שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הירי בצעיר מבת ים: בקהילה האתיופית לא רוצים שוטרים בהלוויה
  ליאור לווטה אבבה, מראשי הקהילה האתיופית בבת ים, אמר כי מותו של יהודה ביאדגה בידי שוטר טלטל אותם. "אנחנו מבקשים ממשטרת ישראל לכבד את האירוע ולא להגיע להלוויה". קרוב משפחה כתב: "אימו שקראה לשוטרים לא ידעה שהזמינה לו את המוות"

    

   

  ראשי הקהילה האתיופית בבת ים אמרו הבוקר (יום א') כי הם לא רוצים ששוטרים יגיעו להלווייתו של יהודה ביאדגה, תושב העיר שנורה למוות בידי שוטר ביום שישי האחרון. ליאור לווטה אבבה, מראשי הקהילה האתיופית בבת-ים, אמר כי אירוע הירי טלטל את הקהילה בעיר וכי יש צעירים שדורשים שלא תהיה נוכחות משטרתית בזמן ההלוויה של ביאדגה.

   

  "נפל עלינו אסון כבד וקשה מאוד, לכולנו ולכל עם ישראל", אמר אבבה. "האצבע הייתה קלה מידי על ההדק. אפילו מחבלים מנטרלים ולא הורגים, לכן אנחנו צעירי העדה האתיופית כועסים, מתוסכלים ולא מבינים את המקרה הזה. איך שוטר עושה דבר כזה לצעיר ששירת ביחידה קרבית בצה"ל? אנחנו מבקשים משוטרי משטרת ישראל לכבד את האירוע ולא להגיע או להופיע בהלוויה".

   

  "אימו סמכה על המשטרה"

  קרוב משפחתו של ביאדגה, מוקט פנטה, פרסם פוסט בפייסבוק ובו ביקורת קשה על המשטרה: "משטרת ישראל הביאה הישג נוסף ביחסים שלה עם הקהילה האתיופית. שוטר ירה למוות בצעיר אתיופי בבת ים. הצעיר המדובר, אנטנך ביאדגה (יהודה) הוא במקרה קרוב משפחה שלי והוא נורה מאות מטרים מהבית שלי. בנאדם מדהים שלעולם לא היה מרים יד על זבוב. אם אתם עדיין מהאלה שחושבים שסיטואציות כאלה מול שוטרים קורות רק לאתיופים שיכורים ולילדי ברזלים, אתם טועים לצערי (גם אני בעצמי הייתי קורבן לתקיפה של שוטר גזען).

   

  בשיחה עם ynet הוסיף פנטה כי יהודה "חזר מהצבא לא שפוי, התחיל לא להגיב, התחיל לדבר מוזר. ראינו שהוא לא בקו הבריאות. מאז שהתגייס הוא לא שיתף פעולה איתנו, ואמר למשפחה שהוא לא מרגיש בנוח במקום שבו הוא נמצא ומהיחס של המפקדים אליו, וביקש להחליף בסיס. בהמשך החליטו בצבא לשחרר אותו עם פרופיל 21 נפשי". לאחר שחרורו, כך אמרו במשפחתו, היה ביאדגה מסוגר בביתו ללא תמיכה או ליווי משמעותי. "הילד ישב בבית שנתיים-שלוש, לא עבד ולא עשה כלום עם עצמו. הוא לא היה יוצא מהבית לבד, הוא היה ממש כמו ילד קטן, כי הייתה נסיגה משמעותית לאחור בהתנהלות שלו".

  ההורג מירי השוטר בבת ים, יהודה ביאדגה, וזירת האירוע ()

  תיעוד הירי (צילום: יבגני לאוכמן)
  תיעוד הירי(צילום: יבגני לאוכמן)
   

  בבית משפחת ביאדגה בבת ים התחושות קשות מאוד, בין היתר מאחר שהם היו אלה שהזמינו את המשטרה לאחר שהוא יצא ביום שישי מהבית עם סכין ביד. "ביום שישי הוא כנראה הפסיק לקחת את הכדורים שלו וזה מיד השפיע עליו. הוא התפרע בבית, לקח סכין ויצא מהבית. אמא שלו נבהלה מאוד ובמשפחה קיוו שהשוטרים יעצרו אותו כדי שהוא לא יפגע באנשים. האמא מרגישה היום שהיא הזמינה את המוות של הילד שלה. היא לא מפסיקה לחשוב על זה שהיא רצתה לעזור לו, ובמקום זה הרגו לה את הילד. כבר מההתחלה, כשהתקשרו למשטרה, אמרו להם שמדובר בילד שיש לו בעיה נפשית, אבל אנחנו חושבים שזה לא הועבר לשוטרים בשטח. אנחנו לא מצליחים להבין למה ירו בו למרכז הגוף ולא ירו באוויר, או במקרה הגרוע לרגליים שלו. למה לירות במטרה להרוג מישהו שיש לו בעיות נפשיות? אימו המסכנה לא ידעה שהיא הזמינה לו את המוות ולא יכלה לשאת זאת".

