שתף קטע נבחר

איך מעלימים כתמי פיגמנטציה מהעור

הכתמים שהפציעו לפתע על הפנים לא חייבים להישאר שם לתמיד - חלקם ניתנים להעלמה, אחרים אפשר לטשטש. וזו בדיוק העונה להפעיל נגדם את כל התחמושת שהרפואה האסתטית והקוסמטיקה המודרנית מעמידות לרשותנו

כתם על העור, הנקרא גם פיגמנטציה, נוצר מריכוז של פיגמנט כהה הקרוי מלנין במקום מסוים, בדרך כלל כתוצאה משני גורמים עיקריים: חשיפה בלתי מבוקרת לשמש הגורמת להצטברות של התאים המייצרים את המלנין (מלנוציטים), וליצירת כתמי שמש או גיל ולפעילות יתר של תאים אלה, מסיבות הורמונליות ואחרות.

  

"כמות המלנין בתאי העור היא זאת שקובעת את גון העור ומבדילה בין אנשים בעלי עור כהה או בהיר", מסבירה ד"ר נטליה פיצ'וג'ין, רופאה במרכז לאסתטיקה רפואית דהשלי. "התפקיד העיקרי של המלנין הוא להגן על העור מפני נזקי UV שמגיעים מקרני השמש. בחשיפה של העור לקרני UV של השמש, העור מפריש כמויות גדולות של מלנין להצללת השכבות הפנימיות מפני הקרינה, דבר המתבטא באופן חיצוני במה שנוהגים להגדיר כשיזוף".

 

הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה. פיגמנטציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה. פיגמנטציה(צילום: shutterstock)
  

אף כי השמש היא האחראית העיקרית לתופעת הפיגמנטציה, יש סיבות נוספות להופעת כתמי מלנין על העור, שהראשונה בהן היא הורמונלית. "95 אחוז ממקרי הפיגמנטציה ההורמונלית (מלזמה, ובשמה העממי - כתמי היריון), נצפים בנשים בגיל הפוריות והכתמים מתרכזים על פני עור הפנים ובעיקר על הלחיים, מצח, אף והשפה העליונה. התופעה מחמירה פעמים רבות במהלך ההיריון או בעקבות נטילת גלולות", אומרת ד"ר פיצ'וג'ין. סיבות אחרות יכולות להיות מחסור בוויטמינים ומחלות שונות, חבלה או פציעה בעור או שימוש ממושך בתרופות.

 

קראו עוד:

כל הטיפולים: המדריך השלם להעלמת כתמי עור

מדריך: כתמי העור שמחייבים לרוץ לרופא

כתמים על עור הפנים: השיטות שיעלימו אותם  

  

מה עושים?

"כמו בתחומים רבים, הטיפול הטוב ביותר בבעיות פיגמנטציה הוא המניעה", אומרת מירב בן יקר, מנהלת מחלקת הדרכה בחברת HL. "המניעה היעילה ביותר מושגת באמצעות שימוש קבוע ומוקפד במסנני קרינה. יש לוודא שהתכשיר שבוחרים מספק הגנה הן מפני קרינת UVA והן מקרינת UVB, ושהוא בעל מקדם הגנה (SPF של 15 לפחות). למי שמשתייך לקבוצות סיכון, או במקרים שבהם נמצא בפעילות מתמשכת מחוץ לבית - תכשיר בעל מקדם הגנה של 30 לפחות".

  

אבל כאמור, לפיגמנטציה יש סיבות אחרות מלבד השמש, והשאלה היא מה אפשר לעשות להעלמת הכתמים לאחר שהופיעו. אף כי רוב המומחים מסכימים שקשה להסיר אותם לחלוטין, יש דרכים יעילות למדי לטשטוש והבהרה. "הטיפול נחלק לשניים - מניעת הופעת כתמים על ידי הגנה מהשמש ושימוש בחומרים שמאיטים את ייצור המלנין, ומצד שני - טיפול שמפרק את הפיגמנט שכבר קיים באמצעים שונים" אומרת ד"ר להבית אקרמן, מומחית ברפואת עור.

