שתף קטע נבחר

גם כליה, גם אונות כבד: הרב שתורם מגופו

פרשת תרומה: הרב אפרים סימון, ראש בית חב"ד של מחוז ברגן בניו-ג'רזי, לקח את מצוות הצדקה והחסד היהודיות צעד אחד קדימה: בעבר תרם כליה, ולאחרונה נאבק על הזכות לתרום אונות כבד לאחר שבתי חולים רבים סירבו לבצע זאת - ובכך הציל את חייו של אדם לביץ'

הרב אפרים סימון ואדם לביץ' (Chabad.org/News)
הרב אפרים סימון (משמאל) עם אדם לביץ'(Chabad.org/News)

 

מצוות הצדקה היא אבן יסוד ביהדות, אבל מה תגידו על אדם שתורם מגופו ממש, ולא איבר אחד? המעשה הנדיר הזה הוא מנת חלקו של הרב אפרים סימון, ראש בית חב"ד של מחוז ברגן בניו-ג'רזי. אחרי שתרם כליה, הסכים הפעם לתרום אונות כבד, בסיפור שנחשף באתר chabad.org.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

"בתפקידי כרב אני מדבר הרבה על אהבה ועל עשיית מעשים לטובת אחרים", הסביר את המעשה האלטרואיסטי. "כרבי וכאב לילדים, הדוגמה הכי טובה היא הדרך שבה אתה חי את חייך. אנחנו מדברים הרבה על 'אהבת ישראל', אבל כמה פעמים יש לנו הזדמנות באמת לשים את האחר במקומנו? זאת הייתה ההזדמנות שלי ולא רציתי לפספס אותה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

סבא שלי היה רב: יצחק בוז'י הרצוג בעקבות שורשיו

 

תרומת אונות הכבד ניתנה לאדם לביץ' (44), נשוי ואב לשלושה - ולמעשה הצילה את חייו. "הוא איפשר לי לתת את מתנת החיים – שזו המתנה הכי גדולה שאני יכול לחשוב עליה", אומר הרב סימון.

 

עד שנמצא בית החולים

הקשר בין השניים נוצר באמצעות חיה ליפשיץ מברוקלין. לאחר שתרמה כליה בעבר, היא מקדישה את חייה לנושא. "הרב סימון פנה אלי לראשונה בשנת 2012 ואמר שהוא רוצה לתרום אונות של הכבד", היא מספרת ל-ynet. "הבעיה העיקרית הייתה שמרבית בתי החולים לא הסכימו לבצע את ההליך, כי הוא כבר תרם כליה בעבר".

 

הרב אפרים סימון ואדם לביץ' (Chabad.org/News)
"אנחנו מדברים הרבה על 'אהבת ישראל', אבל כמה פעמים יש לנו הזדמנות באמת לשים את האחר במקומנו?"(Chabad.org/News)

 

הרב סימון נחשב לתורם בסיכון גבוה, אבל, לדברי ליפשיץ, "הביע נכונות לנסוע לכל מקום בארה"ב שיהיה מוכן לבצע את ההשתלה, ולבסוף הגענו לבית החולים בקליבלנד שבו התקבלה הבקשה".

 

לביץ' אובחן בגיל 15 כחולה במחלת קרוהן, ובשנים האחרונות סבל במיוחד לאחר שהמחלה תקפה את הכבד שלו, והרופאים אמרו שרק תרומה תוכל לשפר את מצבו. ב"קליבלנד קליניק" הסכימו לערוך את הפרוצדורה משום שהם מחזיקים בפילוסופיה ייחודית ולפיה יש לעשות כל שניתן כדי להציל חיים, גם במחיר סיכונים מסוימים.

 

"הוא החל לחיות שוב, ובעזרת ה' גם אני הייתי חלק מזה". הרב אפרים סימון ואדם לביץ' (Chabad.org/News)
"הוא החל לחיות שוב, ובעזרת ה' גם אני הייתי חלק מזה". הרב אפרים סימון ואדם לביץ'(Chabad.org/News)

 

מפגש אמוציונאלי

רגע לפני שהרב התורם והנתרם נכנסו לחדר הניתוח, הם נפגשו לראשונה למפגש שהוגדר מאוד אמוציונאלי. עם זאת, לדברי הרב סימון, המפגש המרגש יותר היה יומיים אחרי ההשתלה. "צבע העור שלו, האור בעיניו, התנועה שלו - הכול נראה חדש ושונה. יכולת לראות שמדובר בבן אדם חדש, הוא החל לחיות שוב, ובעזרת ה' גם אני הייתי חלק מזה".

 

לביץ' עצמו התרגש מאוד: "אני מודה לאלוהים ולרב סימון, שאותו אני מכנה אותו 'המלאך השומר שלי'", סיפר. "הוא מסמל כל מה שגדלתי עליו ואהבתי בחב"ד. הוא מעולם לא שאל אותי אם אני דתי או דברים מהסוג הזה. אני אדם, אני יהודי והוא פשוט שמח לעזור לי. בזכותו אני אוכל לראות את הילדים שלי גדלים. הוא הציל אותי".

 

הרב אפרים סימון ואדם לביץ' (Chabad.org/News)
לביץ מכנה את הרב: "המלאך השומר שלי"(Chabad.org/News)

 

ליפשיץ עצמה מספרת ל-ynet שהעיסוק שלה בנושא התרומות החל לאחר שקראה מודעה בעיתון שבה חיפשו תרומת כליה: "היה כתוב במודעה 'הצילו בן אדם – הזדמנות למצווה של פעם בחיים'. אחרי שקראתי את זה, החלטתי לתרום, והנתרמת הייתה אם לשניים מניו-ג'רזי. מאז שתרמתי ב-2005, אני מתעסקת בנושא בהתנדבות ומנסה לשדך בין תורמים לחולים שזקוקים להשתלה. בין היתר ביצעתי גם 'שידוכים' בישראל, ובימים אלה יש תהליך השתלה שמתבצע בבלינסון".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Chabad.org/News
הרב אפרים סימון (משמאל) עם אדם לביץ'
Chabad.org/News
מומלצים