   

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס לאירוע הבוקר, בטקס השקת מצלמות הגוף של השוטרים, ואמר כי הוא "מביע צער עמוק על מותו של יהודה ביאדגה. הנושא נמצא בחקירה של מח"ש ואני לא רשאי להתייחס אליו. אני מתכוון לוודא שיופקו במשטרה כל הלקחים".

   

   

  גיסו של ביאדגה, הגוס ווביו, סיפר עליו ועל האירוע: "גדלתי איתו. יש לו בעיה והוא חולה קצת. הוא נהג ליטול כדורים והפסיק. אתמול הוא לקח סכין והשתולל בבית. ההורים יצאו מהבית והתקשרו אליי. אני זה שהתקשרתי למשטרה". לדבריו, "ירו לו בראש. הבנאדם לא השתולל בחוץ, ירו בו במעבר חצייה. שאלתי את השוטר מה קרה, אמרו לי להגיע לטיפול נמרץ ושם לא נתנו לי לראות אותו. בסוף הכניסו את ההורים ואמרו להם שהוא מת".

   

  הגיס, שמתנדב כבר ארבע שנים במשטרה, הוסיף בזעם: "בכל סוף שבוע אני מתנדב במשטרה וממחר אני זורק את המדים. אני מתבייש. אני לא יכול לראות אותם יותר. עד מתי ימשיכו להתייחס ככה לעדה שלנו?".

   

  ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) אמרה בעקבות האירוע: "המחלקה לחקירות שוטרים צריכה להיכנס במיידי לתמונה ולתחקר את המקרה כדי לתת הסברים למקרה החמור הזה. רק ב-2015 יצאו יוצאי אתיופיה למחאות ענק כנגד אלימות שוטרים והיד הקלה על ההדק כלפי צעירים יוצאי אתיופיה. נדמה שריבוי המקרים סביב צעירי העדה ממשיך להחריף את משבר האמון של בני הקהילה בכלל הרשויות".

   

  אתמול בערב, כיממה לאחר האירוע, במשטרה דחו את הטענות והבהירו: "תגובת השוטר נבעה מהערכתו את הסכנה המוחשית שנשקפה לחייו ובשום אופן ללא כל קשר למוצאו של החשוד. כמקובל בכל מקרה של ירי במהלך פעילות מבצעית של המשטרה, נפתחה בנושא בדיקה במח"ש ואין זה ראוי להסיק מסקנות שיש בהן כדי להטעות את הציבור ביחס לאירוע זה טרם השלמת הבדיקה על ידי הגוף המוסמך לכך. למותר לציין כי משטרת ישראל משתתפת בצערה העמוק של המשפחה על אובדנה, ללא קשר לנסיבות המקרה שכאמור נבדקות".

   

  מעיריית בת- ים נמסר הבוקר כי "יהודה טופל ולווה על ידי גורמי הרווחה של העירייה יחד עם גורמי בריאות הנפש".

   

  ירי למרכז הגוף

  האירוע התרחש ביום שישי סמוך ל-15:30. צוות משטרתי רכוב על קטנוע הוזנק לכיוון ביתו של ביאדגה ברחוב בלפור שבעיר בעקבות דיווח של בני משפחתו על כך שהוא התפרע בבית ולאחר מכן יצא לרחוב כשהוא מנופף בסכין בידו.

   

  צמד השוטרים התפצל וסרק את השטח. אחד מהם, חמוש באקדח טייזר (נשק הלם חשמלי), פרק מהקטנוע והחל לחפש את ביאדגה רגלית. השוטר הנוסף - שירה - המשיך בנסיעה מסביב לביתו של המנוח כדי לאתרו.

   

  במהלך הנסיעה, כך מתברר, הבחין השוטר בביאדגה כשהסכין בידו. הוא עצר את הקטנוע בצומת הרחובות ז'בוטינסקי והרצל - כמה מאות מטרים מביתו של ביאדגה - וקרא לו לזרוק את הסכין באופן מיידי. לדברי השוטר, החשוד החל לרוץ לעברו עם הסכין ולכן ביצע לעברו ירי למרכז הגוף. עדי ראייה אמדו את המרחק בין השניים במטרים ספורים.

   

  עו"ד שגיא בלומנפלד, ממשרד ברטל-כהן, המייצג את השוטר היורה, אמר: "השוטר נאלץ לבצע ירי כמוצא אחרון ונוכח סכנה ממשית, מוחשית ומיידית לחייו. בנסיבות הללו הוא פעל כדין, ואנו בטוחים כי כך יתברר. אנו משתתפים בצער המשפחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים