שתף קטע נבחר

פרקליטים על השופטת א': "היא מונתה בזכות עצמה, אבל זה מביך ומביש"

המעטים מעובדי מערכת המשפט שהסכימו לדבר על השופטת א' טענו שמדובר בשופטת מצוינת שהגיעה למקומה בזכות, אך הגדירו את מה שקרה כ"קלון למקצוע". בדיון האחרון לפני הוצאתה לחופשה כפויה אפשרה לסוחר סמים לחבק את בתו התינוקת לפי שנשלח לכלא

 

שופטת (צילום: אתר בתי המשפט)
השופטת א'. גילתה אנושיות כלפי הנאשם בתיק האחרון שלה(צילום: אתר בתי המשפט)

 

אולם בית המשפט שבו עובדת בדרך כלל השופטת א' נותר אתמול (יום ה') שומם. כמעט אף אחד מהעובדים בבית המשפט שבו היא מכהנת במרכז הארץ, היה מוכן לדבר באופן ישיר על פרשת מין תמורת מינויים בה היא מעורבת. בניגוד לגל הממים והבדיחות ברשתות החברתיות, ניכר היה שלאיש לא היה חשק להתבדח. המעטים שהיו מוכנים לדבר על השופטת ועל אפי נוה גילו אהדה לאופן התנהלותה המקצועית. "הופעתי מולה כמה פעמים ותמיד גיליתי שופטת שמכבדת את כל הבאים, שקולה מאוד ועניינית", אמר עורך דין ל-ynet.

 

 

קולגה שלו הוסיף שאסור לתקשורת לפרסם את שמה גם בעתיד, כי דבר כזה יגרום לה נזק בלתי הפיך: "אני לא יודע מה היו טיב היחסים בינה לבין נוה, אני כן יודע שהיא הגיעה למקומה בגלל כישוריה. היא שופטת מצוינת, דייקנית מאוד ואחת שתמיד תשמע ותשקול דברים בכובד ראש. היא הגיעה לאן שהגיעה בזכות וללא דרך קיצור. אני בכלל לא מבין מה עושים מזה ביג דיל. בוועדה יש 11 אנשים, לא רק הוא. לכל אחד מהם יש מניעים אידיאולוגיים ופוליטיים. זה ראוי? הוא יהיה השעיר לעזאזל כי הציבור רוצה שעיר לעזאזל. כל התמונה שמציירים בתקשורת מוטה. כל מי שנבחר בוועדה ראוי להיות שופט".

 

 

אפי נוה יוצא מחקירה בלהב 433 (צילום: יאיר שגיא)
אפי נוה יוצא מהחקירה בלהב 433(צילום: יאיר שגיא)

סניגורית פרטית שמכירה היטב את השופטת א', אמרה שאף שמדובר בשופטת מקצועית, יש טעם לפגם בהמשך כהונתה: "היא מבינה עניין. היא משפטנית שמקשיבה לכולם, שופטת טובה. זו לא מישהי שלא הגיע לה להתמנות לשופטת. יכול להיות שזה עזר, אבל מבחינתה זה לא היה תלוי האחד בשני. צריך לבדוק מתי היה הקשר ביניהם ומתי הייתה הבקשה. גם אם היה לה קשר רומנטי איתו, היא הגיעה לאן שהגיעה בזכות עצמה.

 

"יש פה סוג של הלם. כפרקליטה זה מביך וזה קלון למקצוע", הוסיפה הסניגורית, "אבל מאז התוכנית ההיא של 'עובדה' היה ברור לכולם שיש מהלכים לא ענייניים בוועדה הזו. עצם זה שנוה מחזיק פרקטיקה פרטית מהצד ומופיע מול שופטים שהוא יכול לקדם אותם - זו בעיה. זה מביך ומביש. יכול להיות שמקורביו ידעו על זה ולא דיווחו".

 

הדיון האחרון: נענתה לבקשת הנאשם לחבק את בתו

ביום שלישי, עוד לפני שהוצאה לחופשה בשל מעורבותה בפרשה, התקיימו בפני השופטת א' חמישה דיונים. בדיון האחרון שלה היא גזרה עונש מאסר בפועל על נאשם בעבירות סמים. אחרי גזר הדין גילתה השופטת אנושיות ונענתה לבקשת הנאשם לחבק את בתו התינוקת, לפני חזרתו לכלא. הדיונים שהיו מתוכננים לה ביום רביעי בוטלו עקב חקירתה ומעצרה.

