שתף קטע נבחר

"ליקוי הנדסי": מגדל היוקרה שמשגע את השכונה התל אביבית

דיירים שגרים ליד פרויקט "אסותא" בשכונת בזל, המאכלס כמה מהדמויות הבולטות באלפיון העליון בישראל, מתלוננים על מטרדי רעש בלתי פוסקים. לטענתם, ליקוי הנדסי במגדל, הכולל 26 קומות, גורם למשבי הרוח להישמע בעוצמה גבוהה ובטון טורדני. האדריכל: הנושא ייבדק

 

 

דיירים שמתגוררים בשכונת בזל, בצפון הישן של תל אביב, מתלוננים בשבועות האחרונים על מטרדי רעש בלתי פוסקים, שמפריעים לשגרת יומם ופוגעים באיכות חייהם. לטענתם, ככל הנראה ליקוי הנדסי במגדל היוקרה "אסותא" שנבנה על חורבות בית החולים המיתולוגי, ומאכלס בימים אלה כמה דמויות בולטות באלפיון העליון של ישראל (בין היתר אהוד ברק וגליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי), גורם למשבי רוח לעבור בין שני חלקי המבנה. כך נוצר, לטענתם, צליל טורדני בתדר נמוך, הפוגע בחייהם בעיקר בשעות הלילה.

 

בעקבות התנגדויות: התוכנית לצפון קריית אתא תצטמצם ל-12,400 דירות

הקבלנים: "שר האוצר עצר את רכבת עליית המחירים וזה טוב לנו"

מהפך או עליית מחירים? התחזיות לשוק הנדל"ן ב-2019

 

דיירים העלו את הנושא לקבוצת הוואסטאפ של השכונה, ובה גילו במהרה כי הרעש מהמגדל בן ה-26 קומות חוצה רחובות וצמתים. בין היתר, התברר כי הצליל נשמע ברחובות שמקיפים את המגדל, בהם הרחובות ארבע ארצות, אמסטרדם, קורדובה, ז'בוטינסקי ועוד.

   ()
מגדל אסותא בתל אביב
   ()
מגדל אסותא בתל אביב

אלה מנסור, שמתגוררת ברחוב ז'בוטינסקי פינת ארבע ארצות ומנהלת את קבוצת התושבים, סיפרה ל-ynet: "אני והדיירים בשכונה שמנו לב אחרי שהמגדל אוכלס שאנחנו פתאום מתחילים לשמוע כל מיני שריקות וצפצופים בלתי ברורים והזויים".

 

לדבריה, "המגדל אוכלס בשנה שעברה, ולדעתי מה שקרה זה שבגלל שאין מתאם בין הגובה של המגדל לבניינים אחרים בשכונה, נוצר כמו מסדרון של רוח שעובר בין חלקי המגדל או סמוך אליו - וגורם לרעש הטורדני הזה. לפעמים זה נמשך דקות ספורות ולפעמים שעות ארוכות".

 

חשוב לציין שלא קיים רווח פתוח בין הבניינים, אלא מדובר ברווח הסגור על ידי שני קירות זכוכית, גשרונים שמחברים בין המבנים ומעליות.

 

כלכלה שכנים מתלוננים על ליקוי הנדסי מגדלי אסותא תל אביב ת
מתלוננים בקבוצת הווטסאפ השכונתית

כלכלה שכנים מתלוננים על ליקוי הנדסי מגדלי אסותא תל אביב ת
 

כלכלה שכנים מתלוננים על ליקוי הנדסי מגדלי אסותא תל אביב ת

כלכלה שכנים מתלוננים על ליקוי הנדסי מגדלי אסותא תל אביב ת
 

 

כלכלה שכנים מתלוננים על ליקוי הנדסי מגדלי אסותא תל אביב ת

בקבוצת הווטסאפ של התושבים יש למעלה מ-260 חברים שכבר יוצאים מדעתם. "אנחנו נילחם על זה ולא נשתוק", כתב אחד הדיירים בקבוצה. דייר אחר הוסיף: "זאת בעיה תכנונית רצינית שמישהו חייב לתת עליה את הדעת". דייר נוסף ציין: "כשהתעוררתי הייתי בטוח שמישהו מנגן עם קערות קריסטל".

 

 

האדריכל משה צור, מייסד משרד משה צור אדריכלים בוני ערים שתכנן את המגדל ואמור להתגורר בקומה ה-22, אמר ל-ynet בתגובה כי לא הכיר את טענות התושבים. "סוג בניין כזה נפוץ וכבר לפני 30 שנה תכננתי בניין שיותר קרוב לים, ושבנוי באותו האופן בדיוק, ולא שמעתי אף תלונה אחת. אסותא במובן הזה הוא בניין רגיל ושגרתי שאינו לא יוצא דופן, וכאמור - אין שום רווח פתוח ועובר בין הגושים. אין פה שום ליקוי הנדסי.

 

"הפרויקט נותח ונבדק על ידי יועצי הבנייה הירוקה של הפרויקט, גם בנוגע למשטר הרוחות וההשפעות על הסביבה. מסקנותיהם היו חלק מהיתר הבנייה שניתן לפרויקט". על הבניין במנצ'סטר אמר צור: "הבניין לא דומה לפרויקט אסותא כלל, שם יש להבים בולטים בגובה כמה קומות בראש הבניין שיוצרים מוזיקה. אין שום אלמנט כזה או דומה בפרויקט אסותא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים