח לפיד ביקורת על סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בעקבות המשבר במערכת הבריאות: "סבא וסבתא מחכים במיון בגלל הפוליטיקה. בגלל שסגן שר הבריאות ליצמן יודע שצריך להוסיף לפחות 4.5 מיליארד שקל למערכת הבריאות, אבל חבר הכנסת ליצמן נלחם וקיבל 4.5 מיליארד שקל בהסכמים קואליציוניים למפלגה שלו. זה אותם מיליארדים.

 

"החרדים ישמעו אותי עכשיו ומייד יצעקו 'שנאת חרדים, שנאת חרדים'. זו לא שנאה. אני לא שונא את ליצמן. זה לא קשור לחילונים וחרדים ... זה לא רק ליצמן. זה כל הממשלה הרעה הזו. הם היו צריכים להחליט בין פוליטיקה לחדרי מיון, והם הלכו על הפוליטיקה", אמר.

 

בסביבתו של ליצמן תקפו את לפיד בעקבות הדברים: "אזרחי ישראל לא יקבלו הטפות מהפוליטקאי המזגזג ביותר, שעסוק בלהשכיח את היותו שר אוצר מהכושלים שידעה ישראל. רק אתמול הצלחנו לתקן עוול נוסף שעשו לפיד וגרמן, שביטלו בשרירות הרחבת טיפולי שיניים לילדי ישראל ואנחנו החזרנו להם את זה. היום כולם כבר יודעים את מה שליצמן אמר מהרגע הראשון: לפיד לא השתנה ונשאר אותו דבר, איש של שנאה ומדון, שמבסס את ערכי מפלגתו על הסתה ושקרים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
"הוא קורס תחת הלחץ". נתניהו(צילום: קונטקט)
 

מהליכוד נמסר בתגובה לנאומו של לפיד: "ההודעה שלו תהיה דרמטית רק אם הוא יגלה סוף סוף לציבור בביתו של איזה איש עסקים הוא קיים את עשרות הפגישות הסודיות שלו עם נוני מוזס, כשהוא נתן לו את החוק לסגירת ישראל היום וקיבל סיקור אוהד בידיעות אחרונות ו-ynet".

 

נתניהו אמש: "מה יש להם להסתיר?"

בדבריו אמש תקף כאמור נתניהו את מערכת המשפט על רקע ההליך המשפטי נגדו, וטען כי הוא דרש מחוקריו להתעמת עם עדי המדינה - וסורב פעמיים. "רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה - וסורבתי בשנית. מדוע סירבו לאפשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד. לי אין מה להסתיר. ולכן הערב אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי מדינה", אמר נתניהו.

 

גורמים במערכת המשפט דחו את טענותיו של ראש הממשלה. "נתניהו מבקש ליצור רושם שלפיו לא ננקט כלפיו הליך הוגן במהלך החקירות. הוא נחקר בקצב ובהגינות שאף חשוד לא זוכה להם. לא הייתה כל חובה להסכים לעימות בינו לבין עדי המדינה, שיש בו משום הפעלת לחץ עליהם אם יתקיים. עימות כזה יתקיים אם יוגש כתב אישום", מסרו אתמול גורמים במערכת המשפטית.

 

בהודעה רשמית של משרד המשפטים נמסר כי "כל הפעולות שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי" וכי "אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה".

 

גורם בכיר שמעורה בחקירות נתניהו התייחס גם הוא לטענות, ואמר בשיחה עם ynet כי "עימות לא היה מקדם את החקירה משום שמדובר באירועים שהתרחשו לאורך שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"גאה שנתניהו תקף אותי". לפיד
צילום: שאול גולן
מומלצים