  

למרבה המזל, האמצעים שעומדים לרשותנו היום להשגת המטרה רבים מתמיד - החל מטיפולים פולשניים או זעיר פולשניים, הנעשים בקליניקות, על ידי רופאים בלבד, דרך טיפולים לא פולשניים אך יסודיים, במכשירים או בחומרים פעילים, שנעשים בידי מומחים במכונים ואצל קוסמטיקאיות, וכלה בטיפול עצמי בבית, בעזרת קרמים קוסמטיים. ההבדל הוא כמובן ביעילות הטיפול, במחיר ובמשך הזמן עד לקבלת התוצאות, וכל אלה תלויים במצב הבסיסי של העור ובחומרת הבעיה. טיפולים רפואיים, בין אם הם נעשים בעזרת מכשור מתוחכם או בחומרים פעילים בריכוז גבוה, בדרך כלל יקרים, אך גם מניבים תוצאות משמעותיות יותר בפרק זמן קצר.

 

"עולם הטיפול בכתמי פיגמנטציה עבר שינוי מהותי בשנתיים האחרונות, וכיום אנו רואים חומרים ותהליכים חדשניים יותר, אשר עובדים על אופן ייצור הפיגמנט באפקטיביות מוגברת ובמינימום זמן", מסבירה בתאל גרוס-זינגבוים, מנהלת חטיבת ההדרכה הבינלאומית מבית חוה זינגבוים, "חומרים חדשניים שפותחו לאחרונה מונעים התפתחות פיגמנטציה חדשה ברמת ה-DNA, מפרקים במהירות פיגמנטציה קיימת ואף מונעים פיגמנטציה הורמונלית. חידוש ניכר לעין, הוא שבנוסף לחיזוק האפקטיביות של תכשירי ההבהרה כמסייעים בטיפול בכתמים, התכשירים החדשים נותנים גם מענה להאטת הזדקנות האור, זאת באמצעות שילוב של פפטידים".

  

קודם כל – אבחון

"יש להתאים את סוג הטיפול לבעיה", אומרת ד"ר להבית אקרמן. "לא כל הכתמים מטופלים באותה הדרך, ולכן חשוב מאוד להגיע לאבחון ולהתאים את הטיפול הנכון לבעיה הנכונה".

  

לצורך האבחון יש להתייעץ עם רופא מומחה, שיאבחן את הכתם וימליץ על דרכי הטיפול המתאימות. יש לאבחן את הכתמים, גם אם מתכוונים לבצע את הטיפול במכון או אצל קוסמטיקאית. "טיפול בטכנולוגיה לא מתאימה עלול אפילו לגרום להחמרה במצב, ולכן חשוב מאוד שהמטפל יידע ויבין את מהות הבעיה ומהו הטיפול האידיאלי עבורה", מזהירה ד"ר אקרמן.

 

טיפוח עור  ()
להתאים את סוג הטיפול לבעיה. פיגמנטציה
  

במכון B Beauty Lounge מציעים אבחון במערכת ממוחשבת של HDS, הבודקת שמונה פרמטרים חיוניים בעור, ביניהם פיגמנטציה. הבדיקה הפשוטה מנתחת את הבדלי הגון בעור, באמצעות אחוזי המלנין בכתם ומדווחת על סוג הפיגמנטציה. "קל לזהות שקיימת תופעת פיגמנטציה, אולם יש פיגמנטציה דרמלית ופיגמנטציה אדרמלית, והטיפולים המוענקים לשתי בעיות עור אלה שונים לחלוטין", אומרת עדי סיון, קוסמטיקאית במכון.

  

מתי לטפל?

אין ספק שהחורף הוא הזמן הנכון לטיפולי הבהרה, שכן בזמן הטיפול ואחריו מומלץ לא להיחשף לשמש. ההמלצה נעה בין הימנעות מוחלטת מחשיפה ועד לחשיפה מבוקרת, תלוי בדרגת הטיפול.

  

טיפולים רפואיים

בקטגוריה זו נמנים טיפולים הנעשים על ידי רופאים מומחים בלבד.

