שתף קטע נבחר

בעיה לזוכים במחיר למשתכן: אינם זכאים להתנגד לתכנון הפרויקטים

החלטת המשנה ליועמ"ש מהווה מכה עבור הזוכים, שיאלצו כעת לקבל את תכנון הפרויקטים כעובדה מוגמרת ולבחור האם לרכוש את הדירות או לוותר על ההנחה ועל הזכייה

המשנה ליועמ"ש, עו״ד ארז קמיניץ קבע היום (ב') כי זוכי תוכנית מחיר למשתכן אינם זכאים להגיש התנגדויות לבקשות הקלה של היזם, למוסדות התכנון לפרויקטים השונים. זאת, כפי שנחשף לראשונה בכלכליסט.

 

שר האוצר הכי חברתי או התועמלן מספר אחת? סיכום הקדנציה של משה כחלון

עלייה של 7.5% ברכישת דירות בנובמבר; מספר העסקאות הגבוה ביותר מינואר 2017

מחיר למשתכן: כשליש מהזוכים רכשו דירה ליד הבית

 

"לאחר ניתוח הזכות שהקנה המחוקק בסעיף 149 לחוק התכנון והבנייה, שעניינה הזכות להתנגד להקלה, הגענו לכלל מסקנה כי זוכי מחיר למשתכן אינם בעלי זכות", נכתב בהודעה שפרסם המשנה ליועמ"ש. עוד נכתב, כי "בחינת התקיימותו של מבחן הפגיעה, ושקילת מכלול השיקולים מובילים למסקנה כי לזוכי מחיר למשתכן, אשר זכו בהגרלה שנערכה לפני הוצאת היתר בנייה, אין זכות במקרקעין או לגביהם אשר נפגעה באופן המקנה זכות להתנגד, והם לא רכשו בשל הזכייה אינטרס הסתמכות מספק ליצירת זכות עמידה לשם הגשת התנגדות לבקשה להקלה", לשון ההחלטה.

גליל ים מחיר למשתכן (הדמיה: viewpoint)
גליל ים מחיר למשתכן(הדמיה: viewpoint)
 

לאורך כל שנותיו של הפרויקט, זוכים רבים הגישו התנגדויות לוועדות התכנון. הסיבה העיקרית: במסגרת הליכי הוצאת ההיתר נוהגים קבלנים לדרוש מוועדות התכנון הקלות המאפשרות להם להגדיל בעשרות אחוזים את מספר הדירות ואת שטחי הבנייה - הקלות המכונות שבס־כחלון. תוספת הזכויות מגדילה את מספר הדירות ואת שטח הפרויקט, ושינוי זה נתפס בעיני הזוכים כפגיעה ברמת החיים בבניין.

 

בעקבות ההתנגדויות נמשכו הליכי הוצאת היתרי הבנייה לכדי שנה ויותר בשלל פרויקטים בתוכנית הממשלתית. על כן, במטה הדיור פנו לקידום שלילת זכות זו באמצעות חוות הדעת של קמיניץ - שקבע כי הזוכים אינם בעלי מעמד להגשת התנגדות. החלטה זו מהווה מכה עבור הזוכים, משום שהיו מקרים בהם ההתנגדויות הובילו לשיפורים בתכנון הפרויקטים. כעת יאלצו הזכוים לקבל את תכנון הפרויקטים כעובדה מוגמרת ולבחור האם לרכוש את הדירות בתכנון הקיים או לוותר על ההנחה והזכייה.

שר האוצר משה כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד (צילום: אלעד מלכה)
שר האוצר משה כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד(צילום: אלעד מלכה)
 

משרד הבינוי: לזוכים אין זיקה לקרקע על לחתימת חוזה הרכישה

על פי חוות הדעת עולה כי מנהל התכנון סבור שזוכי מחיר למשתכן כן זכאים לאפשרות להתנגד, אך עמדה זו לא התקבלה על ידי קמיניץ. עמדת מנהל התכנון שהוצגה בהמלצה הנה כי אמנם הזוכים אינם בגדר ׳מחזיק׳ או ׳בעלים׳, אולם בידיהם זכות משמעותית ובלתי חוזרת למקרקעין שהוענקה להם על ידי המדינה בעת הזכייה, שתוכנה הוא כי יזם הפרויקט מחויב להציע לזוכה לבחור דירה לרכישה מכלל הדירות המיועדות לזוכים.

 

ככה, מתקיימת בו התכלית של שמיעת מתנגדים להקלה מקרב אלו ש׳קרובים׳ ביותר למקרקעין באופן דומה למחזיקים או בעלים. לעמדת מנהל התכנון ישנה חשיבות רבה להליך ההתנגדות בהיבט של טיב התכנון ומניעת בעיות תכנוניות רבות.

 

 

עוד נכתב במסמך חוות הדעת כי לעומת מנהל התכנון, מטה הדיור וגורמי המקצוע במשרד הבינוי והשיכון אינם דוגלים בזכות זו לזוכים. על פי הנכתב, ״הזוכים בהגרלות זוכים בזכות לבחור ולרכוש דירה בפרויקט, אולם עד למועד חתימתם על חוזה הרכישה אין להם זיקה לקרקע או לבמנה המיועד. בשלב הזכייה, אין לזוכה ידיעה לגבי מאפייני הבניינים והדירות יוקמו, לרבות מסר הקומות החדרים בדירות. מכאן שאין בהודעת הזכייה משום יצירת זיקה מספיקה של הזוכים להליכי התכנון או הרישוי״.

 

חוות הדעת נכתבה ונערכה ע"י ראש אשכול הנדל"ן במחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה, עו"ד כרמית יוליס, ועו"ד אסתי ורהפטיג-בס.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: viewpoint
מחיר למשתכן בגליל ים
הדמיה: viewpoint
מומלצים