 

הדיון האחרון של השופטת נקבע לשעה 14:00 בצהריים והיה הדיון האחרון באותו יום בפניה. הנאשם הועמד לדין על מכירת כדור סם לחברו והואשם בעבירות של החזקת סם שלא לשימוש עצמי וסחר בסם מסוכן. בדיון הוצג בפני השופטת הסדר טיעון לפיו הנאשם יודה במיוחס לו. הנאשם הודה והורשע ולאחר הרשעתו ביקשה התביעה לגזור עליו עד 15 חודשים מאסר בפועל ואילו סניגורו ביקש לגזור עליו עד שמונה חודשי מאסר . הנאשם עצמו הביע חרטה וביקש להתחשב בו מכיוון שהוא עצור בתיק אחר ועובר תהליך שיקום בכלא.

 

לשכתה של השופטת (צילום: רועי רובינשטיין)
לשכתה של השופטת א'. בוטלו כל הדיונים שתוכננו בפניה(צילום: רועי רובינשטיין)

השופטת א' קבעה בגזר הדין כי הנאשם נשלח לתסקיר שירות מבחן אשר הצביע על התנהלותו הבעייתית ועל סיכון שהוא יחזור לבצע עבירות דומות. עוד קבעה השופטת כי היא מתחשבת בכך שלא מדובר בסם קשה והכמות היא קטנה. השופטת הוסיפה: "התחשבתי באמור בתסקיר המבחן, בעברו הפלילי הכולל הרשעות לרבות בעבירות סמים, בחלוף הזמן מאז ביצוע העבירה, הודאתו, לקיחת האחריות ובמורכבות חייו. כן התחשבתי במצבו הכלכלי".

 

 

השופטת גזרה על הנאשם ארבעה חודשי מאסר בפועל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי ושלילת רישיון לחצי שנה. לאור מצבו הכלכלי החליטה השופטת להימנע מלהטיל עליו קנס כספי. הנאשם, שהובא מהכלא, ביקש מהשופטת לאפשר לו לחבק את בתו התינוקת שהגיעה לדיון, לפני שיוחזר לכלא. בצעד חריג ותוך גילוי אנושיות החליטה השופטת להיענות לבקשתו של הנאשם.  

 

פפראצי ל יו
אפי נוה מגיע ללהב 433, אתמול(צילום: יריב כץ)

 

נחקרים קשרים נוספים של נוה

החשוד המרכזי בפרשת החשד לשוחד מיני תמורת התערבות במינוי שופטים, ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, יצא הלילה ממשרדי להב 433 שם נחקר במשך עשר שעות.  מוקדם יותר, התפטר נוה מתפקידו לאור ההתפתחות המשמעותית בחקירת הפרשה. ל-ynet נודע כי מלבד הקשרים לשופטת ולעורכת הדין (אשת השופט) שנחקרו אתמול, במשטרה ביקשו לברר לגבי קשריו של נוה עם עורכת דין נוספת ושתי מתמחות.

 

מתוקף תפקידו של נוה כראש לשכת עורכי הדין, הוא אמון על המערך שקשור לבחינה, הכשרה וקבלה למקצוע - ולכן החוקרים ביקשו לבדוק אם הקשרים שלו עם אותן נשים לוו בפעולות כלשהן שמעלות חשד לכאורה לפגיעה בטוהר המידות. בנוסף, עלה חשש כי תכתובות במחשבים נמחקו, מה שעשוי להוות שיבוש הליכי חקירה. אתמול ערכו בלשים חיפוש במשרדיו של נוה בלשכת עורכי הדין בתל אביב.

 

נוה לא חשוד בשיבוש, אבל המשטרה הביעה אתמול חשש שאם ישוחרר ממעצר, ועל רקע כוחו, השפעתו וקשריו עם המעורבים, הוא עלול לשבש את החקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר בתי המשפט
השופטת א'
צילום: אתר בתי המשפט
מומלצים