  

"בעבר, הדרך המקובלת ביותר לפירוק עודף הפיגמנטציה הייתה פילינג כימי ברמה בינונית עד עמוקה", מסבירה ד"ר פיצ'וג'ין. "בעקבות טכנולוגיות חדשות שנכנסו לשימוש בזמן האחרון, השימוש בפילינג כימי נחשב למיושן". החסרונות הגדולים של הפילינג הכימי היו חוסר השליטה במידת ספיגתו בעור וכן זמן ההחלמה הארוך שנדרש אחריו. המכשירים המתוחכמים שתפסו את מקומו מבוססים על אנרגיית לייזר, הבזקי אור, גלי רדיו או אנרגיה תרמית לפירוק המלנין.

  

בין המעניינים והחדישים שבהם אפשר למצוא את Fotona STAR WALKER Q-Switch, המשמש במרכז לאסתטיקה רפואית דהשלי. המכשיר יעיל להסרת פיגמנטציה, בזכות מהירות הגל הגבוהה המפרקת את הפיגמנט לחלקיקים קטנים ביותר, ואורכי הגל השונים, המאפשרים להגיע לעומקים שונים בעור, על פי סוג הפיגמנטציה.

  

M22 המשווק על ידי אלפאמדיקס, הוא מכשיר המבוסס על טכנולוגית לייזר פרקציונלי שמהווה תחליף לפילינג הכימי המסורתי בהליך פשוט המתבצע במרפאה, ללא צורך בהרדמה ואלחוש וללא זמן החלמה. קרן האור של המכשיר פועלת אך ורק בשכבות העור העמוקות, מבלי לפגוע בשכבת העור החיצונית (האפידרמיס).

  

גם Picoway Resolve של חברת סינרון מדיקל פועל באנרגיית לייזר, אך מפרק את הפיגמנט לחלקיקים זעירים בטכנולוגיה המבוססת על פירוק אקוסטי לעומת פגיעה תרמית (חימום).

  

ה־tixel של חברת navoxel, היא מערכת תרמית רב־נקודתית המתאימה מאוד לטיפול בכתמים. המערכת פועלת בטכנולוגיית TMA, שמבוססת על חום טבעי ללא קרינה ויוצרת קילוף עדין. הטיפול מופחת כאב ללא אלחוש וזמן ההחלמה מהיר. במרפאות של ד"ר אקרמן משולב הטיפול במכשיר עם מזותרפיה להחדרת חומרי הבהרה.

  

הרופא יכול להמליץ גם על טיפול בתכשירים הגורמים להבהרת הכתמים. תרופות המרשם שמספקים הרופאים מכילות חומרים כמו הידרוקינון וחומצה קוג'ית בריכוזים שונים, גבוהים יחסית, בהתאם לחומרת הבעיה. ההידרוקינון אסור לשימוש בתכשירים קוסמטיים ללא מרשם רופא, ולכן תכשירים המוצעים על ידי קוסמטיקאיות או על המדף יכילו תמציות צמחיות דמויות הידרוקינון וריכוז נמוך של חומצה קוג'ית, ותוצאות השימוש בהם יהיו מוגבלות.

  

טיפולים קוסמטיים

אצל קוסמטיקאית או במכון יופי אפשר לעבור טיפולים להבהרת העור, הן במכשירים פחות עוצמתיים מאלה העומדים לרשות הרופאים (לרוב מבוססים על הבזקי אור - IPL) והן בתכשירים פעילים. התכשירים מכילים ריכוזים שונים של חומרים וחומצות צמחיות הידועים בתכונות ההבהרה שלהם. חלקם משפיעים על דיכוי ייצור עודף של מלנין, אחרים, כמו רטינול וחומצות אלפא הידרוקסיות, מסייעים ליצירת מעין קילוף עדין של העור.

 

מכשירים שמבוססים על הבזקי אור. טיפול אצל קוסמטיקאית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מכשירים שמבוססים על הבזקי אור. טיפול אצל קוסמטיקאית(צילום: shutterstock)
  

"את התכשירים לטיפול בפיגמנטציה אפשר לחלק לשתי קבוצות - חומרים מקלפים וחומרים שמאזנים את ייצור הפיגמנט", מסבירה רונית שגב - ביולוגית וחוקרת עור והבעלים של ביופור. "שתי הקבוצות פועלות בשני עומקים שונים של העור. המקלפים פועלים ברובד השטחי, בשכבה הקרנית. הם מזרזים הסרת תאים מהעור, שבו תאים המכילים עודף פיגמנט, ובכך מאיצים את התבהרות הכתם. החומרים המאזנים אינם מטפלים בכתמים הקיימים, אלא בגורם שיוצר אותם. רוב טיפולי ההבהרה כוללים את שתי קבוצות המרכיבים".

  

תכשירים לטיפול בבית

כמעט כל חברות הקוסמטיקה מציעות סדרות של תכשירים, המבטיחים לתרום להבהרת הכתמים ולהענקת מראה אחיד יותר לעור. כמו התכשירים הנמצאים בשימוש אצל קוסמטיקאיות, גם הם מבוססים על חומרים הידועים בתכונות ההבהרה שלהם, אלא שהריכוזים נמוכים יותר. היתרון מתבטא במחיר סביר ובטיחות יחסית בשימוש בהם. החיסרון הוא משך התהליך והתוצאות המוגבלות.

 

מילון שימושי

אם החלטת להשתמש בתכשיר ביתי (או להתמסר לטיפול בתכשירים שמציעה לך הקוסמטיקאית), כדאי להתוודע לחומרים שעליהם הם מבוססים ועל פעילותם.

  

ארבוטין

ארבוטין נחשב לנגזרת צמחית של הידרוקינון, ומופק מעלים מיובשים של פירות יער כמו דומדמניות, אוכמניות, חמוציות ותות יער. דומה במבנה הכימי שלו להידרוקינון ופועל כמעכב פעילות האנזים טירוזינאז.

  

הידרוקינון

הידרוקינון נמנה עם החומרים הנקשרים לאנזים טירוזינאז, האחראי על ייצור המלנין, למניעת ייצור המלנין. השימוש בו מוגבל לתכשירים הנמכרים לפי מרשם רופא, בדרך כלל כקרם שאחוזי החומר הפעיל שבו משתנים (שניים־ארבעה אחוז).

  

ויטמין B3 (ניאצינאמיד)

פועל להפחתת ייצור המלנין על ידי עיכוב מעבר מלנוזומים לתאים הקרטינוציטים. כמו כן, הוא בעל יכולת להעניק לחות, לחדש את העור ולעודד צמיחת תאים.

  

ויטמין C

ויטמין C נחשב לאחד מנוגדי החמצון החזקים בטבע וככזה, הוא מעכב את תהליכי החמצון המעורבים ביצירת המלנין. נגזרות יציבות של ויטמין C חודרות ביעילות לעור ומחקרים הראו שהשימוש בהם בקרמים, הביא להבהרה ניכרת של העור.

  

חומצה אזלאית

החומצה, שמקורה מחיטה, שיפון או שעורה, משתייכת לקבוצת מעכבי פעילות האנזים טירוזינאז. מחקרים הראו שריכוז של 20 אחוז שלה יעיל כמו הידרוקינון ובניגוד אליו, היא בטוחה לשימוש גם בתקופת ההיריון.

  

חומצות אלפא וביתא הידרוקסיות

חומצות הגורמות להמסה וקילוף של תאי עור מתים (פילינג עדין), ומעודדות את תהליך החידוש טבעי של העור.

  

חומצה קוג'ית

מקורה בתהליכי תסיסה של זנים מסוימים של פטריות עובש, והיא פועלת לדיכוי האנזים טירוזינאז. מחקרים מצביעים על כך ששילוב של חומצה קוג'ית עם הידרוקינון משפר את היעילות של כל אחד מהם.

  

רטינואידים

עם קבוצת חומרים זו נמנים חומרים שהם נגזרות של ויטמין A (כמו חומצה רטינואית, טרטינואין ואיזוטרטינואין), הפועלים במקביל על זירוז קצב תחלופת התאים באפידרמיס, עיכוב האנזים טירוזינאז ועיכוב פיזור המלנין מתאי המלנוציטים. השימוש בהם משפר את מצב ההיפר־פיגמנטציה בקצב איטי יותר לעומת ההידרוקינון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זו העונה לפעול נגד הכתמים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים