שתף קטע נבחר

המבחן של גבאי: קרב על אישור השיריונים והתקנון

מתנגדיו של היו"ר אבי גבאי ינסו לנצל היום את ועידת המפלגה כדי להכשיל את השינויים שהוא מבקש לערוך ברשימה ובתקנון העבודה. לדבריהם, השריונים שגבאי דורש לא סבירים, ונועדו לחזק מקורבים

הקרב על מפלגת העבודה: כ-4,000 חברי ועידת המפלגה יתכנסו היום (חמישי) על רקע הקולות המתנגדים להתנהלותו של היו"ר המכהן, אבי גבאי. עשרות חברי ועידה, שהתאגדו נגד הצעת היו"ר, ינסו להכשיל את סדר היום שמבקש גבאי לקדם - ולא לאשר את הסעיפים המבוקשים.

 

מדובר בישיבה דרמטית מבחינת גבאי, לא משום שמערכת הבחירות כבר החלה, אלא שהישיבה מתקיימת בימים שבהם כמה מחברי המפלגה, בהם חברי שני כנסת מכהנים, קוראים להדחתו.

 

על סדר היום בכינוס - אישור תקנון הפריימריז הכולל את הצעת גבאי לשריונים ולסידור הרשימה לכנסת, וכן תקנון הוועידה שכולל שינויים שלדעת המתנגדים אין לאשר אותם. אישור הסעיפים לפי דרישתו של גבאי יחזקו אותו מאוד במפלגה, אולם אם לא יצליח להעביר חלק מהם - ניתן יהיה לראות בכך הצבעת אי אמון בו.

 

 

מפלגת העבודה במערכת הבחירות

גבאי הדהים את לבני: מפרק את המחנה הציוני

גבאי מוותר על אחד השריונים ותוקף: "לא הצליחו לפלג - וזורקים אבנים"

קריאות במפלגת העבודה להדחתו של אבי גבאי

 

רשימת השריונים לכנסת, לקראת הפריימריז במפלגה שאמורים להיערך ב-11 בפברואר, היא אחת הסוגיות המתסיסות ביותר במפלגה. הטענה היא שגבאי יוצר רשימה פרסונלית של "אנשי שלומו" ופוגע בסיכוייהם של חברי כנסת ותיקים מכהנים. על פי ההצעה שתובא היום להצבעה גלויה, לגבאי יינתנו שני שריונים בעשירייה הראשונה ושריון נוסף בעשירייה השנייה - מקומות 16, 10 ו-2. יש שטוענים במפלגה כי מטרת השריונים במתכונתם הנוכחית היא לא לחזק את הרשימה עם שמות "חמים", דוגמת בני גנץ וגבי אשכנזי, אלא לטובת שריונים זניחים. ביחס לליכוד לדוגמה, שם קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו שריון אחד בלבד, אומרים במפלגה, כמות השריונים של גבאי היא גדולה ובלתי סבירה.

 

רשימת השריונים של מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי ()

עניין נוסף שמקומם חלק מהחברים במפלגה נוגע להזזת משבצת השריון למחוזות. השריון למחוזות החל מהמקום ה-28, מלבד משבצת מחוז צפון שנקבעה למקום ה-19. מתנגדיו של גבאי טוענים שהדבר נועד כדי לחזק את ח"כ לאה פדידה, שנחשבת למקורבת לגבאי ומתמודדת על משבצת הצפון, ולכן גם המשבצת שלה שובצה גבוה יחסית וקיבלה עדיפות על פני יתר המחוזות. 

 

דחיקה נוספת של משבצת שריון היא משבצת המושבים. בבחירות הקודמות נשמרה המשבצת למקום 15 ובבחירות הללו המשבצת נדחקה אחורה למקום 22. זאת, אומרים גורמים במפלגה, משום שעל המשבצת הזאת מתמודד יו"ר צעירי מפלגת העבודה, תומר פינס, שנחשב אופוזיציה לגבאי במפלגה - וגבאי מנסה לסכל את כניסתו. בסביבתו של גבאי מכחישים כי יש קשר בין הדברים ואומרים שהשיקול הוא ענייני. 

 

שינויים נוספים שצפויים לבוא להצבעה נוגעים גם לתקנון המפלגה ואף הם מקוממים חלק מחברי הכנסת. דוגמה לשינויים הללו הם למשל סעיפים האומרים שאין להצביע בוועידה בעמידה ואין לנהל ויכוח עם יו"ר הוועידה ובנוסף, על פי התקנון החדש, יו"ר הוועידה יוכל לקטוע דברים של נואם באמצע אם הם אינם הולמים.

 

עניין נוסף שמעורר תרעומת נוגע ליכולת להעלות הצעות שהן לא של היו"ר. הצעות כאלה ידרשו קוורום (מספר מינימלי) גדול מבעבר, של 2,000 חברי ועידה - כלומר חצי מהחברים במקום שליש כפי שהיה נהוג עד כה.

 

בנוגע לערעורים על החלטות, נקבע כי רוב הסמכויות יועברו מהוועידה להנהלה, מקום שעל פי טענת המתנגדים לגבאי יש רוב ברור. כל הסעיפים, אם יאושרו, יהיו תקפים לחמש שנים.

 

במפלגת העבודה אומרים כי סעיפים אלו הם סעיפים שירשו מתקנון המפלגה הקודם ואין כל חדש, אולם מתנגדי גבאי טוענים כי גם אם הסעיפים הללו אושרו בעבר - אין סיבה לאשר אותם שוב כעת.


פורסם לראשונה 09/01/2019 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי
צילום: ירון ברנר
מומלצים