שתף קטע נבחר

רוצים דירת 5 חדרים במחיר דירת 4 חדרים? כדאי שתבדקו ביישוב הסמוך

איך ניתן להשתדרג לדירה חדשה גדולה יותר, בלי להוסיף אגורה ולעיתים אף להישאר עם עודף? בדיקה של יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר מגלה באילו ערים שכנות תוכלו למצוא דירות 5 חדרים, במחיר של דירות 4 חדרים

 

 

מי שידו משגת לקנות דירה בישראל - עשוי להתפתות פעמים רבות לעשות זאת במקומות שממותגים כמבוקשים ו"נחשבים". אבל לרוב, אם מתרחקים מעט כדי לבחון ערים סמוכות, מגלים בהן מחירים נמוכים יותר, שמאפשרים לרכוש דירה גדולה יותר ולעתים אפילו להשאר עם עודף בצד.

 

שכחו שני מיליון שוכרים: בכמה עלו מחירי השכירות בערים המרכזיות?

מהפך או עליית מחירים? התחזיות לשוק הנדל"ן ב-2019

לגור ליד הים - במחיר דירת חדר בדרום ת"א

 

זה בדיוק מה שנבחן במסגרת בדיקה שערך ל-ynet יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס, ושהשוותה בין מחירי דירות חדשות בנות 4 ו-5 חדרים, בערים סמוכות ברחבי הארץ. הממצאים מגלים פערים משמעותיים, שמגיעים גם לכחצי מיליון שקל ויותר, בין ערים שנמצאות שלעתים במרחק של קילומטרים בודדים זו מזו.

 

בראיון לאולפן ynet אמר דנוס, כי על אף העלויות הכרוכות בקניה ובמעבר, אם מחפשים במעגלים הקרובים ניתן להשתדרג לדירה גדולה יותר ואף לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים שנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים. "אנחנו חיים במדינה מאוד קטנה, המרחקים פה הם מגוכחים", אמר. "במחשבה לטווח ארוך בהיבט המשפחתי, בהחלט שווה לעשות בדיקה נוספת".

 

הפער - לעתים גם חצי מיליון שקל

הדוגמה שאולי מוכרת מכל היא תל אביב ושלוחותיה. המצצאים מגלים, כי בעוד שבעיר העברית הראשונה, מחיר דירת 4 חדרים חדשה מגיע לכ-3.5 מיליון שקל בממוצע, הרי שברמת גן הסמוכה והמבוקשת אף היא, דירת 5 חדרים חדשה תעלה פחות משלושה מיליון שקל, פער של כחצי מיליון שקל.

 

כך גם ברמת השרון, דירת 4 חדרים חדשה עולה לפי הבדיקה 2.9 מיליון שקל, בעוד שבהרצליה הסמוכה תעלה דירת 5 חדרים חדשה כ-2.5 מיליון שקל, פער של 350 אלף שקל. בבאר יעקב, דירת 4 חדרים חדשה עולה 1.9 מיליון שקל, בעוד שברמלה שבמרחק 5.8 ק"מ עולה דירת 5 חדרים חדשה מיליון וחצי שקל - פער של כ-400 אלף שקל.

התחדשות עירונית  (באדיבות קבוצת כנען )
רמת גן. דירת 5 חדרים זולה במאות אלפי שקלים בהשוואה לדירת 4 חדרים בת"א הסמוכה(באדיבות קבוצת כנען )

דוגמאות נוספות הן פתח תקווה, שם דירת 4 חדרים תעלה כ-1.8 מיליון שקל בממוצע, בעוד שבראש העין, שבמרחק 8.6 ק"מ, דירת 5 חדרים חדשה עולה כ-1.47 מיליון שקל, פער של כ-340 אלף שקל. גם ביבנה דירת 5 חדרים חדשה עולה כ-1.47 מיליון שקל, בעוד שבראשון לציון, שבמרחק 14 ק"מ, דירת 4 חדרים חדשה לא תעלה פחות מ-1.6 מיליון שקל.

 

בחריש המתפתחת, המחיר הממוצע לדירת 5 חדרים עומד על 1.3 מיליון שקל, בעוד שבחדרה הוותיקה יותר, שבמרחק של כ-18 ק"מ, מחיר דירת 4 חדרים חדשה הוא 1.4 מיליון שקל בממוצע - פער של כ-100 אלף שקל.  איתן לוי, שותף ומנהל חברת יזמות הנדל"ן אילה אגם, הבונה בעיר החדשה, מספר כי ניתן גם למצוא בה צמודי קרקע עם גינה, במחירים נמוכים מ-1.5 מיליון שקל.

 

אף שהרוכשים אינם נוהרים עדיין לעיר בהמוניהם - לוי סבור בראייה קדימה, כי מגמות המחירים שבה יישתנו. "חריש היא העיר עם מספר התחלות הבנייה הגבוה בארץ", הוא אומר. "זוהי עיר המתוכננת מהיסוד ותוך התחשבות באיכות חיי התושבים. מבחינה זו היא דומה למודיעין בתחילת דרכה, וכפי שמחירי הדירות הכפילו את עצמם בבמודיעין במשך עשור - אנו צופים עלייה משמעותית בחריש בשנים הקרובות".

 

 

דנוס מציין, כי הפערים המשמעותיים ביותר במחירים נמצאו בערים עם המספר הגדול ביותר של התחלות בנייה ופרויקטים בשנים האחרונות. "כשיש יותר היצע, זה משפיע באופן טבעי על המחיר", הוא אומר. "כשמוכנים להתפשר על עיר מעט רחוקה יותר מהמרכז, או ממה שנחשב המרכז האזורי, אפשר לקנות דירות יותר זולות, בשיעורים של עד 25%".

 

"לגור בהרצליה זה לא פחות טוב מלגור ברמת השרון, כך גם רמת גן לעומת תל אביב, ראש העין לעומת פתח תקוה, דימונה לעומת באר שבע וחריש לעומת חדרה", הוא סבור. "מי שמבין שדירת המגורים היא לא רכב, ועומדת לשרת אותו ואת משפחתו שנים ארוכות, חייב לקחת בחשבון את מידת ההתאמה של הדירה בה מעוניין, לו ולמשפחתו לא רק היום אלא גם בעוד עשור, שניים ושלושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים